אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי והמדינה במגעים להסדר בחקירת המס

לאומי והמדינה במגעים להסדר בחקירת המס

ל"כלכליסט" נודע שהבנק והפרקליטות במגעים ראשוניים להסדר בחקירת החשד לעבירות מרמה, מס והלבנת הון. לאומי: “אין עילה כלפי הבנק”

22.01.2018, 06:46 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

הפרקליטות ובנק לאומי מנהלים מגעים ראשוניים להסדר סביב החקירה הפלילית בחשד לביצוע עבירות מרמה, מס והלבנת הון, על ידי בכירים לשעבר בבנק ‑ כך נודע ל"כלכליסט". ההסדר, ככל שיתגבש, עשוי לחול רק על הבנק כישות ולא על העובדים באופן פרטני.

קראו עוד בכלכליסט

החקירה נפתחה לפני כחצי שנה בהוראת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לפי הודעה שפרסם בזמנו משרד המשפטים, "היועמש החליט לפתוח בחקירה פלילית על סמך המלצת הפרקליטות". זאת, לאחר הסדר שאליו הגיע הבנק בדצמבר 2014 עם הרשויות האמריקאיות שבמסגרתו שילם 400 מיליון דולר ‑ 130 מיליון דולר לרשות הפיננסית בניו יורק ו־270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי (DOJ). הבנק הודה בהסדר כי סייע לאזרחים אמריקאים להעלים מס, אולם ההסדר כלל הודאה ולקיחת אחריות רק מטעמו ולא מצדם של נושאי המשרה. 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט | צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ

על רקע ההסדר של טבע

לאחר אישור ההסדר בארצות הברית, הוקם צוות ברשויות האכיפה בראשות פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי, במטרה לבחון האם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית גם בישראל, בין היתר כנגד בכירי הבנק בתקופה הרלבנטית: המנכ"לית לשעבר גליה מאור, יו"ר הבנק לשעבר איתן רף, ומנהל החטיבה העסקית צבי איצקוביץ’. 

 מימין: מנכ”לית הבנק לשעבר גליה מאור, יו”ר הבנק לשעבר איתן רף ומנהל החטיבה העסקית לשעבר צבי איצקוביץ’ מימין: מנכ”לית הבנק לשעבר גליה מאור, יו”ר הבנק לשעבר איתן רף ומנהל החטיבה העסקית לשעבר צבי איצקוביץ’  מימין: מנכ”לית הבנק לשעבר גליה מאור, יו”ר הבנק לשעבר איתן רף ומנהל החטיבה העסקית לשעבר צבי איצקוביץ’

את החקירה מנהלת היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (היאל"כ) בשיתוף עם רשות המסים. צוות החקירה בודק חשד כי עובדים ובכירים בבנק לאומי לא דיווחו כנדרש לרשות איסור הלבנת הון, ובכך עברו לכאורה עבירות של אי־דיווח או דיווח כוזב לרשויות. עוד נבדק החשד שהבנק סייע גם לאזרחים ישראלים להעלים מס.

במסגרת החקירה הוציאה המשטרה בחודש ספטמבר צווים לשלושה סניפים של הבנק בתל אביב ובירושלים, ובהם דרישה לקבל מסמכים הנוגעים לחשבונות של כ־30 לקוחות. בשלב זה לא ידוע על עובדים בבנק שנחקרו כחשודים.

המגעים של לאומי מגיעים על רקע ההסדר שאליו הגיעה חברת טבע בשבוע שעבר עם הפרקליטות, לפיו היא תשלם 75 מיליון שקל על מנת לסיים חקירה פלילית שנפתחה נגדה בארץ, בחשד למתן שוחד לעובדי ציבור זרים ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע כדי לקדם ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו את תרופת הדגל שלה ‑ הקופקסון. כמו במקרה של לאומי, גם החקירה הזאת נפתחה בישראל לאחר שחקירה שניהלו הרשויות בארצות הברית נגד טבע הסתיימה בהסדר שבו שילמה החברה 519 מיליון דולר.

התביעות האזרחיות יושבו

במקביל לחקירה הפלילית, יישב הבנק כבר תביעות אזרחיות שהוגשו נגדו בפרשה. בעקבות ועדת בדיקה בלתי תלויה שהוקמה על ידי דירקטוריון לאומי בשל תביעה נגזרת בנושא, אישר בספטמבר 2016 שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב, פשרה שהציעה הוועדה בראשות השופט בדימוס אורי גורן. בהסדר נקבע כי חברות הביטוח המבטחות את נושאי המשרה בבנק בפוליסת נושאי משרה ישלמו 92 מיליון דולר. עוד נקבע שגליה מאור תחזיר 2.6 מיליון שקל מתוך מענקים ובונוסים שקיבלה; איתן רף ישיב 1.7 מיליון שקל; וצבי איצקוביץ’ יחזיר 800 אלף שקל.

מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) נמסר: “הפרקליטות אינה מתייחסת למגעים בין עורכי דין, בין אם אלו מתקיימים ובין אם לא”.

מבנק לאומי נמסר: “לא קיימת עילה או טענה כלשהי כלפי הבנק. כפי שכבר נכתב בעבר, הבנק היה במגעים עם הפרקליטות לגבי נושאים עובדתיים וטכניים בלבד”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות