אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ענאן שמשום יבואן משקאות האנרגיה BLU נעצר בחשד לזיוף תעודות משלוח בעשרות מיליוני ש' צילום: עמית שעל

ענאן שמשום יבואן משקאות האנרגיה BLU נעצר בחשד לזיוף תעודות משלוח בעשרות מיליוני ש'

המשטרה חשפה הבוקר חקירה סמויה המתנהלת מאז שנת 2012, במסגרתה נעצרו ארבעה חשודים, בהם שמשום ועבריין מוכר מחיפה. ביהמ"ש הורה על שחרורו של שמשום ושני חשודים נוספים למעצר בית, אך נעתר לבקשת המשטרה לעיכוב ביצוע, מה שהביא להשארתם במעצר עד מחר בצהריים

05.02.2018, 18:13 | זוהר שחר לוי
ענאן שומשום, המנכ"ל והבעלים של קבוצת BLU, יבואנית המשקאות, הוא החשוד שנעצר היום (ב') בחשד לזיוף תעודות של משקאות מיובאים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. שומשום נעצר ביחד עם שני חשודים נוספים ובית משפט השלום בחיפה הורה על שחרורם למעצר בית.

יחד עם זאת בית המשפט נעתר לבקשת המשטרה והוציא עיכוב ביצוע להחלטתו עד מחר כדי לאפשר לה לערער על החלטת השחרור. משמעות הדבר כי השלושה יישארו במעצר עד מחר (ג') בשעה 12 בצהריים.

שני חשודים נוספים שהובאו לבית המשפט הם יבואן משקאות גאבי שוקחה ועבריין ממשפחת פשע חיפאית, יוסף אבו כליב. שומשום עצמו שוחרר למעצר בית בבית אחיו בחיפה למשך שבוע, תחת ערבויות בגובה של 900 אלף שקל.

ענאן שמשום, צילום: ערן יופי כהן ענאן שמשום | צילום: ערן יופי כהן ענאן שמשום, צילום: ערן יופי כהן

באי כוחם של החשודים ביקשו לאסור את פרסום שמם כל עוד הם "נהנים מחזקת החפות". "הנזק", כך לדבריהם, "הוא תדמיתי ובעידן של היום ברגע שיתפרסם שמם לא ניתן יהיה למחוק אותם מהמאגרים". בית המשפט דחה את בקשתם לאיסור פרסום.

המשטרה חשפה הבוקר חקירה סמויה המתנהלת במחוז חוף במשך כשש שנים, מאז שנת 2012. במרכז החקירה חשדות לביצוע עבירות הלבנת הון, זיוף ומרמה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, במסגרתה נעצרו ארבעה חשודים, מתוכם הובאו לבית המשפט שלושה.

במשטרה טוענים כי הארבעה, בהם שומשום ועבריין מוכר מחיפה, נהגו לאורך שנים לייבא לישראל אלכוהול ממספר מדינות באירופה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים וזאת תוך שהם מזייפים את תעודות הרכש והמשלוח. כך, נטען בחקירה, שהוצגו לרשויות המס בארץ קבלות פיקטיביות של סכומי תשלום נמוכים מהמקור ובהתאמה – שילמו פחות מסי ייבא, מכס ומע"מ. בשיטה זו, אומרים במשטרה, שישלו החשודים לכיסם במרמה מיליוני שקלים.

פרט לחשודים שנעצרו, עיכבה המשטרה מספר חשודים נוספים וערכה חיפושים בבתיהם ובבתי העסק שלהם במטרה לתפוס מסמכים, מחשבים והתקני אחסון, המיכלים מידע שיכול לקשור אותם לעבירות המיוחסות.

החקירה היא חקירה משותפת למשטרה וליחידת חקירות מכס ומע"מ חיפה ברשות המסים בניסיון, כך לדבריהם, ל"מצות את הדין עם המעורבים במלוא החומרה ותוך פגיעה קריטית ב'צינור החמצן הכלכלי' של המעורבים למניעת עבירות נוספות, לרבות חילוט כסף, חשבונות בנק ורכבי יוקרה שבבעלותם".

שומשום הוא יבואן ותעשיין מנצרת המוכר כמי שמיבא את מותר משקאות האנרגיה המצליח BLU. אשתו, טלי, היא בעלת זיכיון לשלוש חנויות של אופנת גולברי בצפון ולסניף של סקארה בנצרת. בראיון שפורסם עמו לפני כחצי שנה ב"ידיעות אחרונות" הוא סיפר כי 60 אחוז מעסקי המזון שלו מקורם במשקה האנרגיה וכי בשנים האחרונות העתיק את מרכז עסקיו לאזור התעשייה קדמת הגליל ליד טבריה שם הקים מפעל שמן ומפעל עוגות בהשקעה של 18 מיליון שקל. המפעל מספק עוגות לרשת קופיקס ולבונז'ור.

במרץ 2013 קנס המשרד להגנת הסביבה את חברת BLU לאחר שלא מחזרה בקבוקים ולא עמדה בחוק הפיקדון בשנים 2010-2011. החברה נקנסה ביחד עם עוד 174 חברות שלא עמדו בחוק בקנסות שנאמדו ב-20 מיליון שקל.

חשוד נוסף שנעצר במסגרת פרשת הזיוף הוא יוסוף אבו כליב, שנחשב לעבריין מוכר בצפון ולראש משפחת פשע בחיפה. עוד נעצר גם יבואן המשקאות גאבי שוקחה שכבר נחשד בעבר בהונאת מכס ביבוא משקאות חריפים לישראל. במקרה הקודם, הוא נחשד בשנת 2005 כי סייע לחברות מ.ד אוסקר ומ.ט אוסקר בהנמכת מחירי חשבונות של משקאות חריפים ובהצגת מסמכים כוזבים למכס בניסיון להשתמטות ממס.

תגיות