אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם בין משרדי האוצר והרווחה: גמלת סיעוד תינתן בשעות טיפול; כסף – רק למי שיבחר צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

הסכם בין משרדי האוצר והרווחה: גמלת סיעוד תינתן בשעות טיפול; כסף – רק למי שיבחר

על פי ההסכם בין שר האוצר משה כחלון לשר הרווחה חיים כץ, יועלה גם הסכום שיקבלו הקשישים הסיעודיים ברמות הנמוכות. הודעה על ההסכם ימסרו כחלון כץ וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מחר בבוקר

20.02.2018, 13:17 | שחר אילן
הסכם בין שר האוצר משה כחלון לשר הרווחה חיים כץ בנושא רפורמת הסיעוד. על פי ההסכם ברירת המחדל לכל מקבלי גמלת הסיעוד תהיה שעות טיפול. רק מטופלים שיבחרו בכך יקבלו כסף במקום הקצבה או חלקה. כן יועלה הסכום שיקבלו הקשישים הסיעודיים ברמות הנמוכות. הודעה על ההסכם ימסרו כחלון כץ וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מחר בבוקר.

קראו עוד בכלכליסט

קשישה סיעודית (אילוסטרציה), צילום: גיל נחושתן קשישה סיעודית (אילוסטרציה) | צילום: גיל נחושתן קשישה סיעודית (אילוסטרציה), צילום: גיל נחושתן

ועדת העבודה והרווחה החלה השבוע לדון בפרק בחוק ההסדרים שעוסק ברפורמת הסיעוד. הנושא מעורר המחלוקת ביותר בו הוא הכוונה להעביר את מקבלי הקצבה ברמת הסיעוד הנמוכה מגמלה בעין (כלומר 9.75 שעות טיפול סיעודי) לגמלה בכסף (אלף שקל). בשאר הרמות יינתנו שעות טיפול. עם זאת הקשיש יוכל לבחור בין ארבע שעות טיפול לבין כסף.

בישיבת הוועדה ביום שני נמתחה ביקורת קשה על המעבר משעות סיעוד לגמלה בכסף. ראש מועצת מזכרת בתיה ויו"ר ועדת הרווחה של השלטון המקומי מאיר דהן אמר שהקצבה בכסף "נוגדת את העקרונות הבסיסים ביותר של הטיפול הסיעודי. מטרת החוק היא לתת טיפול סיעודי. כשאתה נותן כסף אתה אף פעם לא יכול לדעת לאן הוא ילך ולא יכול לבקר את זה". במרכז טוענים שיש חשש גדול שאנשים ישתמשו בכסף למזון ותרופות.

ביקורת נוספת שהעלה ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני הייתה על הסכום הנמוך של אלף שקל שינתן לרמה הסיעודית הנמוכה ביותר. הוא הזהיר שהמוטיבציה האמיתית של האוצר היא חיסכון ומאפשרות שרוב הקשישים ישובצו לרמה הנמוכה ביותר של גמלה בכסף.

היום פרסם "כלכליסט" שיו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף תומך אף הוא בהסדר שלפיו ברירת המחדל תהיה שעות סיעוד ורק מי שיבחר בכך יקבל תשלום. לעמדת אלאלוף משמעות רבה לא רק משום שהוא יו"ר הועדה אלא גם משום שהוא מוביל את נושאי הרווחה בסיעתו של שר האוצר משה כחלון, כולנו.

במקביל התנהל משא ומתן בין משרדי האוצר והרווחה. שר הרווחה כץ דרש שעות טיפול יהיו ברירת המחדל ולא תשלום בכסף וכן להעלות את התשלום ברמות הסיעוד הנמוכות. כאמור שתי הדרישות נענו בהסכם.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הפרטים אינם נכונים".

כ-300 קשישים, מטפלים ועובדים סוציאליים הפגינו היום מול קריית הממשלה בתל אביב, בתחפושות של כיפה אדומה תחת הכותרת "כחלון תציל את סבתא". זאת, נגד כוונת משרד האוצר להמיר את הטיפול הסיעודי הניתן כיום ל-45 אלף קשישים באמצעות שעות הסיעוד לגמלה בכסף. המשמעו היא שקשישים ובני המשפחות שלהם לדאוג לכל השירותים אשר ניתנים כיום על ידי המדינה.

אליהו פיארנטה, קשיש מפתח תקווה אמר ש" אני לא מעוניין שיתנו לי כסף אני רוצה שיתחזקו אותי אני זקוק לחברה". שרה אשר, עובדת סוציאלית בתחום הזקנה אמרה ש"מחובתנו להבטיח שתהיה מישהי שתבוא אל הזקנים לדאוג להם ולעזור להם בצרכים שלהם. בגמלה בכסף זה לא יקרה ואנחנו נמצא קשישים מתים או נרקבים לצערי במשך שבועות ללא עזרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות