אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת הנשק בארה"ב כבר נתקלת במעצור ראשון צילום: איי אף פי

רפורמת הנשק בארה"ב כבר נתקלת במעצור ראשון

נשיא ארה"ב הצהיר כי הוא תומך בהרחבה משמעותית של בדיקות הרקע של רוכשי נשק, וכי הוא תומך בהגבלת גיל הרוכשים של כמה סוגי כלי נשק; דוברת הבית הלבן הבהירה עם זאת כי לא מדובר במהלך ריאלי

03.03.2018, 17:11 | שירות כלכליסט

הבית הלבן אותת בסוף השבוע כי הנשיא דונלד טראמפ לוקח צעד אחורה בכל הנוגע לרפורמה במדיניות הנשק של ארה"ב, ומתכוון להתמקד בשינויים קטנים יותר. זאת לאחר פגישתו ביום ה' בלילה עם נציגים מאיגוד הרובאים האמריקאי, ה-NRA.

קראו עוד בכלכליסט

במפגש טלוויזיוני מוקדם יותר השבוע עם מחוקקים, תמך טראמפ בהצעת הסנאט להרחיב באופן משמעותי את בדיקות הרקע של רוכשי נשק, ואמר כי ברצונו להגביל ל-21 את הגיל שבו ניתן לרכוש כמה סוגי כלי נשק. הוא הציע גם את החרמתם המיידית של כלי נשק מסוימים מבעליהם. כל ההצעות האלו נוגדות את עמדתו של ה-NRA - הארגון הגדול במדינה למען הזכות לשאת נשק.

מאז מבקשים המחוקקים להנחיות מצד טראמפ להמשך הרחבת חוקי הנשק. אירועים אלו מגיעים לאחר הטבח בבית הספר בפארקלנד, פלורידה, בפברואר, שבו נרצחו17 בני אדם.

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה לכתבים אתמול כי טראמפ סבור שהעלאת הגיל המותר לנשיאת נשק אינה מהלך ריאלי. "מבחינת הרעיון, הוא עדיין תומך בהעלאת הגיל ל-21. ואולם הוא יודע שאין להחלטה פדראלית כזו תמיכה נרחבת. אבל זה משהו שהוא עצמו היה תומך בו", אמרה. "הוא סבור כי למהלך כזה יהיה יותר פוטנציאל ברמת החוק המקומי של המדינות מאשר ברמה הפדראלית".

כלי נשק מוצעים למכירה בארה"ב, צילום: רויטרס כלי נשק מוצעים למכירה בארה"ב | צילום: רויטרס כלי נשק מוצעים למכירה בארה"ב, צילום: רויטרס

מנהיגים בפלורידה אמרו כי הם תומכים בהעלאת הגיל המותר לנשיאת נשק ל-21 ואילו מספר קמעונאיות מרכזיות הודיעו כי יפסיקו למכור נשק לקונים שגילם מתחת לגיל זה. באופן נפרד מחוקקים ב-24 מדינות מקדמים הצעות חוק המאפשרות לבתי המשפט להחרים זמנית נשקים מאנשים שהוגדרו מסוכנים.

גם בנושא בדיקות הרקע ריככה סנדרס את עמדתו של טראמפ, ואמרה כי הוא "לא רוצה בהכרח בדיקות רקע אוניברסאליות, אלא שיפור מנגנון ביצוע הבדיקות". לדבריה, הנשיא תומך בחוק Fix NICS, שיזם הסנאטור הרפובליקני מטקסס ג'ון קורנין, המדרבן מדינות וסוכנויות פדראליות להגיש למנגנון בדיקת הרקע מסמכי הרשעות פליליות.

תמיכתו של טראמפ מהותית לשם העברה של רפורמה בתחום בקונגרס. החמרת חוקי הנשק תקבל תמיכה מהרוב הגדול של הדמוקרטים, אך יהיה צורך בקבלת תמיכה מדמוקרטים שמרנים וכמובן - הרפובליקנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות