אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכירו את שיטת ההפחדה של זיר"ה: "סטרימינג פיראטי שהורס מחשבים" צילום: צילום מסך מאתר SeretHD

הכירו את שיטת ההפחדה של זיר"ה: "סטרימינג פיראטי שהורס מחשבים"

ארגון זכויות היוצרים הישראלי פרסם נתונים לפיהם אתרי סטרימינג פיראטיים מנצלים את המכשיר לכריית מטבעות קריפטו. בפועל, התופעה נדירה בישראל, לרוב לא מסכנת את המכשירים שלכם - ואינה רלוונטית כלל למשתמשי חוסמי פרסומות

06.03.2018, 14:55 | יואב סטולר

ארגון זיר"ה, שפועל לקידום זכויות בעלי התוכן בישראל, פרסם היום (ג') נתונים לפיהם על הגולש הישראלי להתרחק מאתרי צפייה ישירה לטובתו; לפי זיר"ה, האתרים TVil, עולם המדיה (Olamha–Media) ו-SeretHD, משעבדים את המחשב של המשתמש כדי לכרות מטבעות וירטואליים בצורה קיצונית: כ-70% ממשאבי המחשב יופנו לביצוע הפעולה, מה שיזיק לחומרה ויזניק את צריכת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקה שביצע המפתח רן בר-זיק גילתה שנתוני זיר"ה אינם תואמים את המצב בשטח: אתר TVil אכן כורה מטבעות בשיטה זו ומנצל שיעור גבוה ממשאבי המעבד, אך אתר עולם המדיה נסגר בשל תביעה שהגישה זיר"ה עצמה ואילו אתר SeretHD מבצע כרייה שמוגבלת לניצול 20% ממשאבי המחשב - ורק בזמן שצופים בסרטים דרכו. בנוסף, כל חוסם פרסומות יכול לחסום גם את פעולת הכרייה.

אתר SeretHD, צילום: צילום מסך מאתר SeretHD אתר SeretHD | צילום: צילום מסך מאתר SeretHD אתר SeretHD, צילום: צילום מסך מאתר SeretHD

הבדיקה כללה גם אתרי צפייה ישירה גדולים ופופולריים יותר כגוזלן, סדרותTV ו-moridimTV, בהם כלל לא נמצאו רכיבי כריית מטבעות וירטואליים. בר-זיק הסביר ל"כלכליסט" שרכיב הכרייה הוא אלמנט פשוט מאוד שאפשר להוסיף לאתרים כדי להשתמש במשאבי המעבד לביצוע פעולות חישוב שנדרשות ליצירת מטבעות וירטואליים. מפעיל האתר יכול לקבוע כמה ממשאבי המעבד יישאבו, מה שעלול לגרום לבלאי רכיבים מוגדל אם תהיה הגדרה של 70% ויותר. ואולם, כל זה לא רלוונטי עבור מי שמשתמש בחוסם פרסומות; בכוחם של רכיבים אלה לנטרל את רכיבי הכרייה באתרים.

"ההודעה של זיר״ה מטעה לא רק בגלל שרק אחד מהאתרים שהם הודיעו עליהם, תוך שהם מתעלמים מהאתרים הגדולים, מבצע כריה מזיקה באמת", אמר בר-זיק. "היא גם מטעה משום שעבור רוב הגולשים בישראל, המשתמשים במחשב שולחני ובדפדפן לצפייה באתרים הללו, הכרייה לא רלוונטית".

תופעת השימוש במחשבים ובסמארטפונים לכריה חשאית של מטבעות קריפטו הינה נוהג ידוע, שקיים מזה מספר שנים. לדברי בר-זיק, כלי כרייה שכאלה יכולים להזיק במיוחד לטלפונים חכמים, שרגישים לשינויים בצריכת החשמל ולהתחממות, ושבדפדפנים שלהם אין לרוב חוסמי פרסומות.

תגובת ארגון זיר"ה

"על הגולשים להבין כי מאחורי האתרים הפיראטיים לא עומדים אנשים או ארגונים פילנטרופיים ואלה מחזיקים במודל עסקי שלעיתים, כמו במקרה הזה, מגיע באופן סמוי על גבם של המשתמשים. אתר "עולם המדיה" שהוזכר אמנם נחסם בצו בית משפט, אך מצא דרכים לפעול בקרב קהל מצומצם יותר בכתובות שונות. כמו כן, על פי המחקר, ניצול הכרייה היה גבוה בהרבה מ-20% בבדיקה שערכנו וכי בנוסף לפעולות אלו שנועדו לממן את אתרי הצפייה הישירה, אלה אף נותנים במה ומפרסמים תכנים פורנוגרפיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
לא לפחד מכלום
אני מציע לכם לא לפחד מכלום : קחו אנטיוירוס חבית אינטרנט של bitdefender ותשלמו עליה כסף !!! לא בחינם !!! ברגע ששילמתם הם מחויבים לעידכונים שוטפים מה שלא בטוח אם תשימו איזה סיריאל שעובד למעט זמן ואחרי זה מפסיק את התוכנה ....לא להתקמצן שימו גם adguard בתשלום ...שניהם ביחד יעלו לכם פחות מ 300 שקל וזהו : התוספים לכרום לא ממש יש יכולת לבלום אלא רק מידי פעם ..אני עם שתי התוכנות לוחץ על סרט ומייד מגיע אליו בלי חלונות קופצים ובלי פרסומות .... מה שאתם רוצים : משחקים פורנו ...הכל אל תפחדו לגלוש לכל מקום ...אם צריך האנטיוירוס יעצור אותכם ....אף אחד לא יעקב אחריכם ולא ייפרצו לכם את המחשב ...
קובי  |  30.05.19
12.
תחלס-לפגוע בנו זה הביזנס של זירה ולקוחותיה כבר שנים
אז מה זה עוד שקר קטן? אין לי שום רצון לצפות בתוכן העלוב של הלקוחות של זירה-אבל בא לי סתם כדי להכאיב להם על הנזק שהם גורמים לנו במשך שנים. יש לי נטפליקס ואמזון-אז אני לא יודע אם בכלל תהיה לי הזדמנות להגיע לתוכן פירטי (אם כבר יש זמן פנוי אני מעדיף משהו איכותי) אבל אני מבטיח להשתדל למצא זמן.
אבי  |  07.03.18
לכל התגובות