אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לה מונד": סרקוזי יועמד לדין בעבירות שחיתות ושימוש לרעה בכוח צילום: רויטרס

"לה מונד": סרקוזי יועמד לדין בעבירות שחיתות ושימוש לרעה בכוח

לפני כשבוע נעצר נשיא צרפת לשעבר בחשד למימון לא חוקי של קמפיין הבחירות שלו לנשיאות בשנת 2007 על ידי שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי

29.03.2018, 17:54 | ynet

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי נאשם בעבירות שחיתות ושימוש לרעה בכוחו. כך דיווח העיתון הצרפתי "לה מונד". לפני כשבוע נעצר סרקוזי בחשד למימון לא חוקי של קמפיין הבחירות שלו לנשיאות בשנת 2007 על ידי שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי.

קראו עוד בכלכליסט

ניקולא ניקולה סרקוזי, לשעבר נשיא צרפת, צילום: בלומברג ניקולא ניקולה סרקוזי, לשעבר נשיא צרפת | צילום: בלומברג ניקולא ניקולה סרקוזי, לשעבר נשיא צרפת, צילום: בלומברג

לפני כשבוע דווח "לה מונד" כי סרקוזי נמצא במעצר משטרתי בעיר נאנט. העיתון ציין כי זו הפעם הראשונה שסרקוזי נחקר על מימון לא חוקי של הבחירות לנשיאות ב-2007 מאז פתיחת החקירה בנושא ב-2013. לפי העיתון הצרפתי, מעצרו של הנשיא לשעבר בעיר שנמצאת מערבית לפריז יכול להימשך 48 שעות לפחות. מקור אחר המעורה בחקירת השחיתות סיפר שגם בריס אורטפה, שר לשעבר בממשלת צרפת ומקורב לסרקוזי, נחקר היום במשטרה בקשר למימון הלא חוקי מלוב.

עוד בשנת 2012 פרסם האתר Mediapart מסמך שבו נטען לכאורה כי משטרו של שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, הסכים לממן את קמפיין הבחירות של סרקוזי בבחירות שהתקיימו ב-2007 לפי המסמך שפורסם, ראש המודיעין הלובי בתקופת קדאפי, מוסא קוסא, דיווח על "הסכם עקרונות" שהושג במטרה לתמוך בקמפיין של סרקוזי בסכום של עד כ-50 מיליון אירו. סרקוזי, שכיהן כנשיא צרפת בשנים 2012-2007, טען שהאפשרות שקיבל מימון ממשטר קדאפי "מגוחכת". באותה עת כיהן סרקוזי בתפקיד שר הפנים של צרפת.

בין החשדות: מימון זר לא חוקי

 

אם סרקוזי אכן קיבל מקדאפי 50 מיליון אירו הרי שמדובר ביותר מפי שניים מהסכום המותר למימון בהתאם לחוק הבחירות הצרפתי, שעמד בזמנו על 21 מיליון אירו. כמו כן, התשלומים לכאורה מפרים הפרה של האיסור למימון זר.

מועמר קדאפי, צילום: אימג מועמר קדאפי | צילום: אימג'בנק, Gettyimages מועמר קדאפי, צילום: אימג

בנובמבר 2016, בעיצומן של הבחירות המקדימות במפלגת "הרפובליקנים" מהמרכז-ימין הצרפתי, אישר איש העסקים הצרפתי-לבנוני זיאד טקיאדין כי העביר מטריפולי חמישה מיליון אירו במזומן במזוודות לסרקוזי ולראש הסגל שלו קלוד ג'אן בין סוף 2006 לתחילת 2007. טקיאדין אמר שהוא ביצע שלוש העברות כספים לסרקוזי ולראש הסגל שלו ושהכסף עבר מיד ליד בתוך משרד הפנים הצרפתי.

ראש המודיעין הצבאי לשעבר בלוב, עבדאללה סנוסי אישר ב-2012 בפני התובע הכללי בארצו שהעברות הכספים מקדאפי לסרקוזי אכן התבצעו.

ואם בזה לא די, ברשימותיו של שר הנפט לשעבר של לוב, שוקרי גאנם, שהלך לעולמו ב-2012, מוזכר גם עניין העברות הכספים לסרקוזי. בשיר סאלח, לשעבר איש הכספים של קדאפי שגם קיים קשרים הדוקים עם צרפת, הודה בריאיון לעיתון "לה מונד" ש"קדאפי אמר שהוא תמך כספית בסרקוזי. סרקוזי אמר שלא קיבל מימון. אני מאמין יותר לקדאפי מאשר לסרקוזי".

סרקוזי עומד למשפט בפרשה אחרת שקשורה למימון קמפיין הבחירות הכושל שלו לנשיאות ב-2012, אז הפסיד למועמד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד.

סרקוזי ניהל מערכת יחסים מורכבת עם קדאפי. זמן קצר לאחר שנבחר לנשיא צרפת, הזמין סרקוזי את השליט הלובי לביקור רשמי בצרפת, וקיבל את פניו בכבוד גדול. אולם היה זה סרקוזי שהעמיד את צרפת בחוד החנית של ההתקפות האוויריות של ברית נאט"ו נגד כוחותיו של קדאפי. תקיפות אלה סייעו למורדים הלובים להפיל את משטרו של הרודן קדאפי ב-2011.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות