אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: כלל תעשיות דחתה הצעת קרור לרכוש 30.45% מאחזקתה ביפאורה צילום: בלומברג

רשמית: כלל תעשיות דחתה הצעת קרור לרכוש 30.45% מאחזקתה ביפאורה

ההצעה של קרור היתה 375 מיליון שקל - נמוכה מהשווי אליו מכוונת כלל תעשיות בהנפקת החברה, כלומר לפי שווי חברה של 1.2 מיליארד שקל ליפאורה

23.04.2018, 16:38 | גולן חזני
כצפוי: כלל תעשיות הודיעה לחברת קרור של שלמה רודב ורוני גת, כי היא דוחה את הצעתה לרכוש ממנה את אחזקתה (30.45%) ביצרנית המשקאות הקלים יפאורה. כלל תעשיות דחתה את ההצעה של קרור אחזקות בשני המתווים שהוצעו.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה של קרור שפורסמה בשבוע שעבר, היתה במחיר נמוך בהרבה מהשווי אליו מכוונת כלל תעשיות בהנפקה, היתה תמורת 375 מיליון שקל, כלומר לפי שווי חברה של 1.2 מיליארד שקל ליפאורה.

כלל תעשיות מכוונת להנפקה של המניות דרך החברה הבת שלה, לפי שווי גבוה בהרבה - של 2 מיליארד שקל ליפאורה, ובמכפיל אביטדה (Ebitda) גבוה בהרבה מהמכפיל שמעניקה קרור - פי שישה מהאבידטה הממוצע של יפאורה ב-2017-2013.

קרור הציעה מתווה נוסף שבו תרכוש 46% מהחברה הבת של כלל תעשיות שתונפק בבורסה ושתחזיק ב-30% ממניות יפאורה וזאת תמורת 110 מיליון שקל - הצעה שמשקפת שווי של 238 מיליון שקל, תוך שהיא מצביעה על כך שמדובר באחזקות מיעוט, וכי לכלל משקאות עשויים עוד להיות חובות על רכישת מניות אלה מידי כלל תעשיות וכן הוצאות שונות כחברה ציבורית.

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות

כלל תעשיות תתקדם במהלך להנפקתה של כלל תעשיות ומשקאות לאחר שהגישה באחרונה טיוטת תשקיף לרשות ניירות ערך, ונראה כי את ההנפקה יוביל דיסקונט חיתום. עם זאת, קרור טוענת כי תוכל לשפר את הצעתה בכל עת, בהתאם לשווי שתקבע כלל תעשיות למניות בהצעת מחיר שתקבל עבורן.

כלל תעשיות לא נקבה עד

היום בשווי כלשהו למניות שאותן היא מעוניינת להנפיק לאחר שתמכור אותן לחברה בת ייעודית – כלל משקאות.

קרור טוענת שהעברת המניות לכלל משקות תגרום לכלל תעשיות לאבד את כל הזכויות שיש לה כשותפה ביפאורה, כולל מינוי 3 דירקטורים מתוך 10 וכן זכויות וטו. אבל בכלל טוענים שעפ"י ההסכם כל הזכויות יישארו בתוקף כל עוד כלל תעשיות או חברות בנות או מוחזקות שלה יחזיקו ב-15.9% לפחות ממניותיה של יפאורה.

כלל תעשיות מעריכה את מניותיה ביפאורה לפי מכפיל שווי פעילות של 8 ל-EBITDA, בהתבסס על מאזן יפאורה לסוף 2017 וגורמים בחברה טוענים כי שווי קרור אחזקות עצמה שעומד על 1.3 מיליארד שקל מגלם שווי של 1.9 מיליארד שקל ליפאורה, בהתחשב בשווי האחזקה בתפוגן (37.7%), בשווי הנדל"ן של החברה, בהתחייבות הפיננסיות נטו של החברה, וכן בירידה החדה בגודלה של פרמיית השליטה בחברות ציבוריות בישראל משוקללת גודל העסקה ל-1.2%. נתונים אלה מתבססים על עבודה של פרופ' שרון חנס מ-2015.

יפאורה שמחזיקה ב-26% משוק המשקאות הקלים בישראל, הרוויחה 168 מיליון שקל לפני מס ורווח נקי של 129 מיליון שקל ב-2017, לעומת רווח של 132 מיליון שקל ב-2016.

כלל מעבירה למעשה את הכדור בחזרה לקרור, ובמקביל ממשיכה במהלך ההנפקה, שנגדו צפויה קרור לפעול.

תגיות