אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרור הגישה לכת"ש הצעה לרכוש את מניותיה ביפאורה תמורת 375 מיליון שקל צילום: בלומברג

קרור הגישה לכת"ש הצעה לרכוש את מניותיה ביפאורה תמורת 375 מיליון שקל

השווי שמציעה קרור נמוך משמעותית מהשווי בו תכננה כת"ש להנפיק בבורסה את מניותיה ביצרנית המשקאות - 600 מיליון שקל

15.04.2018, 10:30 | גולן חזני
התפתחות במאבק בין כלל תעשיות של לן בלווטניק וחברת קרור על מניות חברת המשקאות יפאורה. קרור דיווחה היום (א') כי העבירה הצעה לכלל תעשיות לרכוש את מניותיה (30.5%) ביפאורה תמורת 375 מיליון שקל. המחיר לדברי קרור משקף מכפיל של 6 על ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) של יפאורה.

קראו עוד בכלכליסט

עפ"י הדיווח של קרור, החברה טוענת כי הסכם בעלי המניות בין הצדדים מ-1993 קובע כי במידה וכת"ש תבקש למכור יותר מ-1% ממניותיה ביפאורה, בכל שנה קלנדרית, היא תהיה מחוייבת להציע אותן לקרור. עוד על פי ההסכם, באפשרות כת"ש למכור את המניות לגורם שלישי אך זאת במידה וההצעה תהיה גבוהה מההצעה של קרור.

כזכור ב-1 במארס הודיעה כלל תעשיות לקרור כי בכוונתה למכור את מניותיה ביפאורה לחברה חדשה שתקים בבעלותה המלאה, כלל משקאות, ואת זו להנפיק בבורסה בהצעת מכר ל-46% ממניות כלל משקאות. כלל תעשיות אף הגישה תשקיף לרשות ני"ע להנפקה. קרור מציינת כי ההצעה שלה בתוקף לשבעה ימים וכי בהיענות של כלל תעשיות תושלם העיסקה תוך עשרה ימים. פרק זמן מהיר מאד.

הבעיה שכלל תעשיות מתמחרת את מניותיה ביפאורה בשווי גבוה בהרבה מזה שקרור מתמחרת, כלומר 600 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של 2 מיליארד שקל ליפאורה, וזהו השווי בו תכננה להנפיק.

משקאות של יפאורה משקאות של יפאורה משקאות של יפאורה

קרור מציינת כי זכויות בהסכם בעלי המניות שהוענקו לכלל תעשיות, הן זכויות אישיות ולא תועברנה לצד שירכוש את המניות, כלומר ערכן יהיה נמוך יותר. זהו סעיף חשוב שעלול לפגוע בשווי שדורשת כלל תעשיות בהנפקה.

קרור, המחזיקה בכ-70% ממניות יפאורה, מעמידה הגבלה של זמן לכלל תעשיות למכור את מניות יפאורה במידה ותחליט לעשות זאת במחיר גבוה יותר, תוך 60 יום מקבלת הצעת קרור. במידה וכלל תעשיות תבקש לעשות זאת קרור תוכל להגיש הצעה חדשה על המניות.

מחלוקת נוספת שעומדת בין החברות היא איזה חלק של המניות מחוייבת קרור להציע לרכוש. כלל תעשיות טענה כי קרור מחוייבת להציע לרכוש 46% ממניות כלל משקאות (כ-14% מיפאורה), ואילו קרור טוענת כי זכותה להגיש הצעה לכלל מניות יפאורה שבידי כת"ש, אולם מציינת כי היא תהיה מוכנה לרכוש גם 46% ממניות כלל משקאות, אולם במחיר נמוך יותר של 110 מיליון שקל. ההצעה של קרור קובעת רף בסיסי לשווי כלל משקאות בהנפקה, 375 מיליון שקל, אולם העימות בין קרור וכת"ש רחוק מלהסתיים בכך.

לן בלווטניק - כלל תעשיות, צילום: בלומברג לן בלווטניק - כלל תעשיות | צילום: בלומברג לן בלווטניק - כלל תעשיות, צילום: בלומברג

כלל תעשיות מסרה בתגובה, ״כלל תעשיות ממשיכה בהיערכותה להנפקת אחזקותיה ביפאורה. יפאורה היא חברה מצוינת, רווחית ויציבה וכלל תעשיות מאמינה בה ובשוק בו היא פועלת. ההנפקה תהווה הזדמנות מצויינת למוסדיים ולמשקיעים פרטיים להשקיע ולקבל חשיפה לאחד החברות המוצלחות במשק״.

תגיות