אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר שחם רוצה את הר הדולרים של הקיבוצים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אלטשולר שחם רוצה את הר הדולרים של הקיבוצים

בית ההשקעות רוכש את חברת סקיי שוקי הון של ארגון משקי הקיבוצים, כדי שתשמש לו מקפצה למאגר לקוחות עצום, שיוכל לשווק להם את מוצריו. החברה הנרכשת מנהלת עסקאות גידור של התעשייה הקיבוצית בהיקף של מאות מיליוני דולרים

26.04.2018, 07:01 | אורן פרוינד

אלטשולר שחם לוטש עיניים לעבר התעשייה הקיבוצית על שלל מפעליה וקיבוציה, ומבצע עסקה ראשונה שתיתן לו דריסת רגל בשוק הזה. ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות חתם על הסכם עם ארגון משקי הקיבוצים לרכישה של חברת סקיי שוקי הון, שמפעילה חדר עסקאות חוץ בנקאי לביצוע עסקאות מט"ח, גידורים במט"ח, המרת כספים ופעילויות נוספות לכל 270 הקיבוצים והמפעלים החברים בארגון משקי הקיבוצים.

קראו עוד בכלכליסט

חברה־אחות לסקיי ניהול תיקים שנמכרה

סקיי שוקי הון מנוהלת בידי מנחם רזניק, והיא מבצעת פעילות גידור והמרת מט"ח בעיקר באמצעות חוזי פורוורד (חוזים המגינים מפני ירידה או עלייה של מט"ח) למרבית התעשייה הקיבוצית ולקיבוצים עצמם, שמרביתם עוסקים ביצוא תוצרת חקלאית ונדרשים לבצע הגנות על המט"ח.

הרכישה הזו שופכת אור על חדר העסקאות הענקי של משקי הקיבוצים, שמנהל מחזור מסחר של מאות מיליוני דולרים בשנה עבור הקיבוצים.

סקיי שוקי הון היא חברה־אחות של חברת סקיי ניהול תיקים, שעברה לפני חמש שנים לידי חברת אלומות ספרינט, אף כי לארגון משקי הקיבוצים יש בה אחזקה עקיפה עד היום. סקיי שוקי הון מספקת פתרונות וכלים למפעלים קיבוציים ולתאגידים במשק, העוסקים ביצוא ויבוא ופועלים בסביבה מרובת מטבעות.

העסקה שביצע אלטשולר שחם היא זניחה במונחים כספיים, שכן מדובר עשרות מיליוני שקלים בלבד, אולם יתרונה בכך שהיא מעניקה לבית ההשקעות גישה למאגר לקוחות שנחשב בעל מעמד סוציו־אקונומי גבוה - גופים מוסדיים, חברות ציבוריות ופרטיות גדולות, קיבוצים, יבואנים ויצואנים מהמגזר הפרטי והתעשייה הקיבוצית, חברות הייטק ותיירות, חברות מענף הרכב, מתחום הפיננסים ועוד.

הגישה הישירה לכל הגופים הללו תאפשר לאלטשולר שחם לשווק להם את שאר המוצרים שלו, כמו קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות נאמנות ומוצרים חדשים. את העסקה ביצע אלטשולר שחם באמצעות החברה־הבת אלטשולר שחם פייננשל סרביסס, בניהולו של יוסי מנשה, והיא צפויה להגדיל את היקף הפעילות שלה בכ־25%. סייעה בביצוע העסקה חברת התיווך רציונל של דוד שטרית.

גילעד אלטשולר, צילום: אוראל כהן גילעד אלטשולר | צילום: אוראל כהן גילעד אלטשולר, צילום: אוראל כהן

הארגון צפוי לחלק דיבידנד גם ב־2018

ארגון משקי הקיבוצים נמצא בבעלות 270 קיבוצים בישראל, והוא עוסק במגוון פעילויות - בעיקר בשירות הקיבוצים עצמם. בין השאר מחזיק הארגון בחברת ביטוח חקלאי, בתחנת הכוח הפרטית דליה אנרגיות, במיזם האנרגיה המתחדשת ערבה פאוור שבדרום, בפעילות בתחום הרכב והליסינג, בחברת תואם למתן פתרונות לוגיסטיקה ועוד.

ב־2017 חילק ארגון משקי הקיבוצים לקיבוצים החברים בו דיבידנד של 20 מיליון שקל, והשנה הוא צפוי לחלק דיבידנד נוסף של עשרות מיליוני שקלים.

הארגון נוסד בשנת 2004 בעקבות מיזוג של הקיבוץ הארצי והתנועה הקיבוצית המאוחדת. מטה הארגון יושב בתל אביב, וכך גם הפעילות של סקיי שוקי הון. ככל הידוע, אין למשקי הקיבוצים כוונה כרגע למכור פעילויות נוספות. לאחר העברת השליטה לאלטשולר שחם צפויים כל עובדי סקיי שוקי הון להמשיך לעבוד בחברה.

בית ההשקעות אלטשולר שחם, המנוהל בידי גילעד אלטשולר ורן שחם כמנכ"לים משותפים,מנהל נכסים בהיקף כספי כולל של 94 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות