אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי קריסת שורט טרייד: ברשות נייע נזכרו לשקול פיקוח על חברות הברוקראז' צילום: ענבל מרמרי

אחרי קריסת שורט טרייד: ברשות נייע נזכרו לשקול פיקוח על חברות הברוקראז'

ברשות מזהירים מהשקעה המסוכנת בחברות ברוקראז' בלתי מפוקחות המבטיחות ללקוחות תשואה גבוהה; "היו"ר ענת גואטה תבחן קידום חקיקה שתחיל את פיקוח הרשות על חברות אלה"

16.05.2018, 13:29 | רחלי בינדמן

ברשות ניירות ערך מתנערים היום מאחריות לקריסת חברת שורט טרייד ולחברות ברוקראז' בלתי מפוקחות הפועלות בישראל. ברשות פרסמו הודיעה שבה נאמר כי חברות עצמאיות אלה "אינן מצויות נכון להיום בפיקוח של רגולטור פיננסי כלשהו".  

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, מציינת הרשות, מצב זה של חוסר פיקוח עשוי להשתנות בעתיד. יו"ר הרשות ענת גואטה מסרה כי בכוונתה "לבחון קידום חקיקה בשיתוף משרד האוצר ומשרד המשפטים שתחיל את פיקוח הרשות גם על חברות הברוקראז' הבלתי מפוקחות, במטרה לפעול לשמירה על עניינם של המשקיעים בדרך של הקטנת הסיכונים הכרוכים בהשקעה באמצעות אותם גופים".

בינתיים בוחרת הרשות להזהיר את הציבור מהשקעה בחברות מסוג זה: "על הציבור לשקול את הסיכונים הכרוכים בפעילות מול חברות ברוקראז' בלתי מפוקחות בישראל. כידוע, כל השקעה פיננסית כרוכה מטבעה בסיכונים. ואולם, השקעת כספים באמצעות חברות ברוקראז' בלתי מפוקחות בישראל כפופה לסיכונים נוספים, שהתממשותם עלולה להביא לאובדן כל כספי ההשקעה", נאמר בהודעה. 

הרשות מדגישה כי רכישת מניות באמצעות חברות ברוקראז' בלתי מפוקחות בישראל (בעיקר ככל שהפעילות אינה מפוקחת גם לא בישראל) עשויה לטמון בחובה - מעבר לסיכוני השוק הגלומים בכל רכישת ניירות ערך - גם סיכונים תפעוליים (כמו הסיכון להונאות ומניפולציות), סיכוני אבטחת מידע (סייבר) וסיכונים נוספים.  

הבעייתיות טמונה בכך שהפעילות האמורה מתבצעת בהיעדר הסדרת כללי יציבות פיננסית, גילוי נאות, ממשל תאגידי, בקרות, ודרישות התנהלות נוספות שנועדו לצמצם סיכונים. במיוחד מזהירים ברשות מחברות שמבטיחות תשואה גבוהה או קבועה כתוצאה ממסחר באמצעותן. לטענת הרשות "הבטחה כזו היא הבטחה ללא כיסוי ועל המשקיע להיזהר מפני מי שמציע לו תשואה גבוהה או קבועה בסיכון נמוך או ללא סיכון".

הרשות מסרה עוד כי היא פועלת מול גורמי האכיפה הישראלים הרלבנטיים על מנת לברר את מלוא הנתונים, וכן מעניקה להם סיוע מקצועי וכל סיוע אחר שנדרש ושמצוי בידיעתה. "מובן כי אם יתברר כי חברות אלה עסקו באופן בלתי-חוקי באחד העיסוקים שחייבו רישיון מאת הרשות, הדבר ייבדק ויטופל על ידי הרשות במלוא החומרה".

 

ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך, צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך | צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך, צילום: ענבל מרמרי

 

מפלג הונאה בימ"ר ירושלים פתח בחקירה פלילית בחשד לביצוע עבירות מרמה בפלטפורת המסחר שורט טרייד. נעצרו שלושה חשודים, בהם מנכ"ל החברה שלומי נוימן, בכיר נוסף בחברה ויצחק שרם, לשעבר מבכירי של קונצרן כלל. שורט טרייד קרסה בשבוע שעבר וחייבת 10 מיליון דולר למאות משקיעים. היא עסקה במתן פלטפורמה ללקוחותיה הסוחרים בשוק המניות האמריקאי. עד כה פתחה המשטרה מעל 80 תיקים בשל תלונות שהוגשו בתחנות המשטרה ברחבי הארץ כנגד בעלי החברה בגין הונאה ומרמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות