אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הושג הסכם בעניין הקייטנות: מחיר התקרה בגנים יהיה 1,218-1,036 שקל צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

הושג הסכם בעניין הקייטנות: מחיר התקרה בגנים יהיה 1,218-1,036 שקל

הוחלט לקבוע מספר מינימום של 28 ילדי גן לפתיחת קייטנה, ומספר מינימום של 35 ילדים לקביעת תקרת העלות של כל קייטנה. אם יהיו ילדים מעל מספר המינימום, יתאפשר לרשויות לגבות סכום כסף במדורג

16.05.2018, 18:54 | ספי קרופסקי
משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי הגיעו הערב (ד') להבנות ששמו קץ למשבר הקייטנות המפוקחות ברשויות. בתום פגישה בין השר אריה דרעי לבין יו"ר המרכז חיים ביבס סוכם כי תעריף הקייטנות המפוקחות יישאר כפי שקבע השר, אך הוחלט לקבוע במקביל מספר מינימום של 28 ילדי גן לפתיחת קייטנה, ומספר מינימום של 35 ילדים לקביעת תקרת העלות של כל קייטנה.

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות היא שמחיר התקרה שקבע השר למשל בגנים, 1,218-1,036 שקל יקבע רק על פי מפתח של 35 ילדים בגן. כלומר, סכום התקרה הזה יישמר גם כשמספר הילדים בפועל בקייטנה יהיה מעט מצומצם יותר. לדוגמה: גם אם יהיו בקייטנה 28 ילדים, מחיר התקרה להפעלת הקייטנה יהיה בחישוב לפיו יש בה 35 ילדים.

עוד סוכם במסגרת הפגישה כי אם יהיו ילדים מעל מספר המינימום, יתאפשר לרשויות לגבות סכום כסף במדורג. השר דרעי ויו"ר המרכז ביבס גם החליטו על הקמת ועדה שתורכב מנציגי הפנים, השלטון המקומי, האוצר והחינוך שתדון לעומק בנושא הפעלת הקייטנות ותגבש בהמשך מודל שיביא לכיסוי מלא של עלויות הפעלתן. בהתאם לסיכומים האחרונים יתוקן בימים הקרובים צו הקייטנות שפרסם השר דרעי בפברואר השנה.

לדברי דרעי, "הקייטנות המפוקחות במחיר שקבעתי, הן בשורה למשפחות הצעירות. במשך שנים זועקים הזוגות הצעירים כי מחירי הקייטנות גבוהים ביותר, בעיקר למשפחות עם כמה ילדים בגילאים צעירים. היום אנחנו מביאים להן בשורה חברתית ממדרגה ראשונה. חופשת קיץ ללא הוצאות של אלפי שקלים על קייטנות״.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ענר גרין חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי | צילום: ענר גרין חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ענר גרין

יו"ר מרכז השלטון המקומי ביבס הוסיף: "אני שמח שהצלחנו להגיע להבנות לגבי הפעלת הקייטנות לתלמידי ישראל תוך קביעת מספר מינימום של משתתפים דבר שיביא לצמצום העלות שתוטל על הרשויות. כמו כן, אני מצפים כי הועדה שתוקם תבחן באופן רציני ומעמיק את הנושא כולו לרבות שילובו המלא של משרד החינוך בעניין".

שר הפנים אריה דרעי, צילום: אלכס קולומויסקי שר הפנים אריה דרעי | צילום: אלכס קולומויסקי שר הפנים אריה דרעי, צילום: אלכס קולומויסקי

החוק קובע ששר הפנים ייקבע מחיר מירבי

ביוני 2017 עבר בכנסת חוק פיקוח על מחירי הקייטנות הציבוריות שיזמו ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) וח"כ דוד אמסלם (ש"ס). במסגרת החוק הוחלט כי שר הפנים ייקבע מחיר מירבי לקייטנה ציבורית עד ה־1 בפברואר בכל שנה, לאחר התייעצות עם ועדה. השר דרעי קבע בפברואר השנה שהמחיר המירבי לפעילות לילדי גנים ל־15 יום תעמוד על 1,218-1,036 שקל. המחיר נמוך בכ־30%-40% מהמחיר שהמליצה אותה ועדה שמינה.

לפי ח"כ אמסלם, המחירים נעו בין 1,600 שקל ל־3,000 שקל לילד. המצב החדש מחייב את הרשויות המקומיות להציע חבילת בסיס לקייטנה. ממש כמו עם ערוצי הכבלים, הרשות מחויבת לספק קייטנת מינימום, בהתאם לתקרת העלות שקבע שר הפנים. זה לא מונע ממנה למשל להציע שירותים נוספים מעבר לאלה שהיא מחויבת אליהם.

יו"ר ועדת הפנים הנוכחי ח"כ יואב קיש (ליכוד), שניהל את הדיונים האחרונים בעניין, מסר הערב כי "הסיכום בין משרד הפנים והרשויות יאפשר כניסה חלקה לקייטנות הקיץ במחיר מפוקח. הסיכום הושג על ידי עבודה מאומצת בתמיכת ועדת הפנים שהביאה לפתרון את סוגיית מינימום המשתתפים ותמנע חריגות תקציביות של הרשויות. אני מברך את הצדדים על האחריות וההבנה בחשיבות ודחיפות המהלך. הפתרון יוצג במלואו בוועדת הפנים בשבוע הבא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות