אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה לבג"ץ: לפסול את הוועדה המייעצת למינויים בכירים בשירות המדינה צילום: ניב קנטור

עתירה לבג"ץ: לפסול את הוועדה המייעצת למינויים בכירים בשירות המדינה

התנועה לטוהר המידות עתרה היום לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת הממשלה מאתמול על מינויים של רו"ח איריס שטרק ותא"ל (מיל') יעקב נגל כנציגי הציבור בוועדה: "בהליך הקמת הוועדה נפלו פגמים רבים"

28.05.2018, 13:43 | אדריאן פילוט

התנועה לטוהר המידות הגישה הבוקר בקשה לבג''ץ לפסול את הוועדה המייעצת למינויים בכירים, לרבות חבריה שאושרו אתמול על ידי הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

תפקידה של הוועדה המייעצת למינויים בכירים הוא לבדוק את ההיבטים הנוגעים לטוהר המידות של המועמדים להתמנות לתפקידים הרגישים ביותר בשירות המדינה: מפכ"ל משטרת ישראל, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד, נציב שב"ס, נגיד בנק ישראל והמשנה לנגיד בנק ישראל. מטרתה של הוועדה זו, הנחשבת לחשובה ביותר בקרב ועדות מייעצות, היא להבטיח כי לא ייעשו מינויים לא ראויים בין היתר מסיבות כגון זיקה אישית, זיקה עסקית או זיקה פוליטית לשר משרי הממשלה.

ממשלת ישראל אישרה אתמול את מינויו של שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג כיו''ר הוועדה (במקום השופט טירקל שכיהן בעשור האחרון בראש הוועדה). עוד אישרה הממשלה את מינוי מ"מ נציב שירות המדינה , אודי פראוור, ושני נציגי ציבור: רו"ח איריס שטרק, המתמודדת בימים אלו לנשיאות לשכת רואי החשבון בישראל, ותא"ל (מיל') יעקב נגל.

"בהליך הקמת הוועדה נפלו פגמים רבים", נכתב בעתירה של התנועה: הפגמים הפרוצדורליים הם בכל הנוגע להטעיית חברי הממשלה לגבי ששה היבטים שעוסקים באיריס שטרק; הסתרת הקשר בין שטרק ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שולמית ברנע-פארגו האחראית על אישור בחירת המועמדים; העלאה מאוחרת של הצעת ההחלטה לאתר משרד ראש הממשלה; אי-חשיפת הצעת ההחלטה המלאה בפני הציבור".

איריס שטרק. נבחרה כנציגת ציבור בוועדה. על פי העתירה שהוגשה נפלו לפחות שבעה פגמים במינויה כנציגת ציבור בוועדה, צילום:  ניב קנטור איריס שטרק. נבחרה כנציגת ציבור בוועדה. על פי העתירה שהוגשה נפלו לפחות שבעה פגמים במינויה כנציגת ציבור בוועדה | צילום: ניב קנטור איריס שטרק. נבחרה כנציגת ציבור בוועדה. על פי העתירה שהוגשה נפלו לפחות שבעה פגמים במינויה כנציגת ציבור בוועדה, צילום:  ניב קנטור

עוד נטען כי בנוסף לפגמים הללו, קיימים שבעה פגמים לגבי שטרק עצמה: הקשר שלה לשרה גילה גמליאל; אי-התנהלות תקינה של שטרק בתפקיד יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד; ניגוד עניינים עקב קשרים עסקיים ענפים שלה עם משרדי ממשלה; ניגוד עניינים הנגרם בשל כהונתה בארבע ועדות מינויים; ניגוד עניינים שלה עקב פעילות ציבורית אחרת (כדירקטורית ובלשכת רואי החשבון); ומינוייה על ידי ראש הממשלה הנוכחי לוועדות שאישרו פעילות ספציפית שלו.

 כמו כן, טוענים בתנועה לטוהר המידות כי כך גם נפל פגם לגבי המועמדות של נגל.

"לסיום", נכתב בעתירה, "קיים פגם חמור עקב הניסיון של ראש הממשלה להשפיע על בחירת מפכ"ל המשטרה דרך בחירת נציגי הציבור לוועדה". נזכיר כי בימים אלו המשך כהונתו של מפכ''ל המשטרה הנוכחי אלשיך עולה לכותרות, כאשר מקרובי נתניהו הביעו התנגדות נחרצת ופומבית באמצעי התקשורת להמשך כהונתו או הארכת הקדנציה וקראו לזרז את מציאת מחליפו. היחסים בין אלשיך לנתניהו (שמינה את אלשיך) עלו על שרטון על רקע התנהלות של ארבע חקירות פליליות סביב ראש הממשלה ומקורביו".

מימין: אלשיך ונתניהו. "קיים פגם חמור עקב הניסיון של ראש הממשלה להשפיע על בחירת מפכ"ל המשטרה דרך בחירת נציגי הציבור לוועדה", צילום: גיל  נחושתן מימין: אלשיך ונתניהו. "קיים פגם חמור עקב הניסיון של ראש הממשלה להשפיע על בחירת מפכ"ל המשטרה דרך בחירת נציגי הציבור לוועדה" | צילום: גיל נחושתן מימין: אלשיך ונתניהו. "קיים פגם חמור עקב הניסיון של ראש הממשלה להשפיע על בחירת מפכ"ל המשטרה דרך בחירת נציגי הציבור לוועדה", צילום: גיל  נחושתן

בין עורכי הדין שייצגו הבוקר את התנועה בעתירה ניתן למצוא את ד''ר רפי נץ-צנגוט, מי שעומד מאחרי העתירה שהצליחה לפרק את הוועדה לבחינת הכישורים למועמד נציב שירות המדינה על רקע פגמים דומים, אך פחותים הן בחומרתם והן במספרם. כתוצאה מאותה עתירה, החליטה הממשלה על פירוק הוועדה בראשות השופט אפרתי, הפיכת הוועדה למוסד חובה ערב מינוי נציב, וגם החלפת כלל חבריה. מזכירות הממשלה חייבת לבחור בימים אלו את החבירם החדשים לוועדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות