אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי אגוד יוצאים לקרב מאסף: "אי־נוחות אינה סיבה לפסילת מיזוג הבנקים" צילום: בשמת איבי

בלעדי לכלכליסט

בעלי אגוד יוצאים לקרב מאסף: "אי־נוחות אינה סיבה לפסילת מיזוג הבנקים"

בעלי המניות של בנק אגוד שלחו מכתב חריף לרשות ההגבלים שבו תקפו את כוונתה לפסול את המיזוג עם מזרחי טפחות: "לא הוצג חשש לפגיעה בתחרות"

30.05.2018, 06:54 | אדריאן פילוט

"סמכות הממונה על הגבלים עסקיים להתנגד למיזוג בין בנק מזרחי טפחות לבנק אגוד קמה מכוח החוק במצב שבו קם חשש משמעותי לפגיעה בתחרות. חשש כזה לא הוצג בפנינו. התחושה שלנו, בעקבות השיחות שניהלנו עם הרשות במהלך הבדיקה, היא שההתנגדות הצפויה נובעת מ'אי־נוחות' להעניק אישור למיזוג, בלי קשר לזהות הבנקים או השפעת העסקה על התחרות במערכת הבנקאית. עם כל הכבוד, אין בכך כדי לפסול את המיזוג", כך כותבים בעלי המניות של אגוד — ישעיהו לנדאו, רות מנור ויעל אלמוזג־זכאי - בנייר עמדה חריף שנשלח ליועץ המשפטי של הרשות עו"ד אורי שוורץ ושהגיע לידי "כלכליסט". שוורץ הוא הגורם האחראי ברשות לנושא המיזוג, משום שהממונה מיכל הלפרין מנועה מלעסוק בו בשל הסכם ניגוד העניינים שלה.

קראו עוד בכלכליסט

בעלי המניות של אגוד ביקשו משוורץ להציג את נייר העמדה, שנכתב על ידי עו"ד דליה טל, בפני ועדת הפטורים והמיזוגים של הרשות שצפויה להתכנס היום ולפסול את המיזוג בין שני הבנקים: "כיוון שלא ניתנה לנו במסגרת הליך השימוע להשמיע את טענותינו בכתב, אלא רק בעל פה, נבקש להעמיד נייר עמדה קצר זה בפני הוועדה לפטורים ומיזוגים. אנו סבורים כי מכיוון שעמדתנו בעניין זה שונה עקרונית מעמדת הרשות, מן הראוי כי חברי הוועדה המייעצת, שהינה גוף מקצועי וחיצוני לרשות, ייחשפו לכלל העמדות השונות בטרם יתכנסו כדי להמליץ בנושא".

מימין: יועמ"ש רשות ההגבלים אורי שוורץ וישעיהו לנדאו, מבעלי השליטה באגוד, צילום: בשמת איבי מימין: יועמ"ש רשות ההגבלים אורי שוורץ וישעיהו לנדאו, מבעלי השליטה באגוד | צילום: בשמת איבי מימין: יועמ"ש רשות ההגבלים אורי שוורץ וישעיהו לנדאו, מבעלי השליטה באגוד, צילום: בשמת איבי

שוורץ סירב בתוקף לבקשה. גורמים ברשות הסבירו כי מעולם לא התרחש מקרה שבו התאפשר לגורמים חיצוניים להציג בפני חברי הוועדה את עמדתם, וכי חברי הוועדה נפגשים רק עם הצוות שטיפל בבקשה. בנוסף, לדברי אותם גורמים, את עמדתם בעלי המניות יכלו להציג והציגו בשימוע בעל פה, שנערך לפני כשבוע.

ניסו לשכנע עד הרגע האחרון

 

עוד עולה מנייר העמדה כי הניסיונות של בעלי המניות של אגוד לשכנע את הרשות לאשר את המיזוג נמשכו עד יום שני, ושהם אף הציעו לרשות להתנות את אישור המיזוג בכך שבנק מזרחי טפחות יתחייב לשמור את החשבון ההפוך שמציע בנק אגוד, שבעיני הרשות הוא מחולל תחרות. "אנו סבורים כי נוכח טענת הרשות שהחשש המרכזי באישור המיזוג נובע מהיעלמות החשבון ההפוך, ניתן להפיג חשש זה באמצעות הטלת תנאי לאישור המיזוג שיחייב את שימור ההטבה הזו לתקופה מסוימת לאחר המיזוג. מובן כי במקום שבו תנאי עשוי להפיג את החשש, אין מקום להתנגד ולמוטט את כל עסקת המיזוג", לשון נייר העמדה.

בנוסף, נייר העמדה תוקף את הנתונים שלפיהם המיזוג בין הבנקים יפחית את התחרות, שעליהם נשענת עמדת הרשות: "הממצאים שלכם מבוססים על נתונים שנשענים על דיווח שאינו בעל חשיבות עבור הבנקים או עבור הפיקוח; דיווח שאינו מבוקר ואינו חלק מהדו"חות הכספיים, ועל כן אינו נבדק על ידי רואי החשבון של הבנקים ו/או על ידי שומרי סף נוספים. בנוסף, בנקים שונים מגדירים אחרת את מספר החשבונות לפי קטגוריות באופן שהופך את ההשוואה בין הבנקים לבלתי אחידה".

אגוד יערער על ההחלטה

 

לפי ההערכות, אחרי שהרשות תפסול את המיזוג באופן רשמי, הבנקים יעתרו לבית הדין להגבלים עסקיים נגד ההחלטה. בית הדין הוא ערכאת הביקורת השיפוטית על ההחלטות העיקריות של הרשות. בראש בית הדין עומדת שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים נאווה בן־אור והמשנה שלה היא שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים תמר בזק־רפפורט.

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
רשות ההגבלים, שקוף שטרפדתם את המיזוג בגלל לחץ פוליטי!
שקוף שרשות ההגבלים טרפדה את המיזוג בגלל הלחץ של השר כחלון. בכל זאת טרחה רשות ההגבלים להביא נימוקים מופרכים, בניסיון כושל לשוות להחלטתה נופך מקצועי: "קיום בנק אגוד תורם לתחרות" – במציאות בנק אגוד הקטן הוא הבנק הכי לא יעיל במערכת ואינו תורם לתחרות כלל וכלל. דווקא מיזוגו היה תורם לתחרות. "בנק אגוד הצליח לגייס חשבונות במבצע חשבון הפוך" – במציאות נתח השוק של בנק אגוד רק הולך ומצטמצם עם השנים. אגב בעלי אגוד הציעו להמשיך את מבצע חשבון הפוך גם בבנק הממוזג, וזאת בכדי לרצות את רשות ההגבלים, אך לשווא. "בנק אגוד יכול להשתמש במערכת המחשב שיקים האוצר". במציאות מערכת זו קיימת רק על הנייר, משום שהיא רק עוד רעיון לא מעשי של וועדת שטרום. ולמה הציבור צריך לסבסד את מחשוב בנק אגוד? "מיזוג בנק אגוד יקטין את התחרות בתחום המשכנתאות" – במציאות נתח המשכנתאות של בנק אגוד קטן. אגב בעלי אגוד הציעו למכור את תיק המשכנתאות, וזאת כדי לרצות את רשות ההגבלים, אך לשווא. וכו' וכו'. השר כחלון ורשות ההגבלים, דעו לכם שהציבור רואה הכול!
הציבור לא עיוור  |  30.05.18
17.
אישור המיזוג-פגיעה ודאית בתחרות
ככל שמס' הבנקים גדול יותר בהכרח התחרות תהיה גבוהה יותר. השפעה על תחרות אינה נמדדת רק בכמות הלקוחות שעוברים בין בנק לבנק אלא גם שיפור התנאים ללקוחות קיימים. אני עובד כיועץ השקעות באחד מסניפי בנק אגוד. ישנם עשרות לקוחות בשנה, רק בסניף אצלי, שמקבלים ממני הצעת עמלות לפעילות אטרקטיבית בהרבה מהתנאים שמשלמים בבנק הקיים שלהם. מאחר והבנק הקיים משווה להם את התנאים להצעה שלנו הם נשארים לבסוף שם. זאת תחרות. ברגע שיהיו פחות בנקים ופחות הצעות ואפשרות השוואה הלקוחות בהכרח ישלמו יותר.
אט  |  30.05.18
לכל התגובות