אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה עושה פניית פרסה ומאיצה את קצב ייצור הנפט צילום: רויטרס

סעודיה עושה פניית פרסה ומאיצה את קצב ייצור הנפט

לאחר שנתיים שבהן הובילו הסעודים מאמץ עולמי להקטין את היקף ייצור הנפט כדי להעלות את מחירו, הם כעת משנים כיוון. לאחרונה הם העלו את קצב ייצור הנפט ב-100 אלף חביות נוספות, והעלאה דומה כבר בדרך

09.06.2018, 17:46 | שירות כלכליסט

ערב הסעודית מאיצה את קצב ייצור הנפט, לאחר שנתיים שבהם בלמה אותו - צעד שמעניק לה יתרון על פני חברות אחרות בארגון יצואניות הנפט הגדולות (אופ"ק), שצפויות גם הן להעלות את קצב הייצור מאוחר יותר החודש. 

קראו עוד בכלכליסט

התוספת להיקף הייצור הסעודי אינה גדולה ביחס לכלל הייצור, אך היא מסמנת פניית פרסה שמבצעת ריאד, מי שהובילה את הקואליציה של היצרניות הגדולות בניסיון לחתוך את היקפי הייצור בשנתיים האחרונות. הייצור המוגבר של נפט עשוי לצנן את מחירי הזהב השחור, שלאחר שעלו ליותר מ-80 דולר לחבית בשווקים הבינלאומיים הצטננו מעט לאחרונה.

סלמן מלך סעודיה ודונלד טראמפ, צילום: איי אף פי סלמן מלך סעודיה ודונלד טראמפ | צילום: איי אף פי סלמן מלך סעודיה ודונלד טראמפ, צילום: איי אף פי

בחודש שעבר אמר שר הנפט הסעודי כי הוא שוקל לבטל חלק מהקיצוצים בהיקף ייצור הנפט. ערב הסעודית, רוסיה ומספר מדינות נוספות החברות באופ"ק הסכימו ב-2016 לרסן את היקף הייצור המקומי של נפט בניסיון לחתוך את היקף הייצור העולמי ב-2% מהרמות שנרשמו באותה עת. צעד כזה, הן קבעו, יגרום להגבלת ההיצע של הזהב השחור ויוביל לעליות מחירים.

ואמנם, זה עבד - אבל לאחר שהמחירים חזרו להיות גבוהים צרכניות גדולות של אנרגיה כמו ארה"ב הביעו דאגה מהאפקט שיהיו למחירים הגבוהים על הכלכלה שלהן. בעבר לקחה אופ"ק בחשבון שכאשר המחירים יעלו, הביקוש יצנח - מה שיגרום לירידת מחירים ויגרום לפגיעה בהכנסות שלהן.

בשבועות האחרונים הובעו חששות בשוק הנפט העולמי ממחסור בזהב השחור, על רקע ירידה בהיקף הייצור בוונצואלה, ועל רקע החלה מחודשת של הסנקציות האמריקאיות על איראן - צעד שצפוי לגרום לירידה במספר חביות הנפט האיראניות בשוק העולמי.

קרטל אופ"'ק מסר בעבר שיגיב לדאגות אלו. בכירים בתעשיית הנפט הסעודית אמרו אתמול שהמדינה כבר האיצה את הייצור בחודש שעבר ביותר מ-100 אלף חביות ביום - מה שהגדיל את היקף ייצור הנפט הסעודי לכ-10 מיליון חביות ביום.

אותם בכירים ציינו כי בכוונת סעודיה להאיץ עוד יותר את היקף ייצור הנפט ב-100 אלף חביות נוספות ביום - אך הם לא ציינו מתי יעשו זאת. "הצעד יסייע להפיג את החששות בשוק מהפרעות באספקת הנפט האיראני", מסר בכיר בסעודיה.

פירמת הייעוץ Kpler, שבחנה את היקף משלוחי הנפט שיצאו מנמלי סעודיה, העריכה כי הסעודים האיצו את הייקף ייצור הנפט ברמה משמעותית יותר - של 300 אלף חביות ליום בחודש מאי.

שאלה גדולה שנותרה פתוחה היא באיזה היקף רוסיה ויצואניות נפט גדולות אחרות יגדילו את היקף הייצור שלהן. חלק מהחברות באופ"ק נחושות שלא להוריד את המחירים יתר על המידה - ולכן מנסות להוביל מהלך להעלאה מתונה בהיקפי הייצור או אף שמירה על ההיקפים הקיימים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות