אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוב מרמים? השחקנים הרוסים מובילים את המונדיאל במרחק ובמהירות צילום: רויטרס

שוב מרמים? השחקנים הרוסים מובילים את המונדיאל במרחק ובמהירות

הרוסים רצים יותר ק"מ מכולם ויותר מהר מכולם במונדיאל הזה ופיפ"א לא בדקה את הראיות לסימום כדורגלנים רוסים - ראיות שיש על שולחנה כבר שנה וחצי

24.06.2018, 11:30 | אוריאל דסקל

אחד מהדברים שאומרים ספורטאים שהתמודדו נגד ספורטאים על "חומרים משדרגי יכולת" זה: "הם פשוט לא התעייפו. נראה היה שיש להם עוד לתת, כשלך כבר אין את הכוח. זה היה כמו להתמודד עם רובוט". מייקל פלפס, השחיין האולימפי, טען שעבור ספורטאי זה קל לזהות מי הספורטאי שהשתמש בסמים ממריצים. "תמיד יש את החשד". טען והצביע על היכולת של הספורטאי להמשיך לרוץ או לשחות בקצב מהיר כאשר אדם רגיל, ללא חומרים מיוחדים שמסייעים לו, כבר לא מוצא את הכוחות להשלים פעולה באותה האנרגיה.

קראו עוד בכלכליסט

מבט על מספר הק"מ שהנבחרות במונדיאל עשו אחרי שני משחקים (רוב הנבחרות שיחקו כבר שני משחקים) מצביע על כך ששחקני המארחת רצו - יחד - 233.3 ק"מ בשני משחקים. אוסטרליה, שידועה בעולם בזכות חדשנות ושימוש כביר במדעי הספורט ומתלווה אלייה דוקטור שמתמחה בחקר ספורט, במקום השני עם 225.3 ק"מ. סרביה - בשני משחקים שמתחו אותה לקצה - עשתה 225.3 ק"מ גם כן והנבחרות האחרות שעשו מעל 220 ק"מ הן דנמרק, גרמניה, שווייץ ומצרים. כל שאר הנבחרות ששיחקו שני משחקים עשו בין 199 ק"מ בשני משחקים (ניגריה) עד ל-212 בשני משחקים (שבדיה). הממוצע הכללי - ללא רוסיה - הוא 209. כלומר, הרוסים רצים 24 ק"מ יותר מאשר הממוצע.

כדי לשים את זה בפרספקטיבה, שחקן רץ בין 9 ק"מ ל-12 ק"מ במשחק. כלומר, לרוסים יש לפחות "שני שחקנים" יותר על המגרש ביחס לקבוצה הממוצעת. כמו כן, לפי המחקרים נראה שסימום ספורטיבי מוסיף בין 10% ל-15% ליכולת של הספורטאים. הרוסים רצים 11% יותר מהממוצע. הם רצים כ-3.5% יותר מאשר הנבחרת שרצה הכי הרבה ולאורך השנים התאפיינה בכך שהכדורגלנים שלה מכסים הכי הרבה ק"מ. הם רצים 13 ק"מ (לפחות שחקן יותר) מאשר גרמניה.

עכשיו, אפשר לומר שעצם האירוח והעידוד המאסיבי של הקהל הרוסי "דוחף את הרוסים" לעשות יותר. אפשר. אבל נתון מדהים בפני עצמו זה המהירות הממוצעת של הרוסים. הכדורגלנים הרוסים - אף אחד מהם לא שחקן ברמה הכי גבוהה - רצים, בממוצע, יותר מהר מבין כל שחקני 32 הנבחרות. הרוסים רצים בכמה קמ"ש יותר אפילו מאנגליה - הנבחרת הכי מהירה שבמדיה משחקים חלק מהשחקנים המהירים ביותר בפרמיירליג, אולי הליגה המהירה ביותר בעולם.

רוסיה נגד מצרים במונדיאל. הבטיחו את מקומם בשמינית הגמר , צילום: רויטרס רוסיה נגד מצרים במונדיאל. הבטיחו את מקומם בשמינית הגמר | צילום: רויטרס רוסיה נגד מצרים במונדיאל. הבטיחו את מקומם בשמינית הגמר , צילום: רויטרס

 

יש סיבה לחשוד

עכשיו - בגלל ש-WADA, ארגון המלחמה בסמים ממריצים בספורט, חקר וגילה רמאויות מוסדיות של רוסיה באולימפיאדות, כולל מאות מבחנות שתן ששירותי הביטחון החשאי של רוסיה (FSB) טיפלו בהם בזמן אולימפיאדת סוצ'י - יש סיבה לחשוד ברוסים.

דוקטור אדוארד בזוגלוב, רופא הנבחרת הרוסית, זעם על האשמות המרומזות וטען ששחקניו נתנו יותר מ-300 בדיקות שתן בשנה האחרונה לפיפ"א ואופ"א והארגון שנלחם בסימום בספורט ברוסיה - RUSADA - ו"כולן יצאו נקיות". הוא הוסיף והאשים את התקשורת במערב, בעיקר האנגלית: "אני מוכן להתערב על בקבוק של חלב שהשחקנים האנגלים לא עברו כל כך הרבה בדיוק כמונו. השחקנים שלנו חיים בצורה בריאה, אז אנשים צריכים להתמקד בעצמם ולנו אין על מה לפחד".

אבל העניין הוא שאי אפשר לסמוך על פיפ"א, RUSADA או הממשלה הרוסית. במיוחד לאור העובדה שפיפ"א מסרבת לחשוף אינפורמציה על בדיקות הסמים של הקבוצה הרוסית. אי אפשר לסמוך על הרוסים, במיוחד לאור העובדה שכבר בנובמבר 2017 מי שחשף את שיטת הסימום הממשלתית הרוסית, גריגורי רודצ'נקוב גילה באמצעות עורך הדין שלו, כי יש בידיו ראיות שחושפות כי עשרות שחקני כדורגל רוסים, כולל שחקנים בינלאומיים, הרוויחו מהתוכנית הממשלתית לסימום ספורטאים. פיפ"א, ככל הידוע, אפילו לא יצרה קשר ישיר עם רודצ'נקוב.

היום בבוקר, מתפרסם ב"דיילי מייל" על ידי ניק האריס (שחשף כמה וכמה פרשיות סמים) - כי פיפ"א בעצם מתעלמת מכך שהתאחדות הכדורגל הרוסית ומשרד הספורט הרוסי 'העלימו' בדיקות סמים חיוביות והחליפו אותן בשתן נקי. השחקן המדובר הוא רוסלן קאמבולוב, שהיה בסגל למונדיאל ואז הוחלף. האריס מגלה כי התגלה אצלו חומרים משפרי ביצועים בשתן במאי 2017, פיפ"א ידעה על כך וקיבלה מסמכים שהוכיחו שהיה טיוח ראיות על ידי הרוסים.

על פי האריס והמייל, "מימדי השחיתות היו ענקיים, וחוקרים טענו שהיו 155 מקרים של סימום ספורטיבי בכדורגל הרוסי, מקרים שטויחו והיו רק 'קצה הקרחון'. לפחות 34 מהמקרים הובילו לדוחות, עדויות ואימותים נוספים - שהיו מעניקים לפיפ"א הזדמנות טובה להתחיל בהליכי שימוע".

בפיפ"א טוענים שהם פועלים באופן אקטיבי בעניין יותר משנה, אבל עדיין לא טיפלו פומבית באף מקרה. לפי דיק פאונד, ראש WADA זה "ברור מדוע פיפ"א לא מתמודדת עם זה, יש להם עניין כאן של כמה מיליארדי דולרים על השולחן. הם רוצים מונדיאל בלי תקלות". בפיפ"א טענו ש"פאונד מדבר מבלי להיחשף למידע". ואולם היה זה פאונד וחוקרו פרופסור מקלרן שחשפו כי רוסיה החזיקה ב-10,000 דגימות של שתן נקי בזמן אולימפיאדת סוצ'י. הם גילו גם שהשירות החשאי הרוסי פיתחו שיטה לפתוח את הבקבוקונים של בדיקות הסמים כדי להחליף את השתן בתוכם בשתן נקי.

"באופן כללי לא צריך לסמוך על רשויות הספורט" כותב האריס. "הוועד האולימפי הבינלאומי קיבל אזהרה שמונה חודשים לפני משחקי סוצ'י לגבי כך שרוסיה תשחית את האירוע עם סמים ממריצים ואולם ה-IOC התעקש ש'זה לא יקרה'. אז רוסיה כבר רימתה את כולם בספורט ורוסיה שיקרה לגבי זה. האם אפשר לסמוך על אמינות פיפ"א? האם אפשר לסמוך על רוסיה עם סימום ספורטיבי? בהחלט אין סיבה שזה יקרה. וזה עוד לפני שלומדים שפיפ"א, במשך 18 חודשים, החזיקה בראיות לכך שכדורגלנים רוסים היו מעורבים בשיטת הסימון הממשלתית והכל מטויח. קשה מאוד לסמוך על משהו שרואים כיום".

בנוסף לכך, בסוף 2017 פרופסור ג'ירי דבורק (Jiri Dvorak), הנוירולוג הנחשב לרופא מכובד עבד בתוכניות הרפואה, המלחמה בסמים ומניעת הפציעות של פיפ"א במשך 22 שנים, פוטר על ידי הארגון. הוא טוען כי פוטר בלי התראה או הסבר. הוא עסק בחקירת הסימום הספורטיבי ברוסיה עד שפוטר.

גם אחרי סוצ'י 2014 נשללו יותר מ-20 מדליות אולימפיות לספורטאים מסוממים. רבים מהם רוסים. כמו כן, 11 ספורטאים רוסים הורחקו לכל החיים מאולימפיאדות בגלל שימוש בסמים. שימוש בסמים ממשלתי שהוביל לעזיבתו שלו שר הספורט הרוסי ומקורבו של פוטין, ויטלי מוטקו. פוטין, מארח האולימפיאדה, הכחיש כל מוערבות או סימום ממשלתי - למרות שהעדויות ברורות.

אחרי שלא ניצחו כמעט שנה, רוסיה תגיע מחר למשחק השלישי בשלב הבתים לאחר שני ניצחונות עם 8 שערים וספיגה אחת - התחלת הטורניר הכי טובה על ידי מארחת מאז איטליה של 1934. את שלהם הם עשו וכבר הבטיחו את מקומם בשמינית הגמר - המטרה העיקרית של רוסיה לפני המונדיאל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
שקרי. תראו את הנתונים, הנחות שגויות.
יש הנחה של 90 דקות למשחק בחישוב של הבחור שפרסם את זה. שגוי. במיוחד שלרוסיה היו משחקים ארוכים מהרגיל (98,96 דקות). אין התחשבות בתנאי מזג אוויר שונים. זו הקבוצה המאחרת - היא בבית עם האוהדים. יש לזה משמעות. אין התחשבות בהחלפות וזמני ההחלפות. זו "סטטיסטיקה" עם מדגם בגודל 2. נו באמת..
גל  |  26.06.18
לכל התגובות