אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד לשכות המסחר נגד חוק היבוא האישי: מתריע על סכנות בטיחותיות צילום: יאיר שגיא

איגוד לשכות המסחר נגד חוק היבוא האישי: מתריע על סכנות בטיחותיות

במסמך מתריע איגוד לשכות המסחר כי לציבור צפויות סכנות בטיחותיות כתוצאה מהגדלת החשיפה ליבוא אישי באופן שאינו מפוקח, תוך שהמדינה מתנערת בצורה מוחלטת מאחריותה לבטיחות הציבור. אוריאל לין, נשיא האיגוד: "התזכיר נראה תמים אך הוא מזעזע מוסדות עולם"

01.07.2018, 10:57 | אורנה יפת

איגוד לשכות המסחר הגיש התנגדות לתזכיר חוק צו יבוא אישי שפרסם לאחרונה משרד הכלכלה. לטענת האיגוד, יישום תזכיר החוק הרסני למגזר העסקי ומהווה "התפרקות של המדינה מהחובה החלה עליה להגן על הציבור". עוד טוענים באיגוד, כי המדינה, באופן יזום, מעודדת את הציבור בישראל לרכוש מוצרים מעסקים בחו"ל כשהמשמעות היא פגיעה בכלכלת ישראל, בעסקים בישראל, בעובדים בישראל ובהכנסות המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת יוני פרסם משרד הכלכלה בראשותו של השר אלי כהן, שימוע לציבור בנושא היבוא האישי של מוצרים דרך האינטרנט. זאת לאחר שהוועדה להסרת חסמים ביבוא אישי קבעה כי היבוא האישי יוגבל ל-30 מוצרים בשווי של עד 1,000 דולר או חמישה מוצרים בשווי של מעל 1000 דולר. בין היתר מתייחס הצו למוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה, מוצרי חשמל, חלפים לרכב, תוספי מזון ועוד.

אוריאל לין אוריאל לין אוריאל לין

בהתייחסות שהוגשה ליועצת המשפטית של משרד הכלכלה ועליה חתום עו"ד דן כרמלי, מנכ"ל איגוד לשכות המסחר, צוין כי כאשר מעודדים מתחרים מסוימים ומעניקים להם יתרון מובנה, לא ניתן לכנות עוד את המצב תחרות וכי מדובר באפליה פסולה. "אנו מתנגדים לתזכיר הצו בנוסחו הנוכחי ומבקשים שהסוגיות בהקשר של יבוא אישי הנוגעות לבטיחות הצרכן וסביבתו, כמו גם השפעת הסרת החסמים על הקמעונאות בישראל, ייבחנו מחדש במסגרת הליך מסודר, כנדרש בהתאם להחלטת הממשלה 2118, מאוקטובר 2014, תוך שיתוף גורמי המקצוע הרלוונטיים במשרדי הממשלה, מומחי בטיחות, מגזר עסקי, ארגוני צרכנים וארגונים נוספים הפעילים בנושאים של בטיחות צרכנים".

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "תזכיר צו יבוא אישי הוא אחד המהלכים הכי משמעותיים שאי פעם הועברו בישראל ויש להצטער על כך שלא ניתנה תקופת זמן מתאימה כדי לבחון כראוי את כל ההשלכות שיש לשינוי היסטורי ומרחיק לכת זה על תפקוד המגזר הקמעונאי ופעילות היבוא הקשורה אליו. איגוד לשכות המסחר רואה בדאגה רבה מגמה זו של נחרצות ואף בהילות בהעברת מהלך כה מרכזי המשפיע ישירות על המגזר שמייצר את מרבית מקומות התעסוקה במשק".

לדבריו, "התזכיר נראה תמים אך למעשה הוא מזעזע מוסדות עולם. הוא מגדיר אפשרות לייבא 30 פריטים מאותו מוצר כייבוא אישי ובאותו משלוח עצמו או משלוחים אחריו ניתן לייבא עוד 30 פריטים ממוצר אחר מאותו סוג. אישור התזכיר במתכונתו הנוכחית ייצור מערכת מסחרית מקבילה, קלוקלת ופסולה, תהרוס את כל היסודות על פיהם מבוצע היבוא המסחרי המוסדר והתקני לישראל".

במסמך מתריע איגוד לשכות המסחר כי לציבור הישראלי צפויות סכנות בטיחותיות כתוצאה מהגדלת החשיפה ליבוא אישי באופן שאינו מפוקח, תוך שהמדינה מתנערת בצורה מוחלטת מאחריותה לבטיחות הציבור. על פי האיגוד, נדרש לבחון את הסוגיות של מהי כמות סבירה, לבחון אם ואילו דרישות רגולטוריות למוצר ניתן לפטור, להקים מנגנון אכיפה אפקטיבי שיכלול ביצוע בדיקות למוצרים מיבוא אישי לפי תכנית ניהול סיכונים שתנוהל על ידי המכס, לקנוס את מי שמזמין מוצרים מיבוא אישי שלא יעמדו בדרישות שהוגדרו, ועוד.

תגיות