אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפרקים את הלו"ז: לאן נעלמו הדיונים בתיקי הפירוקים? צילום: שאול גולן

מפרקים את הלו"ז: לאן נעלמו הדיונים בתיקי הפירוקים?

בעקבות חשיפות של כלכליסט על פסיקות שנויות במחלוקת, הפסיקה דוברות בית המשפט להפיץ את מועדי הדיונים בתיקי חדלות פירעון

04.07.2018, 08:02 | ענת רואה

מדוע תיקי הפירוקים נעלמו מצפי הדיונים ששולחת אחת לשבוע דוברות בתי המשפט לכלי התקשורת? מבדיקת "כלכליסט" עולה כי מזה 7 שבועות הדיונים המתקיימים בתיקי חדלות פירעון, לא מופיעים בלוח הזמנים השבועי שמפיצה דוברת בתי המשפט לכתבים. ככל הנראה הסיבה להיעלמותם היא רצונם של שופטי התחום לשמור על פרופיל נמוך ולהימנע מביקורת עיתונאית. הנוהג במסגרתו נשלחים לכתבי המשפט אחת לשבוע תוכניות של הדיונים המרכזיים בבתי המשפט המחוזיים ובבית המשפט העליון, קיים כבר מספר שנים. מאז ומתמיד נכללו בו כל סוגי הדיונים: אזרחי, פלילי, בג"ץ וכמובן תיקי חדלות פירעון שמסוקרים בעיקר בעיתונות הכלכלית.

קראו עוד בכלכליסט

הפעם האחרונה בה דיונים בתיקי פירוק הופצו לכתבים היתה באמצע מאי. הדוברות דיווחה אז על דיון בתיק אורבנקרופ שנקבע לנשיא איתן אורנשטיין ודיון בתיק הוניגמן שנקבע בפני השופט חגי ברנר.

בכל השבועות מאז - תיקי הפירוקים פשוט נעלמו מהתוכניה. דיונים חשובים כמו בקשה להתראת פשיטת רגל לגד זאבי, חקירתו של קובי טריביטש, תיק ההקפאה של אולם היוקרה הדר דימול ותיק אורכית - לכל אלו לא נמצא זכר.

 השופטים עודד מאור ואיתן אורנשטיין, צילום: שאול גולן השופטים עודד מאור ואיתן אורנשטיין | צילום: שאול גולן  השופטים עודד מאור ואיתן אורנשטיין, צילום: שאול גולן

לאחרונה אירעו שלושה מקרים בהם שופטי פירוקים מינו עורכי דין כנאמנים או מפרקים, לכאורה בניגוד לכללים. לאחר חשיפות "כלכליסט" התקיימו דיונים וההחלטות השתנו.

באמצע מאי נחשף ב"כלכליסט" כי השופט עודד מאור הורה על מינוי רמי אהרון, שותפו של רונן מטרי, כמנהל מיוחד לצורך הסדר לחייב שהוא מייצג. ימים ספורים לאחר הפרסום חזר בו מאור ומינה במקומו את עו"ד יניב אינסל.

בסוף מאי מינה אורנשטיין את עו"ד ליאור כספי כמנהל מיוחד לחברת על השולחן שהוציאה מגזין קולינריה. בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי המינוי בעייתי הודיעה הכנ"רית סיגל יעקבי שתתמוך בהחלפתו ואורנשטיין פעל כך.

לפני כשבועיים נחשף ב"כלכליסט" כי השופטת עירית וינברג נוטוביץ מינתה את עו"ד לדרמן כמפרק הרמוניה לבית ואז ביטלה את המינוי לפי בקשת לדרמן ומינתה אותו כמפרק של חברה שהוא מייצג אותה. יומיים לאחר מכן התערבה הכנ"רית סיגל יעקבי ודרשה להעביר את לדרמן מתפקידו.

תגובת דוברת מערכת בתי המשפט: "מועדי הדיונים בתיקים המתנהלים בבתי המשפט מפורסמים ביומן הדיונים ב'נט המשפט' ונגישים לכל המעוניין. בנוסף, מערך הדוברות מפרסם באופן יזום, מידי יום חמישי, צפי דיונים ארצי הכולל עדכון על אודות מועדי דיון בתיקים בולטים הקבועים לשבוע הקרוב. על תיקים אלו למד מערך הדוברות באופן עצמאי מתוך פרסומים ופניות של כלי התקשורת. צפי הדיונים משרת כתבים העוסקים במגוון תחומים ואינו מקיף את כלל התיקים הנדונים בבתי המשפט. המידע על מועדי הדיונים אינו מתקבל על ידי גורמי פנים או שופטים. ככל שכתב מעוניין לעקוב אחר תיק כזה או אחר באפשרותו לעשות זאת באמצעות היומן או באמצעות מערך הדוברות".

תגיות