אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד האנרגיה: "צרכני חשמל יוכלו לעבור בין ספקים כמו בסלולר, המחיר יירד"           צילום: דוד פרץ

מנכ"ל משרד האנרגיה: "צרכני חשמל יוכלו לעבור בין ספקים כמו בסלולר, המחיר יירד"

בדיון בוועדת הכלכלה בנושא הרפורמה בחברת החשמל, אמר אודי אדירי, כי במסגרת הרפורמה כרבע מעובדי חברת החשמל ייצא לגמלאות וכי לראשונה המדינה הציבה תנאי של התייעלות לפני שהיא מחלקת בונוסים או מענקים לעובדים

10.07.2018, 12:06 | ליאור גוטמן

"אני תומך ברפורמה בחברת החשמל ובכוונתי להעביר את התיקונים שלה עד ליום חמישי הקרוב בצהריים", כך פתח הבוקר (ג) יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל את דיוני הרפורמה בחברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

"נשמע בלב פתוח הערות אבל לא אתן ידי לחפירות", המשיך כבל. "הרפורמה בחברת החשמל היא אחת הרפורומות המסובכות והכבדות שהגיעו לוועדה בעשור האחרון ועל הכף מונחים גם עתידם של אלפי עובדים שאמורים לצאת לגמלאות".

טקס החתימה על הרפורמה במשק החשמל (ארכיון), צילום: אוראל כהן טקס החתימה על הרפורמה במשק החשמל (ארכיון) | צילום: אוראל כהן טקס החתימה על הרפורמה במשק החשמל (ארכיון), צילום: אוראל כהן

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הציג את עיקרי הרפורמה והדגיש שהיא גובשה על ידי כלל הגורמים לרבות ההסתדרות, הנהלת החברה, ועד העובדים וכלל הרגולטורים (רשות החשמל, הרשות להגבלים עסקיים).

לדברי אדירי, לרפורמה שני רבדים - שינוי מבני ושינוי משק החשמל. "משק החשמל מורכב מארבעה מקטעים - ייצור חשמל, הולכה החשמל, חלוקתו לבתים ואספקה. העיקרון פשוט וקבענו שאיפה שיכולה להיות תחרות במשק היא תתקיים. במקטעים שאין פוטנציאל לתחרות - הולכה וחלוקה - חברת החשמל תשאר כמונופול עם שיפור צורת הבקרה שלו", אמר.

אדירי ציין שבמסגרת הרפורמה כרבע מעובדי חברת החשמל יצא לגמלאות כאשר לראשונה המדינה הציבה תנאי של התייעלות לפני שהיא מחלקת בונוסים או מענקים לעובדים. "היקף ייצור החשמל בכללי במשק היום הוא כ-17 אלף מגה וואט, מתוכם כ-4 אלף מגה וואט ייצור פרטי. בסוף ההליך של הרפורמה היקף הייצור במשק יהיה כ-22 אלף מגה וואט מתוכם חברת החשמל תחזיק רק 8 אלף מגה, כלומר קצת יותר משליש. חברת החשמל תמכור את תחנות הכוח שלה חוץ מתחנות הכוח הפחמיות שהם מופעלות היום רק לשם שימור יכולת, עם עדיפות לשימוש בגז טבעי", אמר. אדירי הוסיף שהרפורמה תצא טכנית לדרך כבר בעוד 18 חודש עם מכירה של תחנת כוח ראשונה, היא אלון תבור.

אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה (ארכיון), צילום: עמית שעל אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה (ארכיון) | צילום: עמית שעל אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה (ארכיון), צילום: עמית שעל

אדירי התייחס לבשורה הצרכנית אולי היחידה שיש ברפורמה והיא היכולת של הצרכן הביתי לבחור מי ימכור לו חשמל תוך קבלת הנחה מהתעריף הממשלתי. "הרפורמה טומנת בחובה הפחתת מחירים לצרכן מעצם התחרות של מעבר מספק לספק, בדיוק כמו בעולם הסלולר", אמר. "עוד יכול לקרות שספק חשמל יוכל לספק לו גם שירותים של התייעלות אנרגטית או התקנת פאנל סולארי שיחסוך לו לאורך זמן עלויות. לחברת החשמל אסור להשתתף בתחרות על האספקה, אבל ביום ש-40% מהספקים יעזבו את חברת החשמל, היא תצטרף לשוק".

במהלך הדיון דיבר מנכ"ל משרד האנגיה על אחת ה"סוכריות" הענקיות שחברת החשמל קיבלה ברפורמה והיא להקים תחנות כוח חדשות בחדרה, זאת במקביל לסגירת 4 יחידות כוח פחמיות ישנות. "הממשלה החליטה לגרוט אותן כי הן מזהמות בצורה חריגה מכיוון שאין להם פילטרים. שר האנרגיה עיגן את הסגירה שלהן בצו וזה מתוכנן לשנת 2022, אבל אני לא מתעלם מהעובדה שהיה לחברת החשמל אינטרס להקים את תחנות הכוח החדשות הללו", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות