אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

צעד ענק לישראל: חללית ישראלית תשוגר לירח בסוף השנה

החללית הישראלית הקטנה של SpaceIL והתעשייה האווירית צפויה לנחות על הירח בפברואר 2019, חודשיים מיום השיגור בדצמבר. אם תצליח במשימה - ישראל תהיה המדינה הרביעית שמנחיתה חללית על הירח אחרי ארה"ב, רוסיה וסין

10.07.2018, 16:37 | ענבל עומר

היום (ג') הוכרז רשמית תאריך השיגור והנחיתה של החללית הישראלית לירח - בדצמבר 2018 תשוגר החללית של SpaceIL מקייפ קנרוול שבפלורידה, ארה"ב. חודשיים אחרי השיגור צפויה החללית הישראלית לנחות על הירח בתאריך 13 בפברואר 2019.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בפרויקט משותף של התעשייה האווירית ועמותת ספייס איי.אל, שיזמה את הרעיון. לפני כשמונה שנים שלושת מייסדי עמותת ספייס איי. אל היזמים יריב בש, כפיר דמרי, ויהונתן ויינטראוב נרשמו לתחרות שהוכרזה על ידי גוגל. במסגרת התחרות נדרשו המתחרים להנחית חללית בלתי מאוישת על הירח. עמותת ספייס איי.אל הייתה המתחרה היחידה בתחרות, אך גוגל קיבלה החלטה לבטל את מתן החסות לתחרות. גם אחרי ביטול התחרות הם המשיכו במשימת קידום ופיתוח הפרויקט, קיבלו מימון ראשוני וחברו לתעשייה האווירית.

בניית החללית ארכה כ-8 שנים והושקעו בה כ-320 מיליון שקל, כאשר רוב הכספים גויסו מתורמים פרטיים. החללית, במשקל של כ-600 ק"ג, גובה מטר וחצי ורוחב כשני מטרים, נחשבת כחללית הקטנה ביותר שתנחת אי פעם על הירח.

החללית של SpaceIL , צילום: אי פי איי החללית של SpaceIL | צילום: אי פי איי החללית של SpaceIL , צילום: אי פי איי

החללית צפויה עם נחיתתה על הירח ב-13 בפברואר 2019 לבצע צילומים של אתר הנחיתה ומלבד הצילומים היא צפויה לערוך ניסוי מדעי, המידע יועבר לחדר הבקרה של התעשייה האווירית.

מדובר בפרויקט ענק שכרוך בלא מעט סיכונים ואתגרים, אם תצליח החללית הישראלית לנחות על הירח במועד המתוכנן, יהיה זה צעד גדול לישראל שתהפוך למדינה הרביעית בעולם שמנחיתה חללית על הירח אחרי המעצמות הגדולות - ארה"ב, רוסיה וסין.

תגיות