אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אולימפיאדת טוקיו 2020: התקציב התנפח ל-25 מיליארד דולר צילום: רויטרס

אולימפיאדת טוקיו 2020: התקציב התנפח ל-25 מיליארד דולר

לפי דו"ח ממשלתי ביפן, עלות האולימפיאדה צפויה להיות גדולה בערך פי 4 מהתקציב המקורי מ-2013 שעמד על 7.3 מיליארד דולר

09.10.2018, 20:33 | שירות כלכליסט

העלות של אולימפיאדת טוקיו 2020 צפויה להגיע לכ-25 מיליארד דולר - כך לפי דו"ח ממשלתי ביפן. הסכום כפול בערך פי 4 מהתקציב המקורי מ-2013 שעמד על 7.3 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

התקציב התנפח למרות טענות מהוועדה המארגנת המקומית והוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) שההוצאות על טוקיו - בניגוד לאולימפיאדות אחרות - לא יתנפחו. בדצמבר 2017 דובר על מספר שצמח ל-12 מיליארד דולר אך יוריקו קויקה, מושלת יפן, הודיעה כי התקציב יגדל ב-7.2 מיליארד דולר נוספים.

לפי הבדיקה של הוועדה המבקרת שהגישה את הדו"ח הממשלתי לממשלת יפן, ההוצאות העיקריות שנופחו מיוחסות למה שנקרא "הוצאות אולימפיות" - כלומר, הכנסות למתקנים למשחקים האולימפיים והפראלימפיים וגם קידום תיירות.

עבודות לקראת טוקיו 2020, צילום: רויטרס עבודות לקראת טוקיו 2020 | צילום: רויטרס עבודות לקראת טוקיו 2020, צילום: רויטרס

דו"ח המבקר היפני בן ה-178 עמודים הראה שהממשלה נאלצה להוציא את הכספים כדי לכסות את העלויות הגבוהות. כמו כן, ישנו וויכוח בין ה-IOC והוועדה המארגנת המקומית, שאותה מוביל ראש ממשלת יפן לשעבר יושירו מורי, כי הוצאות כגון "קידום תיירות" לא צריכות להיחשב ל"הוצאות אולימפיות". על פי ההערכות, כ-80% מההוצאה תיפול על משלמי המסים היפנים.

החדשות מגיעות בתקופה שבה ה-IOC מקדם את הצורך בשמרנות כלכלית בכל הקשור לאירוח וארגון אולימפיאדות - זאת בעקבות כישלונות לא מעטים בכל הקשור בהבטחת המורשת הבריאה של המשחקים במדינות שאירחו את האולימפיאדה. ערים רבות מסרבות אפילו לגשת למכרז לאולימפיאדה מהחשש שנובע מהוצאות היתר שנפלו על מארגנות קודמות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות