אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק בהייטק העולמי: IBM רוכשת את רד-האט תמורת 34 מיליארד דולר צילום: רויטרס

עסקת ענק בהייטק העולמי: IBM רוכשת את רד-האט תמורת 34 מיליארד דולר

ענקית המחשוב הודיעה על תוכניתה לרכוש את חברת הקוד הפתוח בעסקת ענק. רד-האט היא אחת החברות הגדולות בעולם בקוד הפתוח ובין המפיצות של לינוקס. ב-2008 היא רכשת את קומראנט הישראלית, וכיום היא מעסיקה כ-200 עובדים ברעננה

28.10.2018, 20:56 | רפאל קאהאן

חברת IBM רוכשת את רד-האט (Red Hat) בעסקת ענק בשווי 34 מיליארד דולר - כך הודיעו הערב שתי החברות בהצהרה משותפת. רד-האט היא אחת מהחברות הגדולות בעולם בקוד הפתוח ובין המפיצות של מערכת ההפעלה לינוקס.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצהרה המשותפת של שתי החברות, מדובר בעסקת מזומן במסגרתה תרכוש IBM את כל מניות רד-האט במחיר של 190 דולר למניה. רד-האט נסחרת לפי שווי של 20.5 מיליארד דולר. כלומר, העסקה נעשית בפרמיה של 65%.

מטה רד-האט , צילום: wikipedia מטה רד-האט | צילום: wikipedia מטה רד-האט , צילום: wikipedia

  

מטה IBM בישראל, צילום: גלעד קוולרציק מטה IBM בישראל | צילום: גלעד קוולרציק מטה IBM בישראל, צילום: גלעד קוולרציק

מנכ"לית יבמ העולמית ג מנכ"לית יבמ העולמית ג'יני רומטי | צילום: גטי מנכ"לית יבמ העולמית ג

בעקבות הרכישה תהפוך רד-האט ליחידה בחטיבת הענן ההיברדי של IBM, כאשר מנכ"ל רד-האט ג'ים ווייטהרסטאנד יצטרף להנהלה הבכירה של IBM ויהיה כפוף למנכ"לית IBM העולמית ג'יני רומטי.

לרד-האט נוכחות ישראלית. בחודש ספטמבר 2008, רגע לפני משבר הסאבפריים, רכשה החברה את קומראנט הישראלית של היזמים הסדרתיים בני שניידר ורמי תמיר תמורת 107 מיליון דולר. לרד-האט מרכז פיתוח ברעננה שבו מועסקים כ-200 עובדים. לצדם מועסקים עוד כמה עשרות עובדים בפעילות של רד-האט המשותפת לישראל, יוון וקפריסין.

על פי הערכות, העסקה לא אמורה להשפיע על עובדי רד-האט בישראל, שבעקבותיה ככל הנראה ישולבו בפעילות IBM בארץ.

IBM תבסס את מעמדה כספקית של שירותי ענן

נכון להיום, IBM משתרכת מאחורי אמזון ומיקרוסופט בשוק הענן. הפעילות בשוק זה היא אחד המפתחות האסטרטגיים של IBM, שעשויים לשמש עבורה כמנוע צמיחה משמעותי. 

הרכישה תבסס את IBM כספקית של שירותי ענן, ללא תלות במערכות הפעלה של יצרניות חיצוניות. עד כה הסתמכה IBM על שיתופי פעולה עם ספקים חיצוניים. השילוב של רד האט יאפשר לה לעבות את היצע המוצרים שלה בתחום הענן ולחסוך מהלקוחות את הצורך להרכיב פתרונות שדורשים שילוב של מספר ספקים חיצוניים.

מחשוב ענן היברידי הוא התחום החם בעולם. מדובר בשילוב של מערכי מחשוב ענן פרטיים וציבוריים. כלומר, לקוח יכול להשתמש במוצרים שכבר יש לו ולשלב אותם עם מחשוב ענן שנמצא אצל הספק. פתרון זה נדרש בעיקר עבור לקוחות ארגוניים ועסקים שנתונים לרגולציה. למשל חברות שנדרשות להחזיק חלק מהמידע על גבי שרתים מקומיים.

יצוין, כי רד האט נחשבת כספקית מובילה גם עבור אמזון, מיקרוסופט, עליבאבא וגוגל. על פי הודעת החברה לא צפויים שינויים ש בשלב הראשון בשיתופי הפעולה האלה בין החברות וזאת למרות שמדובר במתחרות ישירות. פרשן הסביר שהשאיפה של IBM היא להפוך ל''שווייץ'' של תחום מחשוב הענן. זאת אומרת לשמור על נייטרליות ולאפשר שילוב של מערכי ענן ציבוריים נוספים במסגרת היצע השירותים שלה.

ב-IBM מבינים שהחברה לא תוכל לעקוף את היתרון העצום שיש לאמזון ומיקרוסופט בשוק הענן הציבורי. היא מקווה על ידי הרכישה לעקוף את יתרון הגודל של השתיים ולשלב פתרונות משלה במסגרת הפעילות מול היריבות.

"IBM מחויבת להפוך לנציגה של כל ספקיות הענן'', הסביר סגן נשיא חטיבת הענן ההיברידי ב-IBM, ארוינד קרישנה. "IBM מחויבת להמשיך ולקדם את השימוש בקוד פתוח'', הוסיף קרישנה.

כל ספקיות הענן הציבורי תומכות בקוד פתוח, אך חלקן כמו אמזון מכבידות על לקוחות שמעוניינים להחליף ספק. במקום להחליף את הפתרונות של אמזון באלו של ספק אחר, IBM תוכל על ידי המהלך הזה לשלב אותם בהיצע הפתרונות שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות