אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה לבג"ץ: אין היתכנות פוליטית לפונדקאות לגברים חד מיניים צילום: ג'ניפר פוליאקוב בורוביץ'

המדינה לבג"ץ: אין היתכנות פוליטית לפונדקאות לגברים חד מיניים

היועץ המשפטי לממשלה ענה לבג"ץ בתגובה לעתירה שהוגשה באמצעות עמותת "אבות גאים": "בלי לגרוע מההבנה לכמיהה הכנה והעמוקה לממש את הורות, לא ניתן בשלב זה להיענות לדרישתם"

16.12.2018, 22:26 | תלם יהב, ynet

למרות הצהרות רבות, כולל של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצמו, המדינה הודיעה הערב (א') לבג"ץ כי לא תאפשר לגברים חד מיניים להביא ילדים באמצעות הליך של פונדקאות. מדובר בתגובה של המדינה לעתירה שהגישו איתי ויואב פנקס ארד, באמצעות עמותת "אבות גאים" ועורך הדין חגי קלעי. היועמ"ש אביחי מנדלבליט מציין כי ראש הממשלה בעצמו ציין כי אין בשלב זה "היתכנות פוליטית" לאפשר פונדקאות לגברים חד מיניים. כזכור, הצעת החוק שמפלה גברים חד מיניים עוררה סערה נרחבת שהובילה למחאה חברתית אדירה של קהילת הלהט"ב.

 

קראו עוד בכלכליסט

"בלי לגרוע בדרך כלשהי מן ההבנה לכמיהה הכנה והעמוקה של העותרים ושל ציבור הגברים שבשמם הוגשה העתירה, לממש את הורותם באמצעות התקשרות עם אם נושאת - לא ניתן בשלב זה להיענות לדרישתם", נכתב בתגובת היועמ"ש לבג"ץ.

מנדלבליט ונתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג מנדלבליט ונתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג מנדלבליט ונתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

היועמ"ש הוסיף וציין כי "תנאי להרחבה של מעגל הזכאים להתקשר בהסכם לנשיאת עוברים הוא השלמה של הליך חקיקה מתאים. לשונו הברורה של החוק, העובדה שפונדקאות מהווה סוגיה כה מורכבת ורגישה, והחשש מפני השלכות הרוחב שעשויות להיות הרחבה של מעגל הזכאים ... שוללים אפשרות זו ומחייבים הכרעה בעניין של המחוקק הראשי".

היועמ"ש הוסיף כי הנושא של פונדקאות לגברים חד מיניים עמד בלב הליך החקיקה שהחל השנה בכנסת, אולם הכנסת החליטה בסופו של דבר "בשלב זה שלא להרחיב את האפשרות להתקשר בהסכמי פונדקאות לגברים ללא בנות זוג". היועמ"ש הוסיף וציין כי במקרה הזה יש הבדל בין נשים עם בעיות רפואיות ללא בן זוג, ובין גברים ללא בנות זוג "אשר עניינם אינו מבטא מקרה קצה רפואי".

מחאת הלהט"ב ביולי השנה בכיכר רבין, צילום: אדם קפלן מחאת הלהט"ב ביולי השנה בכיכר רבין | צילום: אדם קפלן מחאת הלהט"ב ביולי השנה בכיכר רבין, צילום: אדם קפלן

היועמ"ש התייחס בתגובה גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שכזכור הודיע בעבר כי יתמוך בהליך פונדקאות לגברים חד מיניים. היועמ"ש ציין בתגובה כי הוא ביקש את עמדתו של שר הבריאות, הלא הוא גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "שר הבריאות אינו שולל בחינה בעתיד - ולאחר יישום השינויים שבוצעו בתיקונים האחרונים, בתנאים מסוימים שייקבעו בהמשך ובחקיקה - הליכי פונדקאות לגברים ללא בנות זוג. עמדת הדרג המקצועי במשרד הבריאות היא שבעת הזו לא נכון לבצע שינויים נוספים", נכתב בתגובה. היועמ"ש הוסיף וציין כי "לאור זאת ולאור שיקולים נוספים אותם שקל, לרבות שיקולים של היתכנות פוליטית, שר הבריאות מסר שאין אפשרות בשלב זה לתקן את החוק".

איתי פנקס ארד, העותר, ועוז פרבין, יו"ר "אבות גאים", מסרו בתגובה: "לאיזה בנימין נתניהו אנחנו אמורים להאמין? לזה מהסרטונים שאומר שמגיע לנו להיות הורים ושצריך חוק שוויוני או לבנימין נתניהו שר הבריאות, שעונה לבית המשפט ש'אין אפשרות בשלב זה לתקן את החוק' ולא שולל בחינה של הדברים בעתיד המעורפל. אנחנו מודיעים לממשלה ולעומד בראשה - העתיד שלנו כבר כאן ולא ניתן לך או לאף אחד אחר לגזול אותו מאיתנו בנוגע לפונדקאות ובכל שאר התחומים - דורשים שיוויון עכשיו וב-1 בינואר נהיה בבג"ץ כדי לקבל אותו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ל 1 , כן זה אמיתי
מה לעשות, בלי קשר אם אני תומך או לא, מדובר על סוגיה שדורשת הגדרה בחוק ואנחנו מדינה דמוקרטית ולכן כעת אין אפשרות פוליטית להעביר את החוק. לא מדובר על נושא ברור מאליו שצריך ליישם, זה לא ברור מאליו שכל גבר יכול לפנות לפונדקאית כדי להביא ילדים. בחוקים מאין אלו יש לבחון את ההשלכות על החברה וכיצד אנחנו רואים את החברה שלנו בעתיד ( שוב, בלי קשר אם אני מסכים או לא ) ויש חלק שחושבים שכן צריך לאפשר לחלק שלא ובשלב זה, רוב המחוקקים סבורים שלא.
דדד  |  17.12.18
לכל התגובות