אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים מתכנן לקצץ יותר מ־100 תקנים של יועצי השקעות בסניפים צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הפועלים מתכנן לקצץ יותר מ־100 תקנים של יועצי השקעות בסניפים

בזמן שההנהלה מתכננת צעדי התייעלות, העובדים דורשים תוספת שכר משום שבהשוואה לעובדי לאומי, שכרם נשחק ב־6.5% בשש השנים האחרונות

14.02.2019, 06:51 | רחלי בינדמן

כ־7,000 עובדי בנק הפועלים מתנהלים כבר יותר משנה ללא הסכם קיבוצי בתוקף ונראה כי הדרך לחתימת הסכם חדש תהיה כרוכה במאבקים רבים מול ההנהלה. בסוף ינואר התקיימה פגישה בין נציגי הוועד למנכ"ל הבנק אריק פינטו שבה הוסכם כי יקיימו משא ומתן מואץ, אך מאז המגעים התקררו. לידי "כלכליסט" הגיעו הדרישות העדכניות של הוועד ותכתובות פנימיות שחושפות את אחורי הקלעים של השיחות בין הוועד להנהלה.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו

העובדים דורשים תוספת שכר חודשית של 2,500 שקל לעובד, מענק חד־פעמי בשווי שתי משכורות וחצי לעובד, הכפלת דמי ההבראה מ־496 שקל לכ־1,000 שקל ליום, העלאת היקף ההפרשות הפנסיוניות והגדלתן לכך שיעמדו על 70% משכר הבסיס (כיום הן עומדות על 58% ממנו) וכן הגדלת ההפרשה למשכורת 13, שתעמוד גם היא על 70% משכר הבסיס לעומת 53%‑58% שנהוג כיום. עובדי הפועלים טוענים כי קיימת שחיקת שכר של 6.5% בהשוואה לבנק לאומי מ־2013 ועד היום.

נראה כי להנהלה יהיה קשה להיענות לכך, משום שהבנק נמצא במגמת התייעלות שכוללת סגירת סניפים והעברת שירותים לכלים דיגיטליים. זאת בנוסף לעובדה שעובדי הבנקים בכלל ובנק הפועלים בפרט נהנים מהשכר הגבוה במשק. עלות השכר הממוצעת של כ־42 אלף עובדי חמשת הבנקים הגדולים בישראל עמדה ב־2017 על כ־33.2 אלף שקל בחודש ‑ עלייה של 6% בהשוואה ל־2016. בהפועלים עלות השכר היתה הגבוהה במערכת הבנקאית ועמדה על 36.2 אלף שקל בחודש ב־2016. השכר הברוטו הממוצע של עובדי הפועלים עמד על 18.7 אלף שקל.

כמו כן, ל"כלכליסט" נודע כי במסגרת מאמצי ההתייעלות, ההנהלה מתכננת לצמצם את מצבת יועצי ההשקעות בסניפים בכ־150 לכ־300. ההנהלה צפויה להציע להם תוכנית פרישה מרצון, ומי שיישאר יהפוך ליועץ משכנתא או לבנקאי.

התכתובות הפנימיות חושפות כי לעובדים יש בטן מלאה על ההנהלה. לטענתם, ההנהלה הורידה תקנים בהנהלה הראשית בשנים האחרונות, כך שיכולת התקדמות העובדים נפגעה. בנוסף, מאשימים העובדים את ההנהלה בניסיון לחבל בוועד, עם החלטתה לאכוף לפתע תקנה האוסרת להיבחר לוועד ליותר משלוש קדנציות. נראה שהתלונות לא מפריעות לעובדים לתכנן את הנסיעה השנתית המסובסדת שלהם לוייטנאם, שעלותו תעמוד על 12 אלף שקל לזוג.

מבנק הפועלים נמסר: ״בנק הפועלים מקיים במשך שנים ארוכות מסורת של הידברות ושיתוף פעולה עם ארגון העובדים. יחסי העבודה בין הבנק לעובדיו הם מהטובים במשק. לאחרונה ישנם ויכוחים פנימיים בתוך ועד העובדים הנמצא ערב מערכת בחירות. הנהלת הבנק אינה מתערבת בנושאים הנוגעים לחילוקי דעות שבין חברי וועד העובדים, והמשא ומתן על הסכם שכר יחל לאחר שהוועד יסיים את התארגנותו. מאחר וארגון העובדים שכר יועץ מיוחד שביצע עבורו עבודה שהושלמה רק לאחרונה, לא ניתן היה לפתוח במו״מ עד כה. כאשר הוועד יהיה מוכן, ננהל מו״מ מכבד וענייני מתוך כבוד הדדי והבנה של צרכי העובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות