אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוזלת ביטוחי החיים אינה אוטומטית: המבוטחים יצטרכו לדרוש אותה צילום: אלכס קולומויסקי

הוזלת ביטוחי החיים אינה אוטומטית: המבוטחים יצטרכו לדרוש אותה

לפני שבועיים חולל הממונה על שוק ההון מהפכה כשכפה על חברות הביטוח הוזלה של 30% בביטוחי החיים. אלא שמבוטחים וחוסכים קיימים שירצו להנות מההוזלה חייבים לבקש אותה מחברת הביטוח שמצידה יכולה להתנות אותה בהצהרת בריאות חדשה

03.03.2019, 16:40 | רחלי בינדמן

לפני שבועיים הטיל הממונה על שוק ההון, משה ברקת, פצצה על חברות הביטוח. בהמשך לחשיפת "כלכליסט" לגבי הרפורמה בביטוחי המנהלים, המשיך ברקת את התכוניות שהחלה קודמתו בתפקיד, דורית סלינגר והכריז על הוזלה משמעותית בביטוחי החיים, הן במכירה ישירה, הן במסגרת ביטוחי המשכנתא והן במסגרת ביטוחי המנהלים. זאת על רקע התארכות תוחלת החיים וירידה בשיעור התמותה.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהורדת התעריפים הזו שהוערכה על ידי רשות שוק ההון ב-30% לא הגיעה לכיסם של המבוטחים והחוסכים הקיימים המחזיקים בביטוח חיים.

משה ברקת, צילום: עמית שעל משה ברקת | צילום: עמית שעל משה ברקת, צילום: עמית שעל

חברות הביטוח אמנם הונחו להוזיל את התעריפים אך זאת אך ורק למבוטחים חדשים. מבוטחים קיימים שרוצים לזכות גם הם בתעריפים המוזלים, לא יהנו מהנחה אוטומטית אלא יידרשו לפנות לחברות הביטוח שלהם ולדרוש את ההוזלה. חברות הביטוח מצידן יהיו חייבות להציע את התעריף המופחת אך יוכלו להתנות אותו בביצוע תהליך של חיתום מחדש מול המבוטח תוך בדיקת מצבו הבריאותי העדכני. המשמעות היא שמבוטחים שמצבם הבריאותי הורע מאז רכישת הביטוח, יתקשו להחליף את הביטוח הקיים בביטוח חדש. לעומתם, למבוטחים בריאים אין כל בעיה לדרוש לחתום על פוליסת ביטוח חדשה וחברת הביטוח חייבת לאשר להם את התעריף המוזל.

בכל הנוגע למבוטחים בביטוחי מנהלים – מדובר במוצר חיסכון שכולל הן רכיב חיסכון לגיל פרישה והן רכיב ביטוחי. המבוטחים יכולים לפנות לחברת הביטוח ולדרוש כי תוזיל להם את התעריף וכך רכיב החיסכון יגדל על חשבון הרכיב הביטוחי. בכל שלב אגב, החוסכים בביטוחי המנהלים יכולים לדרוש להקטין עד לאפס את רכיב ביטוח החיים בפוליסת ביטוחי המנהלים ולרכוש ביטוח חיים נפרד מכל חברה בשוק.

חוסכים בעלי משכורות נמוכות נוהגים לחסוך בעיקר בקרנות פנסיה. בעלי שכר נמוך שמחזיקים בביטוחי מנהלים הם בדרך כלל חוסכים "חלשים" שלא מודעים לחלופה הזולה יותר של קרן פנסיה. ספק מאד אם יפנו מיוזמתם לדרוש את הוזלת התעריף. לעומתם בעלי שכר גבוה, בעיקר בתעשיית ההייטק חוסכים חלק משכרם בביטוח מנהלים שכן הגיעו לתקרת ההפקדות המותרת לקרן פנסיה ולגביהם ההוזלה הזו היא כמובן משמעותית וגם הם יידרשו לפנות לחברת הביטוח ולדרוש אותה.

הגם שהכוונות של ברקת היו טובות במהלך, העובדה שפוליסת ביטוח חיים היא חוזה אין אפשרות לחייב את חברות הביטוח להוזיל את הפוליסות אוטומטית. המשמעות היא שהמבוטחים צריכים להיות אקטיביים ולדרוש את ההוזלה, והפעם הם יתקשו לקבל לכך סיוע מצד סוכני הביטוח שלהם שמצידם לא בהכרח ימהרו להציע את האפשרות הזאת למבוטחים שכן המשמעות היא הוזלת תעריף הביטוח שממנו נגזרת העמלה לסוכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
לא ברור מאפא נלקחו הנתונים
עם המחירים שהיו קודם וההנחות לכל החיים אין מצב שיש יותר זול. זה ספין כדי לייצר מכירות רבות לביטוחים הישירים שם מוכרים לכל אחד העיקר למכור ולא יושבים ומנתחים לו את כל התיק לראות אם בכלל הוא צריך וכמה. בכל אופן אחרי שמחיר הספר היה גבוה יותר אך נמכר עם 50% הנחה ועכשיי הורידו את מחיר הספר ואין הנחות - זה חשבון פשוט להבין שזו עליית מחירים ולא הוזלה
הטעייה כמו תמיד  |  05.03.19
15.
שירה
המחירים יותר יקרים מפני שהם ללא הנחה. כמה שקרים. הרפורמה היא לרעת הציבור והמרוויחות העיקריות הן חברות הביטוח. למה שלא תביאו השוואות מחירים שכוללות הנחות גבוהות שהיו, 50% לכל החיים וכדומה? תראו בעצמכם שהמחירים רק התייקרו... כרגיל הציבור משלם והרבה, הרווח כולו של חברות הביטוח.
כתבה מלאה בשקרים  |  04.03.19
לכל התגובות