אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יומיים לבחירות: שקד דוחה את יישום תקנות סדר הדין האזרחי בחמישה חודשים צילום: עמית שעל

יומיים לבחירות: שקד דוחה את יישום תקנות סדר הדין האזרחי בחמישה חודשים

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של לשכת עורכי הדין שפעיליה ניסו במשך תקופה ארוכה להפציר באיילת שקד ולהסביר לה שמדובר בגזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה

07.04.2019, 23:02 | ענת רואה

יומיים לפני הבחירות, שרת המשפטים איילת שקד החליטה במפתיע כי תקנות סדר הדין האזרחי החדשות ייכנסו לתוקף בפברואר 2020 ולא בספטמבר 2019. ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה נוספת של לשכת עורכי הדין שפעיליה מנסים כבר תקופה ארוכה להפציר בשקד ולהסביר לה שמדובר בגזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. התקנות כוללות מספר רב של הוראות חדשות לגבי אופן ניהול הדיונים ולמשל כוללות קיצוץ משמעותי במספר העמודים שעורכי דין יכולים להגיש.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה סירבה שקד בנימוס לפעול והשיבה לפונים כי אם תבחר שוב לתפקיד שרת המשפטים היא תדאג לנושא. אלא שהערב כאמור החליטה אחרת. בהודעה שפורסמה נאמר כי בעקבות פניית יו"ר לשכת עורכי הדין אל שרת המשפטים בעניין מועד כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי החדשות החליטה שרת המשפטים להיענות לבקשת הלשכה ולדחות את מועד כניסתן לתוקף, כך שפרק הזמן המוקצה להיערכותם של עורכי הדין לתקנות החדשות יוארך בחמישה חודשים.

כך, מועד כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי החדשות יהיה ה-2 בפברואר 2020 במקום ה-5 בספטמבר 2019. לפי ההודעה, לשכת עורכי הדין התחייבה כי במהלך התקופה שעד לכניסת התקנות לתוקף ייערכו הדרכות והכשרות מקצועיות לעורכי הדין לצורך למידת הוראות התקנות החדשות והתמקצעות בהן.  

איילת שקד שרת המשפטים, צילום: עמית שעל איילת שקד שרת המשפטים | צילום: עמית שעל איילת שקד שרת המשפטים, צילום: עמית שעל

דחיית מועד הכניסה לתוקף נעשה על דעתם של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, ושל מנהל בתי המשפט, השופט יגאל מרזל. כפי שנמסר מרשות השופטת היא מצדה נערכה וממשיכה להיערך מעת פרסום התקנות בחודש ספטמבר 2018 בכלל ההיבטים הנדרשים, ובכללם קיום הדרכות לשופטים ולעובדי המנהל וכן ביצוע התאמות טכנולוגיות, מחשוביות ועוד; והכול מתוך הכרה בחשיבות הרבה של הרפורמה ולשם הוצאתה אל הפועל.

מלשכת עורכי הדין נמסר כי היא שומרת לעצמה את הזכות לפנות למשרד המשפטים בתוך התקופה האמורה בבקשה לבחון עריכת תיקונים בהוראות תקנות סדר הדין האזרחי.

שרת המשפטים שקד מסרה: "תכליתה של הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי לבסס הליך משפטי הוגן בעניינים אזרחיים אשר יאפשר להגיע לתוצאה נכונה וצודקת תוך יעילות מירבית של המערכת. מובן מאליו כי לצורך הצלחת הרפורמה נדרשת היערכות מיטבית של כלל הגורמים הנוגעים בדבר. בעקבות פנייתה של לשכת עורכי הדין הגעתי לכלל מסקנה כי דחיית מועד כניסתן לתוקף של התקנות מספטמבר 2019 לפברואר 2020 היא זו שתאפשר היערכות כזו. אני סמוכה ובטוחה כי בדרך זו הרפורמה תצא אל דרכה באופן הטוב ביותר ותביא לייעול המערכת ולטיובה".

בכדי שהשינוי ייכנס לתוקף עליו להתפרסם ברשומות, מה שכמובן לא יקרה עד הבחירות. עם זאת, אנשיה של שקד הסבירו כי השינוי יתפרסם ברשומות אחרי הבחירות למרות שתהיה זו ממשלת מעבר מאחר וזה אושר על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. בשבוע הבא השרים עדיין יכהנו בתפקידם, ולכן תוכל השרה לחתום עליהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות