אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזוס חשף את החללית שתשוגר לירח; מאסק מיהר לעקוץ צילום: CNBC

בזוס חשף את החללית שתשוגר לירח; מאסק מיהר לעקוץ

מייסד אמזון וחברת בלו אוריג'ן חשף בפני התקשורת את 'בלו מון' ואמר: "הכלי הזה יגיע לירח". בזוס מעוניין לייצר על הירח בשל העלויות הזולות לדבריו שמאפשר כוח המשיכה הנמוך, ובעתיד אף ליישב את החלל. מייסד חברת SpaceX הגיב בטוויטר בהערה מלגלגת

10.05.2019, 10:58 | שירות כלכליסט

ג'ף בזוס, מייסד אמזון וחברת החלל בלו אוריג'ן חשף לראשונה את הרכב המיועד לנחיתה על הירח. "הכלי הזה יגיע לירח", אמר במצגת שקיים לנציגי התקשורת ולבכירים בתעשייה. "ניתנה לנו מתנה - כוכב קרוב הנקרא הירח", המשיך.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי בזוס, הירח הוא מקום טוב להתחלת הייצור בחלל בשל כוח המשיכה הנמוך שלו לעומת כדור הארץ. הוצאת משאבים מהירח "דורשת פי 24 פחות אנרגיה להוצאתם מהשטח מאשר בכדור הארץ", הסביר. החללית, בלו מון, תוכל להביא לשטח הירח מטען במשקל 3.6 טונה, כך לפי בזוס.

באותו האירוע חשף בזוס גם את מנוע הרקטה BE-7 של החברה. המנוע יצא לשיגור מבחן ראשון בקיץ הקרוב. בזוס הוסיף כי הוא מיוצר בעיקר מחלקים "מודפסים". "הגיע הזמן לחזור לירח, והפעם להישאר שם", הצהיר.

ג ג'ף בזוס חושף את 'בלו מון' | צילום: CNBC ג

בלו אוריג'ן הוקמה לפני קרוב לשני עשורים, ובזוס השקיע בה מעל מיליארד דולר בכל שנה, באמצעות מכירת מניות אמזון שבבעלותו. עד כה שמרה החברה על חשאיות סביב תוכנית "בלו מון" של שליחת מטענים לירח שישמשו לבניית התשתיות לתחנת חלל. במקור, המשימה הראשונה תוכננה לצאת לדרך ב-2020 בשיתוף עם תוכניות ממשלתיות, אך בשנה שעברה טען בזוס כי הם כנראה יפתחו את השיגור לירח לבדם.

החלק הבולט ביותר בתוכנית הוא החללית ניו שפרד, שנועדה לשיגור תיירים לקצה החלל בתוך 10 דקות בלבד. המערכת ביצעה כבר 11 שיגורי מבחן. תא החללית מיועד ל-6 נוסעים וכולל חלונות גדולים שיספקו נופים יקרים של כדור הארץ מהחלל.

החברה מתכננת לשגר את האדם הראשון מטעמה על החללית בשנה הבאה, אך עדיין לא התחילה במכירת כרטיסים. רק לאחר הטיסה הזו יתחילו להציע את החוויה לתיירים. לפי החזון של בזוס, החברה תסייע לאנושות להתרחב מעבר למערכת השמש, כך שמעל טריליון אנשים יוכלו לעבוד ולגור בחלל.

מאסק לא נשאר חייב

יריבו של בזוס במירוץ לשליחת תיירים לחלל, אלון מאסק, מיהר להגיב על חשיפת כלי הנחיתה על הירח של בלו אוריג'ן. בתגובה מלגלגת, פרסם מאסק, מייסד חברת החלל SpaceX,   תמונה של החללית, אך במקום הכיתוב 'בלו מון' על צד החללית, בתמונה של מאסק כתוב 'Blue Balls', כלומר כאב ביצים.

זו לא הפעם הראשונה שמאסק משתמש בחשבון הטוויטר שלו כדי לצחוק על בזוס. בחודש שעבר, לאחר שאמזון הכריזה כי בכוונתה לשגר מעל 3,000 לוויינים שיספקו אינטרנט למקומות רחוקים, טען מאסק כי מדובר בהעתקה של התוכניות של SpaceX.

 , צילום: twitter צילום: twitter  , צילום: twitter

תגיות