אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיפופי ידיים בגנון של מנדלבליט צילום: עמית שאבי

כיפופי ידיים בגנון של מנדלבליט

הקטטה הילדותית הנמשכת בעקבות סירוב פרקליטי נתניהו לקבל את חומרי החקירה לקראת השימוע - חייבת להיפסק. ראוי כי היועמ"ש ידחה בחודשיים את מועד השימוע, אבל יבהיר שהמועד החדש הוא סופי, ואי־הופעה אליו היא ויתור על השימוע

12.05.2019, 22:07 | משה גורלי

הדיאלוג בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבין סנגורי ראש הממשלה בנימין נתניהו הולך ומידרדר.

אם היועץ רוצה לחזור למסלול מקצועי ומכובד שתואם את מעמדו ותפקידו, עליו לסכם את הקטטה בקביעת מועד חדש - איפשהו בספטמבר - שבו יתפנה לקיים את השימוע.

קראו עוד בכלכליסט

בסנגורים של נתניהו יש לנהוג, כמו בסיפור האוכל לציפורים של דן בן־אמוץ: ירצו - יבואו, לא ירצו - לא יבואו; ירצו - ייקחו את חומרי החקירה, לא ירצו - לא ייקחו.

אתמול, כך התברר, ניסה היועמ"ש להאכיל את הסנגורים בניגוד לרצונם. שליח מטעמו התייצב במשרדו של עו"ד נבות תל־צור, ללא תיאום מוקדם, וביקש להעביר לו מכתב וגם דיסקים שכוללים את ליבת חומרי החקירה. במשרד סירבו לקבל את החומרים.

מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא מנדלבליט | צילום: יאיר שגיא מנדלבליט, צילום: יאיר שגיא

ראשית, נומק הסירוב בהיעדרות של תל־צור מהמשרד. "בניגוד לפרסום מטעמכם, השליח שהתייצב במשרדנו טען כי הונחה למסור את החומר אך ורק לח"מ (תל־צור) באופן אישי, ועל כן בהיעדרו של הח"מ בחר שלא להשאיר את החומר במשרד", נכתב.

ובהמשך נמסר גם נימוק מהותי: "הניסיון להמציא לנו באופן חד־צדדי את חומרי החקירה חרף ההודעה המפורשת בכתב שמסרנו לכם כי לא קיבלנו עלינו את האחריות להליך השימוע, אינו במקומו והוא משול לניסיון להמציא כתבי בית דין לעורך דין שלא הוסמך לטפל בתביעה".

כלומר, איננו מקבלים בשלב זה את החומרים כי לא קיבלנו עלינו עדיין את האחריות להליך השימוע. אף שהיועץ הבהיר שמחלוקות שכר הטרחה עם הלקוח נתניהו אינם מעניינו, חוזרים הסנגורים על הנימוק הזה.

הניסיון לדחוף להם את החומרים, ואת האחריות לטיפול, משול מבחינתם לניסיון להעביר את החומרים לעורך דין שלא הוסמך כלל לטפל בתביעה.

במכתב זה הגיבו הסנגורים למכתב שהעביר מנדלבליט מוקדם יותר ובו תיאר איך הגיע שליח מטעמו למשרד תל־צור שסירב לקבל את המכתב ואת חומר החקירה. "סירוב זה תמוה. בנסיבות אלה,שוגר המכתב אל עורכי הדין גם במייל", כתב מנדלבליט, וציין כי ישקול את צעדיו בהתאם.

לסירוב של הסנגורים יכולות להיות סיבות רבות. שכר הטרחה המתמהמה, הסירוב להתחייב לסד הזמנים הלוחץ של 10 ביולי, המועד שנקבע, שיתוף פעולה עם התמרונים הפוליטיים של הלקוח לעקוף את כתב האישום באמצעים חקיקתיים ופרלמנטריים תלויי הקואליציה המתגבשת. קטטת הגנון הזו צריכה להסתיים. היועץ צריך ללכת לקראת נתניהו ולדחות את מועד השימוע, אבל להבהיר שהמועד החדש הוא גם סופי, ואי־הופעה תתפרש כוויתור על השימוע שמשמעותו הגשת כתב החשדות ככתב אישום. ואז יהיה סוף פסוק לסאגה הזו? כנראה שלא. יהיה בג"ץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
זה לא משחק ילדים.
היועץ משתדל מאד להיות מכבד, מקצועי, מנומס, מתחשב אדיב ונדיב. בכל זאת, ראש ממשלה וחבורת פרקליטים מכובדים בבראנז'ה. אממה, שהביבי ויועצי האחיטופל שלו מנצלים זאת כי הם מפרשים את התנהגותו כחולשה. אך אם ימתחו את החבל יתר על המידה, הוא ייקרע. גם מנדלבליט הוא "רק בן אדם". לא רוצה לצאת פרייאר. בסוף יימאס גם לו ויסיר את ה'.
אזרחית  |  14.05.19
23.
צריך להיות מנותק מהמציאות כדי לכתוב "פרשנות" כזו.
דחייה של חודשיים ולא יהיה שימוע, ולא יהיה בג"ץ ולא תהייה דמוקרטיה. צריך להיות אדם מנותק שחי בבועה, כדי לא להבין שלא מדובר במשחקי גן ילדים, אלא בדמוקרטיה על סף קריסה ודיקטטורה ארדואנית. רוקדים על סיפון הטיטניק. רוקדים ומתעלמים מהקרחון הענק שעוד רגע היא מתנגשת בו.
לא פרשן משפטי  |  13.05.19
לכל התגובות