אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בדיקת כלכליסט

ההתאחדות הצהירה על הדממה - חלק מהקבלנים בחרו להמשיך לעבוד

התאחדות בוני הארץ הצהירה בימים האחרונים על הדממה של אתרי הבנייה על מנת לחדד את נהלי הבטיחות ולקיים הדרכות והכשרות, זאת ברקע לאסון קריסת המנוף ביבנה; אלא שבדיקה של כתבי "כלכליסט" מצאה אתרים שהמשיכו לעבוד כרגיל

23.05.2019, 18:31 | דותן לוי, בילי פרנקל, ואמיתי גזית

למרות ההצהרות של התאחדות בוני הארץ לפיהן אתרי הבנייה יודממו למשך 4 שעות היום (ה'), נראה כי חלק מהקבלנים דווקא העדיפו להמשיך לעבוד כרגיל, בדיקה אקראית של כתבי "כלכליסט" מצאה כמה אתרים שהמשיכו לעבוד ללא הפרעה לצד כאלה שאכן עמדו בכך והודממו.

קראו עוד בכלכליסט

ההודעה של ההתאחדות על ההדממה הייתה חלק ממהלך שנועד לקדם את הבטיחות בענף בעקבות קריסת המנוף ביבנה לפני מספר ימים, תאונה קטלנית שבה נהרגו ארבעה עובדים. בהודעה של ההתאחדות נמסר, כי מדובר במהלך מתואם עם ההסתדרות, אך לא מדובר בהשבתה, אבל ב-4 שעות בין 10:00 בבוקר ל-14:00 בצהריים במהלכן יקיימו פעולות הדרכה, והכשרה בנושאי בטיחות לכלל העובדים בכל אתר וכן יעסקו בשיפור ושדרוג המצב באתרים. לפי ההתאחדות חלק מהקבלנים הגדולים אכן נעתרו לקריאה, אך כאמור הממצאים בשטח מצביעים גם על קבלנים גדולים שלא הדמימו את האתרים או לפחות לא הדמימו אותם לזמן שדרשה ההתאחדות.

כפר יונה - אתר של חברת שרבט

בשעה 11:40 משאיות בטון עבדו במרץ באתר הבנייה של פרויקט מחיר למשתכן של חברת ש.שרבט בכפר יונה, בשכונה שרונה החדשה. משאית הזרימה בטון ליציקת רצפת הקומה התשיעית. שלושה פועלים חבושי קסדה, אך לא רתומים עמדו בשיא הגובה עם צינור הבטון. נהג אחת המשאיות ענה לשאלה האם לא מדמימים את האתר כי אלה פועלים סינים, הם לא חלק מההדממה. מאתר האינטרנט של רשות מקרקעי ישראל עולה כי ש.שרבט זכתה במכרז לבניית 120 דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. על פי אתר האינטרנט של החברה, היא פועלת בענף הבנייה 40 שנה, ובנתה מעלה ל-5,000 דירות. בבקשה לתגובה פנינו למזכירת החברה, שהפנתה למנהל הפרויקט. בשיחת טלפון עימו הוא הכחיש את הטענה כי אתר הבנייה לא הודמם. כאשר הוצע לו לצפות בסרט הווידאו המתעד את העבודה, השיחה נותקה. שלום שרבט מבעלי החברה לא הגיב לטענות.

בנייה באתר של חברת שרבט בכפר יונה, צילום: אמיתי גזית בנייה באתר של חברת שרבט בכפר יונה | צילום: אמיתי גזית בנייה באתר של חברת שרבט בכפר יונה, צילום: אמיתי גזית

פרדס חנה - חלומות פרדס חנה של שיכון ובינוי נדל"ן

בשעה 13:20 האתר של חלומות פרדס חנה עבד. קשה היה להתעלם ממנוף מסוג עגורן צריח שעליו הכיתוב "רמא מנופים" - בדומה לעגורן שבו התרחשה התאונה ביבנה - שהרים פלטת בטון גדולה. פועלים שעמדו על גג המבנה חיברו את פלטת הבטון לעגורן ופועלים נוספים נצפו עובדים בקומות הראשונות של הבניין. במקביל משאבת בטון עבדה גם היא. אחת מעובדות האתר שנשאלה על פשר העבודה טענה כי העובדים קיבלו מוקדם יותר תדריך בטיחות.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ: "היום הזה הוא הצלחה אדירה במושגים שמעולם לא היו בענף הבנייה, הודממו מאות ואולי אלפי אתרי בנייה, כאשר אנחנו מכשירים בהוראות בטיחות למעלה מ-20 אלף עובדים. חילקנו 50 אלף פלאיירים במעברים, יש לנו אלפי תמונות וקטעי וידאו. היום זה יום מפנה בתרבות הארגונית של ענף הבנייה בנושאי בטיחות. זו פרשת דרכים בלתי רגילה, זכינו לשיתוף פעולה של מאות קבלנים בכל רחבי הארץ והמודעות לנושא היום היא אחרת מאשר אתמול וזה רק הצעד הראשון בתוכנית עבודה סדורה לשינוי נושא הבטיחות בענף הבניה. לגבי האתרים שעבדו, צר לי על כך כי היה פרסום מסיבי בכל אמצעי התקשורת, ההיענות הייתה גדולה אבל אנחנו גם לא יכולים לחייב חברות".

משיכון ובינוי נדלן נמסר: "החברה תדרכה את כל הקבלנים המבצעים שלה בכל הפרויקטים ברחבי הארץ לבצע הדממה ולנצל אותה בעבור רענון נהלי בטיחות ואף דרשה מהם דיווח שאכן כך בוצע. גם בפרויקט פרדס חנה בוצעה הדממה לרענון הנהלים".

תגיות