אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ לנתניהו מול רבבות בת"א: "לא ניתן לך להחריב את בית המשפט" צילום: מוטי קמחי

גנץ לנתניהו מול רבבות בת"א: "לא ניתן לך להחריב את בית המשפט"

ראשי האופוזיציה ורבבות הפגינו בתל אביב נגד יוזמות החקיקה של הקואליציה המתגבשת. "לא ניתן להפוך את ישראל לאחוזה פרטית של משפחה סולטנית", הכריז גנץ, לפיד תקף: "לא ניתן לך להיות ארדואן". בליכוד הגיבו: "האסיר המשוחרר אהוד אולמרט מפגין 'נגד השחיתות'. איזו בדיחה!"

25.05.2019, 22:06 | ynet

ראשי האופוזיציה, פעילים רבים ורבבות הפגינו הערב (שבת) ברחבת מוזיאון תל אביב, תחת הכותרת "חומת מגן לדמוקרטיה". לטענת המארגנים, רבבות השתתפו בהפגנה. יו"ר כחול לבן בני גנץ תקף בנאומו את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לא ניתן להפוך את ישראל הממלכתית לאחוזה פרטית של משפחה מלוכנית או סולטנית", הכריז. "לא ניתן לך להשתיק את התקשורת, לא ניתן לך לפגוע במוסדות תרבות ואקדמיה, לא ניתן לך למוטט את המשטרה, לא ניתן להטיל אימה על היועץ המשפטי לממשלה ולא ניתן לך להחריב את בית המשפט".

"אני רוצה לומר, בנימין נתניהו - במהלך מערכת הבחירות דיברת על ביטחון ישראל, היום אתה עוסק בעיקר בביטחונך ובעיקר בעיקר בחירותך האישית. במהלך מערכת הבחירות הבטחת שלא לעסוק בחסינות. שנים התגאית בכך שאתה בולם את פסקאות ההתגברות בצורות השונות שלהן, ובימים האלה בעצם המעשים שלך, אתה קורע את ההתחייבויות שלך לגזרים", אמר גנץ.

קראו עוד בכלכליסט

הוא הוסיף כי "באתי לכאן, להפגנה הראשונה בחיי, כדי לומר לכם בקול רם וברור את מה שכולם מרגישים - החלום הולך ומתנפץ לנגד עינינו. יש מי שמנסה לשעבד אומה שלמה לאינטרסים שלו". הוא קרא לכל מי ש"נשמתה של ישראל בוערת בו" להצטרף אליו בהקמת "ברית ממלכתית".

גנץ ציטט בנאומו את דבריו האחרונים של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל, לפני שנרצח בכיכר מלכי ישראל. "בהפגנה האחרונה שלו שנערכה לא רחוק מכאן, אמר יצחק רבין ואני מצטט: 'האלימות תהיה כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית'. רגעים ספורים אחר כך הוא נרצח. היום, בהפגנה הראשונה שלי, אני אומר לכם שגם שכרון הכוח הפוליטי הוא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית!".
 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

לפיד: "גמרנו להתנצל"

אחרי גנץ דיבר שותפו להנהגת כחול לבן, ח"כ יאיר לפיד. "תקשיב לכיכר ביבי, לא ניתן לך. לא ניתן לך להיות ארדואן. לא יהיה פה רודן טורקי. לא ניתן", פתח לפיד את נאומו. "הם כל הזמן אומרים, 'העם אמר את דברו'. גם אנחנו העם. גם אנחנו אומרים את דברנו. לא ניתן לך להרוס את המדינה. זו גם המדינה שלנו. אנחנו לא נתינים שלך. לא ניתן לך להרוס את בית המשפט העליון. אתה לא מעל החוק".

לפיד קרא ל"חמישה אנשים הגונים" שיצילו את המדינה וימנעו את הקמת ממשלתו החמישית של נתניהו. "זה כל מה שצריך בשביל להציל את המדינה הזאת. אנחנו מחפשים חמישה אנשים הגונים שיצילו את המדינה. שיקומו ויגידו 'לא בשביל זה הלכנו לפוליטיקה. אנחנו לא המשרתים של ביבי. לא ניתן לו להפוך אותנו לסמרטוטים'".

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

הוא הכריז כי "גמרנו להתנצל". לדבריו, "אנחנו פה כי אנחנו כועסים. נמאס לנו להיות מנומסים. הוא הורס את המדינה. הורס אותה. עכשיו הוא אומר, 'זו כבר לא החסינות, אני הולך על פסקת ההתגברות'. מה הוא חושב, שאנחנו מטומטמים? פסקת ההתגברות זו החסינות. זו המטרה היחידה שלה. להרוס את בית המשפט העליון כדי להוציא אותו מהכלא".

בני גנץ, צילום: מוטי קמחי בני גנץ | צילום: מוטי קמחי בני גנץ, צילום: מוטי קמחי

עודה: "מוכן לשותפות אמיצה בשביל שינוי"

יו" חד"ש, ח"כ איימן עודה, נאם הערב אחרי סערה שהתחוללה ברשתות החברתיות בעקבות ביטול נאומו המתוכנן. בעקבות הסערה הוזמן עודה לשאת דברים. בסוף דבריו, רמז עודה על אפשרות לשיתוף פעולה בין השניים: "מבחינתי זו אמורה להיות שותפות בין אמיצים, בין מנהיגים אמיצים. אני מוכן לשותפות הזו בשביל לעשות את השינוי".

 

עודה הוסיף בנאומו כי "אני נמצא כאן היום כי אני מבין היטב את המשוואה שאנחנו האזרחים הערבים לבד לא יכולים, אבל בלעדינו זה בלתי אפשרי! זוהי המשוואה". לדבריו, "אני נמצא כאן היום כי אני מאמין שבלי שוויון אין דמוקרטיה". עוד אמר כי זה הולך להיות מאבק ממושך, מאבק עיקש, מאבק קשה, ינסה וינסו להפריד בינינו, ינסו לשסות. הכוח שלנו זה להישאר מאוחדים. הם מפחדים מהאחדות שלנו".

"אחרי נתניהו - חסינות לטייקונים"

גם יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, נאם בהפגנה, והזהיר כי הסכנה היא אמיתית, לא מדובר בקריאות 'זאב זאב'. זוהי לא פרנויה של אנשי שמאל. אנחנו רואים בכנסת פוליטיקאים שלא מאמינים בדמוקרטיה, זו האמת, הם לא מאימיינם בשוויון, לא מאמינים בערך האדם והם משרתים ראש ממשלה שעובר את אותן עבירות במשך שנים רבות".

לדברי גבאי, "אנחנו חייבים לשכנע ביחד שחסינות לפוליטיקאים היא מדרון חלקלק, שאחרי חסינות לנתניהו תגיע גם חסינות לטייקונים שתומכים ונתמכים על-ידי נתניהו". הוא סיפר כי לפני כשלושה חודשים בתו הצעירה שאלה אותו, אם אוכל להבטיח לה שתהיה דמוקרטיה כשתגדל. שאלה כל כך מדויקת, כל כך כואבת, כל כך מעוררת מחשבות. בדור שלי לא שאלו את זה, הדמוקרטיה הייתה ברורה וקיימת בדיוק כמו האוויר שאנחנו נושמים. קם לו דור צעיר שעבורו הדמוקרטיה לא מבונת מאליה, שצריך להילחם שהיא תהייה חלק מחייו".

 

זנדברג: "החורף קרב"

יו" מרצ, ח" תמר זנדברג, קראה מעל הבמה את האישומים שעליהם המליץ היועמ"ש אביחי מנדלבליט להגיש נגד נתניהו, בכפוף לשימוע. "שוחד מרמה והפרת אמונים הן שלוש הסיבות להמציא פתאום חוק חסינות פרסונלי. ממש פסלון חסינות אישי לשירותו של חשוד בשוחד. ואיך אמר מיקי זוהר? 'זה שזה אישי לא אומר שזה פרסונלי'. אז מיקי זוהר – זה אישי!", אמרה.

יאיר לפיד, צילום: מוטי קמחי יאיר לפיד | צילום: מוטי קמחי יאיר לפיד, צילום: מוטי קמחי

"זה אישי לכל אחת ואחד מאיתנו. זה אישי לכל הומו או לסבית שהלכו לבית המשפט לבקש צו הורות שסמוטריץ או ליצמן לא רוצים לתת. עכשיו הם מבקשים כסף ל'חיזוק המשפחה' רק מהסוג שלהם. זה אישי למשפחה ערבית שרצתה לשכור דירה או לעשות מנוי לבריכה. הם מחוקקים את חוק הלאום כדי למנוע את זה. זה אישי לאישה שרצתה לעלות לאוטובוס ואמרו לה מהדלת האחורית. זה אישי לפלסטינים שגנבו להם אדמות פרטיות כי הממשלה העבירה חוק שמותר", הוסיפה.

"כפי שנאמר בסדרה פופולארית שזה עתה נגמרה: ווינטר איז קאמינג", אמרה עוד זנדברג. "אבל האפלה המתרגשת היא לא סימן עבורנו לשקוע בייאוש – היא סימן לצאת למאבק".

 

אהוד ברק בהפגנה אהוד ברק בהפגנה אהוד ברק בהפגנה

בעצרת נאם גם שר הביטחון לשעבר, ח"כ משה יעלון מכחול לבן, שקרא לחברי מפלגתו צלשעבר, הליכוד, לצאת נגד כוונות החקיקה הללו. "איפה אתם חברי הקואליציה? איך תסתלכו על עצמכם במראה? לדברי יעלון, "מדינת ישראל חזקה כדי להגן על עצמה מפני אויבים מבחוץ, יש לנו צבא חזק, צה"ל יודע להגן מפני איומים מאיראן, חזבאללה, חמאס ודאעש, צה"ל לא יודע להגן עלינו מפני שחיתות ופילוג".

מוקדם יותר נאם בהפגנה ח"כ עפר שלח (כחול לבן). "אל מול ניסיונו של בנימין נתניהו לפרק הכול כדי להתחמק ממשפט, אנחנו נעמיד ברית חסרת תקדים", אמר. "הדרישה שלנו פשוטה - דין אחד, נורמה אחת לכל אזרח במדינה דמוקרטית וככל שאדם עולה במעלה השררה, הדרישה הזו מחייבת יותר. כך חשבו דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין. הם ראו בהנהגתם חובה ולא זכות לשבור הכול לטובתם האישית. הם לא היו מעלים בדעתם להפוך ניצחון בבחירות ככרטיס יציאה מהכלא".

רון חולדאי רון חולדאי רון חולדאי

המפגינים נשאו בין היתר שלטים עם הכיתוב "נלחמים על הדמוקרטיה", "ביבי וכנופייתו, סכנה לדמוקרטיה" ו"עוצרים את חוק החסינות". שלט גדול של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הוצב במקום. מארגני ההפגנה אמרו: "לא ניתן לנתניהו להפוך את הכנסת לעיר מקלט. לא ניתן לאף פוליטיקאי חסינות מביקורת ומהצדק ולהימלט מאימת הדין. המאבק על ישראל הדמוקרטית מתרחב ויוצא לרחובות".

ראשי מפלגות האופוזיציה והמפגינים מוחים נגד הניסיונות לקדם חקיקה שתחליש את מעמדו של בית המשפט העליון ושל הרשות השופטת במסגרת המשא ומתן לכינון ממשלה. במסגרת אותם מגעים, מנסים לקדם בין היתר את חקיקת פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על-ידי בג"ץ.

בליכוד אמרו בתגובה: "הערב בהפגנת השמאל בתל אביב: תומך הטרור איימן עודה נואם בברכת לפיד וגנץ, והאסיר המשוחרר אהוד אולמרט מפגין 'נגד השחיתות'. איזו בדיחה!".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות