אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתגברת הסבירות להורדת ריבית, S&P 500 בשבוע הטוב מנובמבר צילום: גטי אימג'ס

מתגברת הסבירות להורדת ריבית, S&P 500 בשבוע הטוב מנובמבר

העליות של עד 1.7% במדדים המובילים נרשמו למרות דו"ח תעסוקה מאכזב, אך המשקיעים סבורים כי הדבר עשוי לדחוף את הפד לעבר הורדה אפשרית של הריבית; בנוסף דווח שוב על התקדמות "ניכרת" בשיחות בין ארה"ב ומקסיקו, וטראמפ אף אמר שיש "סיכוי טוב" להסכם; מיקרוסופט התחזקה ב-2.8% ושווי השוק שלה עולה על טריליון דולר

07.06.2019, 23:01 | שירות כלכליסט

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ניקיי האנג סנג שנגחאי פוטסי דאקס קאק

23:00 - בורסות וול סטריט נסגרו בעליות זה היום הרביעי ברציפות: נאסד"ק הוסיף 1.7% (3.9% בסיכום שבועי) דאו ג'ונס ו-S&P 500 התחזקו ביותר מ-1% (שניהם הוסיפו 4.7% בסיכום שבועי, כשהאחרון רושם את השבוע הטוב ביותר שלו מאז נובמבר). זאת על רקע התגברות הערכות המשקיעים כי בעקבות דו"ח התעסוקה החלש גוברת הסבירות לכך שהפד יוריד את הריבית, וכן לנוכח התגברות האופטימיות להשגת עסקה בין ארה"ב למקסיקו שתמנע הטלת מכסים. לפי נתונים מעודכנים של חברת CME הסיכוי להורדת ריבית החודש עלה מ-16.7% ל-27.5% לאחר פרסום הנתונים, והשוק מתמחר סיכוי של 79% לכך ביולי.

מבין המניות הבולטות: בארנס אנד נובל שעלתה ב-10.8% לאחר הודעתה שתירכש ע"י אליוט מנג'מנט. אפל ומיקרוסופט התחזקו ב-2.5% וב-2.8% בהתאמה ובסיכום שבועי הוסיפו 8% ו-6.3%. בעקבות העלייה הגיעה מיקרוסופט לשווי שוק של מעל טריליון דולר.

22:00 - האשראי הצרכני בארה"ב זינק באפריל בקצב המהיר זה חמישה חודשים וגדל ב-17.5 מיליארד דולר לעומת צפי ל-13 מיליארד דולר, כך לפי נתונים שפרסם הפדרל ריזרב. זהו קצב גידול שנתי של 5.2% לעומת 3.3% שנרשמו בחודש מרץ. אשראי חוזר כמו כרטיסי אשראי קפץ ב-7.9% לאחר ירידה של 2.3% במרץ. אשראי בלתי חוזר, כמו בהלאוות רכב ולימודים, עלה ב-4.2% לאחר עלייה של 5.2% בחודש שקדם לו.

21:35 - הנפט מסוג WTI עלה ב-2.7% וננעל ברמה של 53.99 דולר לחבית. בסיכום שבועי נרשמה עלייה של 0.9% לאחר שבראשית השבוע כבר נכנס הנפט לשוק דובי. אולם ציפיות להסכם בין ארה"ב ומקסיקו שימנע העלאת מכסים, ולכך שיצרניות הנפט ימשיכו בקיצוצים, שינו את המגמה.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

20:40 - הזהב הוסיף 0.3% לרמה של 1,346.1 דולר לאונקיה. בסיכום שבועי מדובר בעלייה של 2.7%. בסך הכל רשם הזהב יום שמיני ברציפות של עליות - הרצף הארוך ביותר מאז ינואר 2018 אז נרשמו 11 ימים כאלה.

20:25 - נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ בטוויטר כי קיים "סיכוי טוב" להסכם עם מקסיקו, ובמקרה כזה היא תרכוש יותר תוצרת חקלאית אמריקאית. עם זאת, הוא הדגיש כי במקרה שלא יושג הסכם המכסים בסך 5% על תוצרת מקסיקאית שתיובא לארה"ב ייכנסו לתוקף כבר ביום שני.

18:40 - בדומה לבורסות וול סטריט, גם באירופה הושפע המסחר מהתגברות האפשרות להורדת הריבית בארה"ב (ראו דיווח קודם) והבורסות ננעלו בעליות: מדד סטוקס 600 האזורי הוסיף 0.9% כשכל המגזרים בו רושמים מגמה חיובית בהובלת מגזר הטכנולוגיה שעלה בכמעט 2%. מדד פוטסי עלה ב-0.9%, דאקס - ב-0.8% וקאק - ב-1.7%.

תרזה מיי, צילום: אי פי איי תרזה מיי | צילום: אי פי איי תרזה מיי, צילום: אי פי איי

ההתפתחות הפוליטית המשמעותית היום ביבשת היא פרישתה הסופית של רה"מ תרזה מיי מראשות המפלגה השמרנית בעקבות כשלונה להעביר את הסכם הברקזיט. היא עדיין משמעת כראשת ממשלה עד מציאת מחליף.

17:00 - עוד נתוני מאקרו בארה"ב: המלאים הסיטונאיים עלו ב-0.8% באפריל - כפול מהצפי - והדבר מגדיל את התמ"ג. עם זאת המכירות ירדו ב-0.4%, והדבר עשוי לאותת על כך שהחברות ייאלצו לחתוך בייצור אם הביקושים ל יעלו. היחס בין המלאים למכירות עלו מ-1.33 ל-1.34 (כלומר מספר החודשים הדרושים למכירת המלאים). לפני שנה היחס עמד על 1.28.

במקביל, הנפט עולה ב-1.3% ונסחר ברמה של 53.2 דולר לחבית. תשואות האג"ח הממשלתי האמריקאי יורדות ב-5.8 נ"ב ל-2.065% - שפל של 21 חודשים. תשואת האג"ח לשנתיים מאבדת 7.2 נ"ב ל-1.809%, והתשואה ל-30 שנה - 5.8 נ"ב ל-2.563%.

16:55 - ארה"ב ומקסיקו רשמו "התקדמות ניכרת" בשיחות הנערכות בוושינגטון סביב סוגיית הגבולות וההגירה, כך לדברי כלכלן הבית הלבן קווין האסט. האסט התראיין ל-CNBC לקראת כניסתם המתוכננת לתוקף של המכסים האמריקאיים על סחורות ממקסיקו בסך 5% - לאחר שהנשיא טראמפ איים להטילם אם מקסיקו לא תעצור את זרם המהגרים הבלתי חוקיים. היום נמשכו השיחות בין המדינות זה היום השלישי. במקביל, מארק שורט, רל"ש סגן הנשיא, אמר לכתבים כי טראמפ יכול לבטל את כוונתו אם השיחות יתנהלו היטב בסוף השבוע.

בתוך כך העליות בוול סטריט מתחזקות עד לרמה של 1.1% במדדים המובילים. 

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

16:30 - המסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים למרות דו"ח התעסוקה החלש, כשהמשקיעים סבורים שהדבר ידחוף את הפד לעבר הורדה אפשרית של הריבית: דאו ג'ונס עולה ב-0.3% ובדרכו לשבור רצף של שישה שבועות של ירידות (לקראת עלייה שבועית של 3.7%), נאסד"ק - ב-0.5% (2.2%) ו-S&P 500 מוסיף 0.4% (3.3%). לפי כלכלני CME, קיימת כעת סבירות של 25% להורדת ריבית בפגישה הבאה של הפד שתיערך באמצע החודש.

מניות אפל וטסלה בולטות בעלייה של 0.7%. מניית בארנס אנד נובל מזנקת ב-11% לאחר הודעת אליוט מנג'מנט על הכוונה לרכוש אותה.

15:35 - החוזים על המדדים בוול סטריט עולים אחרי דוח התעסוקה המאכזב, לפיו 75 אלף משרות בלבד נוספו למשק האמריקאי בחודש מאי והאבטלה נותרה על 3.6%. התוספת היא הרבה מתחת לתחזיות שעמדו על 185 אלף משרות חדשות בחודש שעבר.

12:30 - הבנק המרכזי בגרמניה, הבונדסבנק, הוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית לשנה הנוכחית ולשנה הבאה, על רקע האטה בסקטור הייצור של המדינה. בתחזית השנתית, שמפרסם הבנק פעמיים בשנה, נטען כי הצמיחה צפויה להאט ב-2019 לשיעור של 0.6% מצמיחה של 1.5% בשנה שעברה. לפי התחזית, בשנה הבאה הצמיחה תתאושש ותעמוד על 1.2%. בתחזית הקודמת, שפורסמה בדצמבר, ההערכה הייתה כי הצמיחה השנה ובשנה הבאה תעמוד על 1.6%. לפי הבנק המרכזי, במחצית השנייה של השנה הייצוא אמור לצבור תאוצה מחדש, ויעזור לאושש את הייצור התעשייתי. בנוסף, בבנק מעריכים כי האינפלציה תיפול השנה ל-1.4% מ-1.9% בשנה שעברה.

חברת התרופות הצרפתית סאנופי (Sanofi) הודיעה כי המנכ"ל אוליבייה ברנדיקור פורש מתפקידו וכי הוא יוחלף על ידי פול הדסון, בכיר בענקית התרופות השוויצרית נוברטיס. לפי ההודעה שפרסמה סאנופי, הדסון ייכנס רשמית לתפקידו החדש ב-1 בספטמבר. "חברי הדירקטוריון רוצים להודות לאוליבייה ברנדיקור על האנרגיה שבה הנהיג את החברה בתקופה מורכבת, ועבור תרומתו החשובה לחזרתה של החברה לצמיחה", נמסר מהחברה.

אוליבייה ברנדיקור, צילום: בלומברג אוליבייה ברנדיקור | צילום: בלומברג אוליבייה ברנדיקור, צילום: בלומברג

10:15 - המסחר בבורסות המובילות באירופה מתנהל בעליות שערים. המדדים עולים ב-0.2% עד 0.6% בשעה זו.

יום המסחר האחרון לשבוע בוול סטריט צפוי להיפתח בעליות שערים קלות, כך מאותתים החוזים העתידיים על המדדים המובילים שנסחרים בפלוס 0.2%. האינדיקאטורים בארה"ב בשבוע האחרון היו מעורבים ולדברי הכלכלנים בשוק הם מעמידים בספק את הפסימיות לגבי הכלכלה האמריקאית.

ההוצאה הפרטית הריאלית באפריל הייתה חלשה כאשר נותרה ללא שינוי, אך זאת לאחר עלייה חדה במרץ. כך שב-12 החודשים האחרונים ההוצאה הריאלית שומרת על קצב צמיחה קרוב ל-3%. ליבת מחירי ההוצאה לצריכה פרטית עלתה ב-1.6% ב-12 החודשים האחרונים, מעט מעל לצפי אך זאת לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידה מפתיעה במחירים. פעילות ענף התעשייה האטה גם במאי, כך על פי מדד מנהלי הרכש של מכון ISM שירד ל-52.1 נקודות (לעומת 52.8 באפריל), הקריאה הנמוכה ביותר מאז בחירתו של טראמפ. כאשר החברות מציינות שהפעילות עדיין מתרחבת בקצב מתון, אך הן חוששות מההשלכות של העימות בין ארה"ב לסין והפגיעה בשל עליית המכסים.

טראמפ ושי, צילום: AP טראמפ ושי | צילום: AP טראמפ ושי, צילום: AP

היום בשעה 15:30 יתפרסם דוח התעסוקה הראשוני לחודש מאי, כאשר הכלכלנים בשוק צופים יציבות בקצב הגידול בשכר הממוצע והאבטלה (שצפויה להיוותר על 3.6%). עם זאת, הכלכלנים סבורים כי מספר המועסקים במגזר הלא חקלאי צפוי לרדת ל-185 אלף, לעומת 265 אלף בחודש אפריל.

בגזרת המניות, חברת אינטרנשנל ביזנס משינ'ס, או בשמה המוכר איי.בי.אם (IBM), הודיעה על קיצוץ בכוח האדם בחברה ועל פיטורים של 1,700 איש. בחברה ציינו כי הקיצוץ יהיה רוחבי ולא יתמקד באזור או בתחום מסויים.

מנכ"לית IBM ג מנכ"לית IBM ג'ני רומטי | צילום: גטי מנכ"לית IBM ג

יצרנית המערכות לביצוע שיחות ועידה בווידאו, זום, Zoom Video Communications, פרסמה אמש את הדוח הכספי הראשון מאז הונפקה באפריל שעבר וממנו עולה כי החברה רשמה הכנסות של 121 מיליון דולר, 10 מיליון דולר מעל התחזיות. הרווח הנקי שהסתכם ב-3 סנט למניה גם הפתיע את הכלכלנים שציפו לרווח אפסי. בנוסף, החברה הציגה תחזית מעודדת להמשך השנה. בתוך כך מניית החברה קפצה במסחר המאוחר ב-11%.

9:15 - בורסות אסיה נסחרות הבוקר (ו') ברובן בעליות, על רקע האופטימיות של המשקיעים לגבי השגת הסכם סחר בין ארה"ב ומקסיקו לפני כניסתם לתוקף של המכסים. השווקים בהונג קונג, סין וטייוואן סגורים לרגל חג. ביפן, המניות של חברות יאהו, ג'פן סטיל ונינטנדו התחזקו, ובדרום קוריאה LG אלקטרוניקס נהנתה גם כן מהתחזקות.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול בשעה האחרונה למסחר בוול סטריט דווח בסוכנות הידיעות בלומברג כי ארה"ב שוקלת לדחות את השתת המכסים המתוכננת בגובה 5% על יבוא מקסיקני, שאמורה להיכנס לתוקף כבר ביום שני הקרוב. שתי המדינות מנהלות דיונים על הסכם סחר כבר יומיים. בעקבות הדיווח, עלה מדד S&P 500 ב-17.34 נקודות, שהם 0.6% ל-2,843.49 נקודות. גם מדד דאו ג'ונס התחזק ועלה ב-0.7% ל-25,720.66 נקודות.

בורסת טוקיו (ארכיון), צילום: איי אף פי בורסת טוקיו (ארכיון) | צילום: איי אף פי בורסת טוקיו (ארכיון), צילום: איי אף פי

בחזית מלחמת הסחר עם סין, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי יקבל החלטה סופית בעניין המכסים לאחר שישוחח עם נשיא סין שי ג'ינפינג בפסגת מדינות ה-G20 שתתקיים בהמשך החודש ביפן.

מחלוקות הסחר עם מקסיקו וסין מאיימות לפגוע בצמיחה הכלכלית האמריקאית והעולמית. במקביל, חוסר הוודאות בנוגע לדיוני המסחר בין המדינות הבריחה את המשקיעים להשקעות הנחשבות בטוחות יותר כמו זהב ואג"ח.

המשקיעים יעקבו גם אחר פרסום דו"ח התעסוקה האמריקאי לחודש מאי, לקבלת סימנים על מצב הכלכלה. "השווקים באסיה הולכים בעקבות ארה"ב ורושמים עליות מתונות, בעקבות הרגעת הרוחות סביב ענייני מסחר. בכל זאת, תשומת הלב ממוקדת בעיקר בדו"ח על שוק העבודה האמריקאי שיתפרסם היום", הגיב האסטרטג ג'ינגאי פאן מחברת IG בסינגפור.

נפט מסוג ברנט הנסחר בארה"ב עלה ב-58 סנט למחיר של 53.17 דולר לחבית, בעוד שנפט מסוג ברנט עלה ב-63 סנט ונסחר במחיר של 62.30 דולר לחבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות