אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העונש - גירוש: 5 דברים שעלולים להביא לסילוקכם מרומא צילום: אי פי איי

העונש - גירוש: 5 דברים שעלולים להביא לסילוקכם מרומא

עיריית רומא אישרה חוק האוסר בין היתר על אכילה ושתייה ברחוב, טיפוס על מונומנטים, לבוש חלקי בציבור ורחצה במזרקות. אי ציות לחוקים יכול להוביל להרחקה ממרכז העיר ההיסטורי למשך 48 שעות

11.06.2019, 21:19 | שירות כלכליסט
רומא נחשבת לאחת הערים הפופולאריות ביותר בקרב התיירים, אך כשיש הצפה של תיירים יש גם נזק לרכוש והפרעות לחיי היום יום. בעקבות זאת, בעיר החליטו להפוך איסורים זמניים שכמעט ולא נאכפו לחוק קבוע.

קראו עוד בכלכליסט

ביום שישי האחרון, הציגה ראש העיר וירג'ינה ראג'י חוק חדש שאוסר על התנהגות לא ניאותה בפומבי. מדובר בעיקר באכילה או שתייה ברחוב, בטיפוס על מונומנטים, בהסתובבות בציבור בלבוש חלקי וברחצה במזרקות (מה שהפך בשעתו לאחת הסצינות המוכרות ביותר בסרט לה דולצ'ה ויטה של פליני), ואפילו איסור לגעת בברזי המתכת כאשר שותים ממי המזרקות. איסור אחד בא דווקא להגן על התיירים - האיסור ללבוש בגדי חיילי הליגיון הרומאי באתרים ההיסטוריים של רומא ולגבות כסף מצילום משותף.

תיירים טובלים את רגליהם במזרקת פונטנה די טרווי , צילום: אי פי איי תיירים טובלים את רגליהם במזרקת פונטנה די טרווי | צילום: אי פי איי תיירים טובלים את רגליהם במזרקת פונטנה די טרווי , צילום: אי פי איי

אף שרבים מהאיסורים כבר היו קיימים בחוק הזמני, הם כמעט ולא נאכפו בפועל. כעת הם הפכו לחוק קבוע לאחר שחברי המועצה אישרו זאת פה אחד בשבוע שעבר. החוק החדש כולל גם תוספת מעניינת בצורת העונש: אי ציות לחוקים יכול להוביל להרחקה ממרכז העיר ההיסטורי למשך 48 שעות.

"מרכז העיר של רומא הוא אזור המוגן על ידי אונסק"ו, כך שברור כי המרכז שלנו הוא כרטיס הביקור העסקי שלנו", אמרה ראג'י בריאיון לסוכנות הידיעות AP. בהמשך היא התחייבה לגלות "אפס סובלנות כלפי מי שמחבל בעיר שלנו". עם זאת התעקשה כי "ברומא מקבלים בברכה את התיירים".

המדרגות הספרדיות , צילום: גטי אימג המדרגות הספרדיות | צילום: גטי אימג'ס המדרגות הספרדיות , צילום: גטי אימג

רומא מצטרפת בכך לערים גדולות נוספות ברחבי העולם שמנסות לשלוט על התנהגות התיירים, או אפילו לצמצם את מספרם. כך למשל, בפירנצה מטילים החל מהשנה שעברה קנסות של עד 500 יורו (575 דולר) על תיירים שאוכלים בעודם עומדים או צועדים על המדרכות או בכניסות לבתים בסמוך לגלריית אופיצי. בדומה, בוונציה אסרו בעבר על תיירים לאכול בכיכר סן מרקו, כל עוד הם אינם יושבים באחד מבתי הקפה היקרים באזור.

בצרפת, עובדי מוזיאון הלובר ארגנו לאחרונה שביתה של יום בטענה כי אינם יכולים לשלוט בכמות המבקרים, ובאמסטרדם מתכוונים לאסור על סיורים מודרכים ברובע החלונות האדומים.

הקולוסיאום הקולוסיאום הקולוסיאום

ראג'י, החברה במפלגה הפופוליסטית "חמשת הכוכבים", ציינה כי זו הפעם הראשונה מאז 1946 שברומא חוקקו "חוק מקיף" ולא הסתפקו רק בצווים זמניים. "אנחנו לא מעוניינים שאנשים יתקלחו, יהרסו או יזהמו את המונומנטים שלנו", הצהירה.

המהלך מגיע לאחר שמוקדם יותר השנה, שר הפנים האיטלקי מתיאו סלבני, שעומד בראש מפלגת הליגה הצפונית, הטיח בראג'י ביקורת וטען כי עיר הבירה מעולם לא הייתה מלוכלכת כל כך. ראג'י ציינה כעת כי פנתה לשגרירים של המדינות שהתושבים שלהם נתפסו מפרים את הכללים. היא לא ציינה באילו מדינות מדובר.

ביום שישי, מיד לאחר אישור החוק נראו שוטרים בסמוך למדרגות הספרדיות דורשים מתיירים לנעול בחזרה את הנעליים שלהם ולהפסיק לשתות בירה. אך נראה שמדובר יהיה בקרב קשה. במדרגות המובילות לכיכר שעיצב מיכלאנג'לו בסמוך לעירייה עמדו לא מעט תיירים שנשנשו חטיפים, שתו בירות והאכילו את השחפים בחתיכות לחם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות