אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנשק המפורסם בעולם האמנות: האקדח שאיתו התאבד ואן-גוך נמכר ב-183 אלף דולר צילום: גטי אימג'ס

הנשק המפורסם בעולם האמנות: האקדח שאיתו התאבד ואן-גוך נמכר ב-183 אלף דולר

קונה אלמוני רכש במכירה פומבית את אקדח ה-7 מ"מ החלוד, שלפי ההערכות באמצעותו ירה לעצמו בבטן הצייר ההולנדי המפורסם ב-1890; האקדח נמצא בשדה ב-1965 בכפר הצרפתי אובר-סור-אואז, סמוך למקום מותו של הצייר ועבר בין בני משפחה מקומיים עד שנמכר

20.06.2019, 14:23 | שירות כלכליסט

אקדח חלוד, שלפי ההערכות באמצעותו ירה בעצמו האמן וינסנט ואן גוך ב-1890, נמכר השבוע ב-183 אלף דולר.

קראו עוד בכלכליסט

אקדח ה-7 מ"מ של חברת Lefaucheux הוצע במכירה פומבית שהתקיימה ביום שלישי בפריז, והוגדר כ"נשק המפורסם ביותר בעולם האמנות". מחיר המכירה היה גבוה משמעותית מההערכות המוקדמות, שהניחו כי האקדח יימכר ב-67 אלף דולר.

אקדח ה-7 מ"מ החלוד שככל הנראה באמצעותו התאבד ואן-גוך, צילום: גטי אימג אקדח ה-7 מ"מ החלוד שככל הנראה באמצעותו התאבד ואן-גוך | צילום: גטי אימג'ס אקדח ה-7 מ"מ החלוד שככל הנראה באמצעותו התאבד ואן-גוך, צילום: גטי אימג

אף שבית המכירות AuctionArt הודה כי לא הוכח מעל לכל ספק כי אכן מדובר בכלי הנשק שגרם למותו של האמן, לטענתם "יש כמה הוכחות לכך שככל הנראה מדובר באקדח ההתאבדות". ההוכחה העיקרית היא שהאקדח נמצא בסמוך למקום מותו של ואן גוך. כמו כן, הוא בקוטר הנכון לכדור שהוצא מגופו, ומחקרים מדעיים מצאו כי הוא שהה באדמה מאז סוף המאה ה-19.

דגם האקדח, צילום: גטי אימג דגם האקדח | צילום: גטי אימג'ס דגם האקדח, צילום: גטי אימג

חקלאי מצא את האקדח המדובר ב-1965 בכפר הצרפתי אובר-סור-אואז שבו מת הצייר ההולנדי. לפי הדיווחים, האקדח נמצא באותו השדה שבו ירה בעצמו ואן גוך בבטן ביולי 1890. החקלאי העניק את האקדח לבעל אכסנייה בכפר, והוא עבר בירושה בין בני המשפחה שלו עד שהוצע למכירה. האקדח הוצג ב-2016 במוזיאון ואן גוך באמסטרדם בתערוכה בשם "על סף אי שפיות: ואן גוף והמחלה שלו".

בית המכירות לא חשף את זהות הקונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות