אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנגיד דיבר ברור וחזק, והשמיע קריאת השכמה לנתניהו צילום: עומר מסינגר

דעה

הנגיד דיבר ברור וחזק, והשמיע קריאת השכמה לנתניהו

פרופ' אמיר ירון תיאר בפני הממשלה תמונה מלאה ומטרידה לגבי השנים הקרובות ולא ייפה את הדברים. הוא לא התחבא, ואמר את הדברים כמו שהם - אין מנוס מהעלאת מסים, ובחירה שלא לקצץ היא חוסר אחריות

24.06.2019, 22:01 | עמרי מילמן

בנאום מהודק ומהוקצע, נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון ניסה היום (ב') לשטוח בפני הממשלה המתפרקת את גודל הבעיה הפיסקלית שניצבת בפניה, והמשמעויות.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בפעם הראשונה שבה ירון מציג את התמונה בפני שרי הממשלה ומקבע רושם ראשוני בפני הממשלה, שמרוב שהתעלמה מהמלצות הבנק בכהונה של קודמתו, ומפאת ריכוז יתר בעצמה, כבר שכחה שיש לה יועץ כלכלי בכיר בדמות הנגיד. כדי לקבל את תשומת הלב של השרים בעת הנוכחית צריך לדבר ברור, ובעיקר חזק.

בנימין נתניהו, צילום:  אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו, צילום:  אלכס קולומויסקי

ירון צייר את התמונה בשלמותה. בתמצית: הקיצוץ, שמיעוט משרי הממשלה התנגדו לו, חיוני ובלאו הכי רק הספתח שכן הנומרטור, שמחשב את הפער לשנים הבאות, לא משקף את התמונה המלאה. הממשלה לא תוותר על מה שטרם תקצבה (כמו מחיר למשתכן) ולכן הגירעון יגיע ל־4.5%. אם הממשלה לא תבחר בקרוב במסלול שמרסן את הגירעון, היחס בין החוב לתוצר יזנק מ־60% ל־65%, דבר שיביא לעלייה כואבת בנטל הוצאות הריבית ואמון המשקיעים. כל זאת תחת ההנחה שהמשק ימשיך לצמוח בקצב נאה, מה שכמובן לא מובטח.

ירון תיאר תמונה מלאה ומטרידה לגבי השנים הקרובות ולא ייפה את הדברים. הוא לא התחבא מאחורי ביטויים כמו "התאמות פיסקליות", אלא אמר את הדברים כמו שהם - אין מנוס מהעלאת מסים, ובחירה שלא לקצץ היא חוסר אחריות.

כוחו של ירון כיועץ לממשלה נמדד ביכולת ההשפעה שלו. אם לא יגיד את הדברים מפורשות, ולא יזהיר מפני העלול לקרות, לא תהיה לו כל משמעות. המבחן האמיתי שלו יהיה בתקציב 2020, מול שר האוצר משה כחלון, או מי שיתפוס את הכסא, שהתעלם בהפגנתיות מעצותיה - הצודקות בדיעבד - של הנגידה הקודמת, קרנית פלוג.

לאמירות של ירון בימים אלה משמעות גדולה, שכן כאשר הן נשמעות על ידי בכירי האוצר, מאשימים אותם כחלון והמנכ"ל שי באב"ד כי נאמרות מטעמים פוליטיים. השניים עוד לא האשימו את ירון באינטרסנטיות (כפי שהאשימו את פלוג) או בפוליטיזציה (כפי שמאשימים כעת את אגף תקציבים).

הנאום של ירון הוא קריאת השכמה לראש הממשלה נתניהו ולהנהלת האוצר, ששקועה עד צוואר במאבקי אגו בזמן שכחלון נותן יד חופשית למאבקים שמוביל מנכ"לו, ולעורר אותם למציאות שהם יחד, במעשה או בחידלון, הכניסו את המשק אליה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
הפקרות כלכלית נמצאת ב DNA של הליכוד
הפקרות כלכלית נמצאת ב DNA של הליכוד. ראו את ימי ארידור העליזים, את האינפלציה של 440% וקריסת הבורסה ב 1983 עקב נפילת מניות הבנקים שעלו ועלו ועלו ברציפות במשך 4 שנים עד שקרסו. הליכוד תמיד היה מופקר בכל הקשור לכלכלה והגנה על חסכונות הציבור. זה בדיוק מה שיקרה גם לבועת המשכנתאות וחובות משקי הבית. ביום בהיר אחד יתגלה הסוד כי עשרות אלפים רבים של בעלי משכנתה פשוט הפסיקו לשלם את החוב החודשי ואז הבנקים יאלצו לממש את הדירות כדי לחזור להלימות ההון הנדרשת מהם. קריסת מחירי הדיור היא רק עניין של זמן !!!
הורדת דרוג האשראי של ישראל  |  25.06.19
16.
הורדת דרוג האשראי של ישראל - מיד
הגיע הזמן שסוכנויות דרוג האשראי יסתכלו לא רק על "הגרעון" הממשלתי ביחס לתוצר המדינה אלה יחברו גרעון ממשלתי זה לבועת המשכנתאות והאשראי הצרכני מאחר ויש נטייה בקרב העם לחשוב שהממשלה תציל את הבנקים ואת הגופים המוסדיים בעת קריסה כלכלית. כלומר יש לראות את החוב הממשלתי ואת חובות משקי הבית כיחידה אחת , כישות אחת ומכאן לגזור האם הגיע הזמן להוריד את דרוג האשראי של מדינת ישראל והמערכת הבנקאית.
דרוג אשראי יורד  |  25.06.19
14.
להיפך, צריך פחות מסים ופחות התערבות ממשלתית
עוד מיסים לא יפתור כלום רק יעשה הכל יותר גרוע, צריך לחתוך את המיסים בחצי ולהפסיק לתת שירותים וכסף מהמדינה לכל מיני מגזרים מכל מיני סיבות. אז אנשים יצאו לעבוד וישלמו בעצמם על מה שהם צריכים, הכלכלה תצמח ויהיה יותר כסף. הבן אדם הוא פקיד שלא מבין כלום, שלא ינהל לנו את המדינה.
המיסים מבוזבזים  |  25.06.19
לכל התגובות