אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתיקה מוזרה: בהברחת נוסע אין קלון, אך בגידוף שוטר יש צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

אתיקה מוזרה: בהברחת נוסע אין קלון, אך בגידוף שוטר יש

ועדת האתיקה לא מרפה מעו"ד עידו שיפוני. לאחר ש"הפילה" עליו תלונה שהופנתה לפרקליט אחר, כעת היא דורשת להשעותו זמנית בגלל אישום על העלבת שוטר. מנגד, עו"ד אפי נוה לא יושעה עד סיום ההליכים הפליליים נגדו

21.07.2019, 06:59 | ענת רואה

ההתנהלות האתית של ועדות האתיקה בלשכת עורכי הדין ממשיכה להתמיה. כמה שבועות לאחר שנחשף ב"כלכליסט" כי ועדת האתיקה של מחוז תל אביב "גלגלה" על עו"ד עידו שיפוני תלונה שכלל לא הוגשה נגדו, וניהלה נגדו הליכים במשך חמש שנים, מתברר שהוועדה עוד רחוקה מלהרפות ממנו. בימים האחרונים ביקשה ועדת האתיקה של מחוז תל אביב להשעות זמנית את רישיונו של שיפוני משום שהוגש נגדו כתב אישום על העלבת עובד ציבור לאחר שכינה שוטר "דפקט" ו"מפגר". השעיה זמנית של עורך דין בטרם הורשע בעבירה פלילית היא צעד דרסטי שיכול לגדוע את אפיק פרנסתו.

קראו עוד בכלכליסט

בקשה זו הוגשה לצד שתי בקשות לשלול רישיונות משני עורכי דין נוספים שמואשמים בפרשות חמורות בהרבה: האחד מואשם בגניבת 9 מיליון שקל מלקוחות, והשני מואשם בזיוף מסמכים של עיריית רעננה. בשני מקרי המעילה הללו ישנה פגיעה לכאורה בלקוחות של עורכי הדין, וניתן אולי להצדיק את ההשעיה הזמנית לפני מתן פסק דין בחשש לפגיעה בלקוחות אחרים. אצל שיפוני המקרה אחר: הוא הגיע לתחנת המשטרה בבת ים כדי לפגוש לקוח שעוכב שם. בסמוך לפגישה פנה שיפוני ליומנאי המשמרת ולקצין התורן והעלה בקשות בנוגע ללקוחו. משלא נענו בקשותיו, הוא צעק, השתולל והפריע לעבודת השוטרים. לפי כתב האישום, שיפוני העליב את השוטרים במילים "עבריינים", "פושעים", "משטרה של חמאס", וכן צעק לכמה מהם "מפגר", "דפקט". מוועדת האתיקה נמסר ל"כלכליסט" כי "אף אחד לא טען ולא רמז כי הפרעה לשוטר ושליחת יד בכספים הן באותה רמה". עם זאת, קשה להבין כיצד שני המקרים מובילים לאותה תוצאה של בקשה להשעיה זמנית מהמקצוע.

עו"ד עידו שיפוני עו"ד עידו שיפוני עו"ד עידו שיפוני

ויש עורך דין נוסף שהוגש נגדו כתב אישום - אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין הקודם, המואשם בניסיון להימנע מהחתמת דרכון של בת זוגו בשדה התעופה. בנוגע אליו ועדת האתיקה של מחוז ירושלים החליטה שאין מקום לנקוט נגדו הליכים, אלא להמתין לסיום ההליך הפלילי בעניינו. דין אחד לעו"ד נוה ודין אחר לעו"ד שיפוני? ועדת האתיקה סירבה להשיב על שאלה זו, ורק מסרה כי כל ההחלטות מתקבלות משיקולים עניינים.

ביוני פורסם ב"כלכליסט" כי ב־2015 קיבלה הוועדה תלונה נגד עו"ד לירום סנדה, בעל משרד בתחום ייצוג החייבים המקושר היטב עם צמרת הלשכה. בתלונה נטען שסנדה הפר את כללי הפרסומת. גורם כלשהו בוועדה קיבל כנראה החלטה לשחרר את סנדה מהתלונה ולגלגל אותה על שיפוני, ששמו לא הוזכר בתלונה והוא לא היה קשור אליה.

בעקבות חשיפת המקרה זכתה הוועדה לביקורת רבה מצד עורכי דין. שבועיים מאוחר יותר הודיעה ועדת האתיקה שהיא מבקשת לחזור בה מהקובלנה שיזמה נגד שיפוני. אלא שכאמור ועדת האתיקה לא סיימה עם שיפוני, וכעת היא דורשת להשעות זמנית את רישיונו.

הסמכות להשעות זמנית עורך דין מצויה בסעיף 78 לחוק לשכת עורכי הדין, שם נכתב כי במקרה שהוגש נגד עורך דין כתב אישום בשל עבירה פלילית, רשאי בית הדין המשמעתי להשעותו זמנית אם מצא כי בנסיבות העניין יש בעבירה המיוחסת לעורך הדין משום קלון. למעשה אפשר להסיק מהדברים כי לדעת ועדת האתיקה של מחוז תל אביב, שבראשה עומד עו"ד שמעון כץ, יש קלון בגידוף עובד ציבור.

אפי נוה בבית המשפט, צילום: עופר מתן אפי נוה בבית המשפט | צילום: עופר מתן אפי נוה בבית המשפט, צילום: עופר מתן

מוועדת האתיקה נמסר: "הוועדה לא מעבירה עותקים מהבקשות זולת לבית הדין, שבפניו יתקיים הדיון לפי יומנו ובהתאם להוראות כלל 53 לכללי סדרי הדין. החלטת הוועדה להשעות עורך דין כזה או אחר נעשית משיקולים ענייניים בלבד, וכל רמז או טענה לשיקולים זרים הם נעדרי כל אחיזה במציאות וחסרי שחר וראוי אפילו שלא ייאמרו. ועדת האתיקה המחוזית מורכבת מ־25 חברים עצמאיים ובלתי תלויים, מכל קשת העשייה המקצועית, מהמגזר הפרטי והציבורי, משרדים גדולים וקטנים, וכן שני נציגי ציבור שהם שופטת בדימוס וסגן הצנזור הצבאי הראשי.

“בהנחה שהנך עיתונאית עצמאית שאינה מוטה ואינה מטעם, אולי הגיע הזמן להפסיק עם 'הנחת הרשעות' הבסיסית כלפי הוועדה, כאילו הכל רקוב ויש צורך להוכיח שלא. באשר לעו"ד אפי נוה, עניינו מטופל בוועדת האתיקה המחוזית של ירושלים, ולא בוועדה בתל אביב".

מעו"ד שיפוני נמסר: "רק לפני חודש ימים בוטלו האישומים נגדי, לאחר שנחשפו מעשי הזיוף והמרמה שעמדו בבסיסם. הניסיון המחודש להשעות אותי בעילות מומצאות לגמרי נובע אך ורק מהפאניקה שתקפה את אותם אנשי מנגנוני האתיקה בלשכה, וגם הוא לא ירתיע אותי מלהמשיך ולייצג את לקוחותיי, בנאמנות, במסירות ובאופן שמעלה את כבוד המקצוע. דווקא מעשי העבריינות שמבצעים נגדי אנשי מנגנוני האתיקה בלשכה, הם שממשיכים להמיט חרפה על המקצוע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות