אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת ההשקעות לשעבר של ווילבור רוס משגשגת בסין צילום: אי פי איי

חברת ההשקעות לשעבר של ווילבור רוס משגשגת בסין

שר המסחר האמריקאי עמד השנה מאחורי מכסי הענק שהטילה ארה"ב על סין. זה לא הפריע לחברת אינווסקו, שבה שימש כמנהל בכיר, להפוך למנהלת הכספים הזרה הגדולה במדינה

17.08.2019, 23:42 | שירות כלכליסט

אינווסקו (Invesco), חברת ההשקעות לשעבר של שר המסחר האמריקאי ווילבור רוס, משגשגת בסין, על אף המכסים בשווי מיליארדי דולרים שהמשרד שלו השית על יבוא מהמדינה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה, שבה שימש רוס כמנהל בכיר בין 2006 ועד פברואר 2017 אז הצטרף לממשל טראמפ, הפכה בשנה האחרונה למנהלת הכספים הזרה המובילה בסין באמצעות המיזם המשותף המקומי שלה Invesco Great Wall Management, ועקפה בכך את בנק UBS השוויצרי, כך לפי הנתונים שאספה חברת המחקר Z-Ben Advisors.

באינווסקו מדגישים כי לסיפור ההצלחה שלהם אין שום קשר עם מדיניות הממשל האמריקאי, אלא הוא נובע מעשורים של קשרים שטיפחו בסין מאז תחילת שנות ה-90.

שר הסחר האמריקאי ווילבור רוס, צילום: בלומברג שר הסחר האמריקאי ווילבור רוס | צילום: בלומברג שר הסחר האמריקאי ווילבור רוס, צילום: בלומברג

באינווסקו הצליחו לשמור על השליטה הניהולית במיזם המשותף, זאת על אף ההגבלות בסין על בעלות זרה. בשנה שעברה אחת מקרנות ניהול הכספים של החברה נבחרה לקחת חלק בפלטפורמת ניהול הכספים Yu’e Bao שפועלת ביחד עם פלטפורמת התשלומים הדיגיטליים עליפיי של עליבאבא, שם הם מנהלים נכסים בשווי 14.1 מיליארד דולר. בכל זאת, בסוכנות רויטרס חשפו כי המכסים האמריקאים סייעו לחברה להשיג לפחות השקעה משמעותית אחת בתעשיית הפלדה בסין.

בשלהי 2017 אינווסקו, באמצעות זרוע הפרייבט אקוויטי שלה WL רוס, הייתה בעלת תפקיד מרכזי בארגון מחדש של חברת הפלדה והברזל המקומית צ'ונגקינג שנכנסה לפשיטת רגל, היא עשתה זאת בשיתוף עם החברה הסינית באוסטיל. תהליך החייאת החברה הושלם בינואר 2018, חודשים ספורים לפני שממשל טראמפ השית מכס של 25% על יבוא פלדה סיני. החברה דיווחה על עלייה של 71% ברווח התפעולי ב-2018, ולפי הודעת החברה הרווח נבע בזכות צמצום החובות, תמריצים ממשלתיים ועליית מחירי הפלדה על רקע המכסים.

אינווסקו ו-WL רוס מכרו את האחזקה שלהם בצ'ונגקינג בסוף 2018, והשיגו החזר של פי 1.6 על ההשקעה בתוך 12 חודשים.

עם זאת, מנכ"ל אינווסקו מרטין פלנגאן טען ביוני כי לא שוחח עם רוב או קארן דאן קלי, לשעבר מנהלת חטיבת ההשקעות באג"ח של החברה המשמשת כיום כיועצת הבכירה של רוס, זה יותר משנה וחצי. "הגענו להסכמה הדדית לא לבלות יחד בשל פוטנציאל ניגוד האינטרסים", הגיב. "כולנו מאד רגישים לעניין".

רוס לא מסר תגובה.

הרווח התפעולי של אינווסקו מהמיזם המשותף בסין טיפס ברבעון השני ב-29% ל-19.2 מיליון דולר לעומת הרבעון הקודם, כך לפי הצהרת החברה מחודש שעבר. כמו כן, שולי הרווח עמדו על מעל 50%. עוד דיווחה החברה כי שווי הנכסים תחת ניהולה עמדו בסוף יוני על 35.2 מיליארד דולר, עלייה של 58% לעומת 9 חודשים קודם לכן. עם זאת, כלל הרווח התפעולי של אינווסקו, שכולל גם נכסים מחוץ לסין, דווקא צנח ב-91% ברבעון השני בשל עלויות הקשוות לרכישת אופנהיימר פאנדס במאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות