אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרומה של אנרג'יאן למועצת חוף הכרמל: חשש לניגוד עניינים

פרסום ראשון

התרומה של אנרג'יאן למועצת חוף הכרמל: חשש לניגוד עניינים

מועצת חוף הכרמל מסרבת לוותר על חצי מיליון דולר מחברת האנרגיה, שצינורות הולכת הגז שלה יגיעו לשטחה של המועצה. עמותת שומרי הבית: "ייתכן שיחסי הגומלין הצפויים בין המועצה לאנרג'יאן יחרגו ממטרת התרומה"

20.08.2019, 07:18 | ליאור גוטמן

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל אסיף איזק הודיע לפני כמה ימים כי לא יוותר על תרומה של חצי מיליון דולר (כ־1.75 מיליון שקל) מחברת אנרג'יאן.  

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלח איזק לעמותת שומרי הבית, שדרשה ממנו לוותר על התרומה בשל חשש לניגוד עניינים, הוא מסביר כי קבלתה נעשתה על פי חוק, ואושרה בישיבה מסודרת ובליווי משפטי צמוד.

אסדה של אנרג אסדה של אנרג'יאן מול חופי יוון אסדה של אנרג

חברת אנרג'יאן היוונית־בריטית, הבעלים של מאגרי כריש ותנין, אמורה להפעיל ב־2021 את המאגרים תוך הצבת אסדה צפה (FPSO) במרחק כ־100 ק"מ מחופי ישראל. צנרת הולכת הגז שלה תעבור בים עד שתתחבר לצנרת הגז הממשלתית - שחלק ממנה יעבור בחוף דור שבשטחה של מועצת חוף הכרמל.

בנוסף, אנרג'יאן מקימה עבור ממשלת ישראל צנרות הולכת גז מהים לחוף בעלות של כ־370 מיליון שקל, כאלו שיוכלו לשמש בעתיד גם מאגרים נוספים.

מבדיקת "כלכליסט" עולה שחברות דלק קידוחים, רציו ונובל אנרג'י - בעלות מאגר לווייתן - לא תרמו כסף למועצת חוף הכרמל.

מנכ"ל אנרג מנכ"ל אנרג'יאן ישראל, שאול צמח. "תמיכה בקהילות מקומיות היא חלק ממדיניות החברה" | צילום: אוראל כהן מנכ"ל אנרג

"לא בשטח השיפוט שלנו"

איזק כתב בתשובתו לעמותת שומרי הבית: "היתרי הבנייה למתקני הגז אינם בסמכותה של המועצה, היתרים אלה כבר ניתנו והם עובדה מוגמרת". הוא חידד שרוב תשתיות הולכת הגז מהים לחוף יהיו מחוץ לשטח השיפוט שלו ולא תהיה לו בכלל סמכות לפקח עליהן, ומסכם שהמועצה תמשיך ללוות את חיבור מאגרי הגז לשטח ישראל.

עו"ד מתן גרפינקל, שמייצג את שומרי הבית, טוען שלפי הוראות הסכם העקרונות לקבלת תרומות, "נקבע כי סכום התרומה יתקבל עבור שיתוף פעולה בנושאים סביבתיים, חינוך וספורט ימי. עולה תהייה של ממש מדוע דווקא עתה בוחרת חברה מסחרית, שמפתחת את אחד ממאגרי הגז הגדולים בישראל, לתרום סכום ניכר למועצה אזורית, שתושביה יושפעו מפיתוח שדות הגז בישראל. אנרג'יאן לא תרמה את הסכום למועצות אחרות בישראל שבתחום שיפוטן יש חופי רחצה. לטעמנו ייתכן שיחסי הגומלין הצפויים בין המועצה לאנרג'יאן יחרגו ממטרת התרומה והדבר יעמיד את המועצה בניגוד עניינים".

"ניגוד עניינים שיש למנוע"

יוני ספיר, יו"ר שומרי הבית, מסכם: "לא יעלה על הדעת שרשות מקומית תכניס את עצמה למלכודת ולניגוד עניינים אפשרי. עבור אנרג'יאן המהלך אינו פילנתרופי: בינוי עצום יתרחש בשטח המועצה, שהמהנדס שלה חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה המאשרת בינוי זה. תרחישים כמו שפך נוזלים לים בתחומי חופי המועצה, פיצוץ צינור גז בשטחי המועצה, או בקשה להרחבת מתקנים ביבשה - כל אלו עלולים להכניס את המועצה לניגוד עניינים שיש למנוע מראש".

בתגובה לפניית "כלכליסט" מסרה המועצה האזורית חוף הכרמל: "מתווה שיתוף הפעולה עם אנרג'יאן הובא לפני מליאת המועצה. חברי המליאה עודכנו באופן מלא בישיבת המליאה שנערכה במרץ 2019 בנוכחות מנכ"ל אנרגי'אן ישראל, שאול צמח. לאחר דיון ארוך ומעמיק הצביעו 28 חברי מליאה בעד המתווה וחבר מליאה אחד נמנע. במאי 2019 התכנסה ועדת תרומות המועצה והחליטה לאשר את קבלת התרומה, בהתאם לחוזר מנכ"ל משרד הפנים.

"אין כל שאלה של ניגוד עניינים משום שמערכת הגז הארצית כלל לא נמצאת בסמכותה של המועצה. בנוסף, המועצה נמצאת בהליכים משפטיים כנגד נובל אנרג'י, כחלק מהמאבק להרחקת האסדה ללב ים".

מאנרג'יאן נמסר: "ההחלטה על שיתוף פעולה לטובת הקהילה המקומית התקבלה בפגישה שהתקיימה עם חברי המליאה באפריל, וזכתה לתמיכה המועצה. הפרויקט להזרמת גז טבעי לשוק הישראלי מקודם ללא קשר לשיתוף הפעולה הקהילתי, ולא קיימת כל ציפייה בתמורה לתמיכה שתועבר לקהילה. אנרג'יאן תומכת בתחומים נוספים (למשל הוועד הפראלימפי), ותמיכה בקהילות המקומיות היא חלק ממדיניות החברה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
אסור לקבל את התרומה
התרומה על סך 1.7 מליון ש"ח פרושה ל 5 שנים שרק כ 220,000 שקל לשנה הראשונה. בכך אנרג'ין מפתיחה שקט תעשייתי מול מועצה אזורית חוף כרמל אזור בו ב 5 שנים הבאות תיזום פרויקטים שונים בתחום הגז שאחד מהם בתקציב של 370 מליון שקל מתרחש היום בשטחי המועצה בחוף דור. פשוט ביזיון.
דורון  |  20.08.19
13.
תאגידי אנרגיה לעולם מונעים מאינטרסים
אנרג'יאן אמנם מפתחים את כריש-תנין בעזרת אסדה צפה, אבל עדיין מחפשים עוד הרבה מאגרים וזוממים כניסת תעשיה פטרוכימית דרך שטחה של חוף הכרמל. ניגוד עיניינים שקוף ובוטה. כסף שאין בו ברכה ומטרתו אחת - לשמן את פקידי המועצה לפעולות עתידיות. חברה עיסקית מטרתה רווח. אין סיבה אחרת להיות נדבנים פתאום.
יובל ש.  |  20.08.19
12.
לבוט בתגובה מספר 1
אתה יודע שמועצת חוף כרמל הגישה בגץ כנגד פיתוח כריש תנין? בגץ שנזרק מכל המדרגות. תחזור לבוסים שלך (תשובה? נובל? שטייניץ?) ותזכיר להם שאנרג'יאן זו חברה מסחרית! שחייבת לדווח על כל הוצאה שלה ומטרתה אחת - רווח! נקודה. חברת אנרגיה, באשר היא, לא הופכת לנדיבה ככה סתם, ללא סיבה. הם משמנים את דרכם בחוף הכרמל למען תגליות עתידיות והתשתיות הנדרשות. שקוף. ניגוד עיניינים ברור. ללט בוט
אודי א  |  20.08.19
לכל התגובות