אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחיקה מרחיקה את אפשרות בזק לחלק דיבידנד גם ב-2021

המחיקה מרחיקה את אפשרות בזק לחלק דיבידנד גם ב-2021

המחיקה שבזק צפויה לבצע בגלל נכס המס הנדחה של yes עשויה להביא את גובה המחיקות ברבעון השני ל־2.2 מיליארד שקל. כתוצאה מהמעבר להון עצמי שלילי עשויה בזק לשוב לאופציה של גיוס הון אגרסיבי של 2-1 מיליארד שקל במניות

25.08.2019, 07:05 | גולן חזני

העסקה החלומית שרקם שאול אלוביץ' ב־2015, בדמות מכירת נכס המס של yes לבזק בעסקת בעלי עניין אדירה, הופכת בימים אלה לסיוט של ממש עבור בזק. חברת התקשורת תבצע מחיקה אדירה של 2.117 מיליארד שקל בדו"חות הרבעון השני. המחיקה תהיה עבור ביטול נכס מס של 1.166 מיליארד שקל בספרים של בזק, והיא תצטרף להפחתת שווי החברה־הבת פלאפון בסך 951 מיליון שקל. המשמעות מבחינת בזק היא דרמטית. הונה העצמי של החברה עמד בסוף הרבעון הראשון על 747 מיליון שקל, כך אף שהיא עשויה לרשום רווח ברבעון השני, כתוצאה מהפעילות, הונה העצמי יהפוך בוודאות להיות שלילי, וברמה של תשע ספרות.

קראו עוד בכלכליסט

כתוצאה מהמעבר להון עצמי שלילי עשויה בזק לשוב לאופציה של גיוס הון אגרסיבי במניות בהיקף של 2-1 מיליארד שקל. יו"ר בזק שלמה רודב ביקש לבצע גיוס כזה לפני כשלושה חודשים אבל נתקל בהתנגדות של בעלי המניות של בזק, בראשם בי־קום, בעלת מניות השליטה בבזק. עם זאת, נראה שבבזק ימתינו לסיום עסקת מכירת השליטה לידי סרצ'לייט, במסגרת ההליכים להסדר חוב, מאחר שמהלך של גיוס הון ידלל את אחזקתה של בי־קום בבזק.

סכנת פגיעה בדירוג החוב

בנוסף, אם עד כה דובר על כך שבזק לא תחלק דיבידנדים עד 2020, הרי שההתפתחויות האחרונות והבור שצפוי להיווצר בהון העצמי מרחיקים כעת עוד יותר את האפשרות לחלוקת דיבידנדים גם ב־2021. חברות הדירוג ובעלי האג"ח לא אוהבים חברות עם הון עצמי שלילי, דבר שעשוי לפגוע בדירוג החוב של בזק.

נכס מס נוצר כאשר לחברה הפסדים מועברים שאותם היא יכולה לקזז בעתיד נגד הכנסה חייבת. בתנאים מסוימים החברה יכולה לרשום בדו"חותיה את הסכום כנכס מס נדחה. במקרה של בזק מדובר בהפסדי yes. בעת עסקת המכירה של yes לבזק, בפברואר 2015, היו לחברת הלוויין הפסדים צבורים של 5 מיליארד שקל, ובספריה של בזק נרשם נכס מס נדחה של 1.166 מיליארד שקל שעבורו קיבלה יורוקום של אלוביץ' 200 מיליון שקל במזומן. מאז המיזוג בין שתי החברות שהיו בבעלותו (yes) ובשליטתו (בזק) של אלוביץ', בזק ביקשה להכיר בהפסדים של yes טרם רכישתה ולקזז אותם מהרווחים העתידיים שלה ולא לשלמו כמס. אולם ביום שישי הודיעה רשות ני"ע לבזק כי לא תכיר בהפסדים הצבורים של yes כנכס מס של בזק, עמדה שמוטטה את מגדל הקלפים שעליו בנה אלוביץ' את העסקה שהתגלגלה בהמשך לפרשה המכונה "תיק 4000", ששבו נחשד אלוביץ' במתן שוחד לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהיה שר התקשורת בעת אישורה של עסקת בעלי העניין שהיטיבה עם אלוביץ'.

בזק לא שכנעה את הרשות

לפי כללי החשבונאות, ניתן לרשום נכס מס נדחה כשהחברה משוכנעת בסיכוי של יותר מ־50% להתמלאות שלושה תנאים לקיזוז ההפסד: ביטול ההפרדה המבנית בין בזק ו־yes בידי משרד התקשורת, דבר שיאפשר לבזק להתחרות בשוק הטריפל (טלוויזיה רב־ערוצית, אינטרנט וטלפוניה); החלטה של רשות המסים לאפשר לה לקזז את הפסדי yes מהרווחים; ושהרווחים העתידיים שלה יהיו בגובה נכס המס הנדחה.

יו"ר בזק שלמה רודב. קרן סרצ יו"ר בזק שלמה רודב. קרן סרצ'לייט לא תוכל לסגת מהעסקה יו"ר בזק שלמה רודב. קרן סרצ

בזק קיבלה רולינג משלטונות המס שמעניק לה אפשרות לקזז את הפסדי yes ברווחים עתידיים של בזק, זאת בכפוף להשלמת ההפרדה המבנית; הרשות השתכנעה גם היא בנוגע לכך שהרווחים העתידיים של בזק יהיו בגובה הפסדי yes; אולם סגל הרשות לא קיבל את עמדת בזק כי קיים צפי של יותר מ־50% לביטול ההפרדה המבנית. עמדת הרשות גובשה בשיתוף יו"ר הרשות ענת גואטה היות שמדובר בהחלטה דרמטית עבור בזק. ראוי להדגיש שהרשות אינה קובעת שההפרדה המבנית לא תתקיים, והשאלה שאותה בחנה הרשות היא אם בזק יכולה לצפות סיכוי גבוה לקבלת אישור זה.

הודעת המחיקה של בזק איננה מפתיעה. בשבוע שעבר דיווחה החברה על מחיקה של 1.1-0.8 מיליארד שקל בשווי של פלאפון, ובדיווח מ־23 בחודש ציינה בזק כי היא "בוחנת את עמדתה המתגבשת של הרשות ואת שאלת המשך רישום נכס המס בדו"חות החברה, כאשר קיימת אפשרות סבירה כי החברה תקבל החלטה על מחיקת מלוא נכס המס כבר בדו"חות הרבעון השני של 2019. מובהר בזאת, כי ככל שתבוצע המחיקה כאמור, יהיה מדובר בפעולה חשבונאית בלבד ללא השפעה ישירה על תזרים החברה החזוי כיום וכי הפעולה החשבונאית כשלעצמה אינה משפיעה ישירות על הסתברות ניצול נכס המס בפועל".

דחיית פרסום הדו"חות

במכתב ששלחה הרשות היא אפשרה לבזק להציג טיעונים נוספים שלא הוצגו עד כה, אבל דירקטוריון בזק יתכנס לקבל החלטה ב־26 בחודש, ונראה כי בחברה הרימו ידיים בנוגע לעמדת הרשות. בזק עדיין מאמינה שיש הסתברות לניצול נכס המס בפועל. אבל החלטה על ביטול ההפרדה המבנית, אם תתקבל, לא צפויה לפני הבחירות ולפני מינוי שר תקשורת חדש. בזק הודיעה על דחיית פרסום הדו"חות הרבעוניים מ־26 באוגוסט ל־29 בו.

השליטה בבי־קום נמכרת בימים אלה לקרן סרצ'לייס בהסדר חוב, וזו מצפה לקבלת את אישור משרד התקשורת לעסקה. ייתכן שגיוס הון ייעשה, כאמור, עם השלמת עסקת סרצ'לייט. סרצ'לייט לא צפויה לסגת מהעסקה בעקבות ההתפתחות בנושא נכס המס. הדבר גם מעוגן בהסכם עמה שם הובא אירוע נכס המס בחשבון. מחיקה של נכס המס, צוין מפורשות בהסכם, לא תוכל להוות עילה לנסיגה ממנו בידי סרצ'לייט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות