אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוגוסט השחון: הנפקות אג"ח החברות ירדו לשפל של 8 שנים צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

אוגוסט השחון: הנפקות אג"ח החברות ירדו לשפל של 8 שנים

בחודש החולף גויס בתל אביב חוב של מיליארד שקל בלבד, ירידה של 17% לעומת אוגוסט הקודם וקריסה של 56% לעומת אוגוסט 2016. ב־S&P מעלות מייחסים זאת לאי־ודאות שנובעת מסימני האטה כלכלית בעולם וממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין

02.09.2019, 08:43 | חזי שטרנליכט

הורדת הריבית בארה"ב ביום האחרון של חודש יולי, שהובילה לירידה בתשואות האג"ח בעולם, לא הצליחה לאושש את שוק גיוסי החוב בתל אביב. היקף גיוסי החוב בחודש אוגוסט, שעמד על מיליארד שקל בלבד, היה הנמוך ביותר לפחות מאז 2012. כך עולה מנתונים של חברת הדירוג S&P מעלות שהגיעו לידי "כלכליסט". הירידה בהיקפי הגיוס נראית עוד יותר חמורה אם מביאים בחשבון שרמת התשואות בשוקי האג"ח העיקריים בעולם ובישראל נמוכה, דבר שמקל על גיוסי חוב של הסקטור העסקי.

קראו עוד בכלכליסט

אף ששוק גיוסי החוב באוגוסט מאופיין בדשדוש עונתי, הרי שהיקף הגיוסים מהווה ירידה של כמעט 17% לעומת אוגוסט אשתקד שבו גויס חוב של 1.2 מיליארד שקל - ירידה של 23% לעומת אוגוסט 2017 שבו גויסו 1.3 מיליארד שקל, וקריסה משמעותית של 56% לעומת אוגוסט 2016 אז גויס חוב כולל 2.8 מיליארד שקל. גם בכל אחת משלוש השנים שקדמו לכך - 2015-2013 - נרשם גיוס של יותר מ־2 מיליארד שקל.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

ב־S&P מעלות מציינים כי התשואות הנמוכות של אג"ח בעולם, שחלקן אף שליליות, סימני האטה כלכלית במדינות רבות ובמיוחד ההחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עמדו במרכז תשומת הלב והגבירו את אי־הוודאות בשווקים. מדד ת"א־125 ירד ב־3% וגם תל בונד־60 איבד 0.3% משוויו, אך שניהם עדיין נותרו בטריטוריה חיובית והשיאו 10% ו־6.6% מתחילת השנה בהתאמה. עוד מציינים בחברת הדירוג כי בשלב זה, הכלכלה הישראלית טרם הושפעה באופן משמעותי מההתפתחויות בכלכלות הגדולות בעולם וממשיכה לצמוח בקצב שהיה צפוי.

מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן זאב צופה כי "גורם השפעה משמעותי ביחס לפעילות בשוק המקומי הנו הצפי של המשקיעים הישראלים לגבי ההתפתחויות בשער החליפין. המשך התחזקות השקל, בשילוב עם היקף הכספים הנצברים בידי המשקיעים המוסדיים ורמת הנזילות הגבוהה בשוק, מחזק את ה־Home bias (ההטיה הביתית) ומשפיע על הגדלת השקעות בשוק המקומי. להערכתנו, שוק האג"ח הראשוני יחזור לפעילות ערה לאחר חופשת הקיץ ועד לעונת החגים, לאור רמת הריביות הנמוכה, מרווחי הסיכון המצומצמים והיקף הכספים שבידי המוסדיים".

רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות. "השוק יחזור לפעילות אחרי חופשת הקיץ", צילום: אסנת רום רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות. "השוק יחזור לפעילות אחרי חופשת הקיץ" | צילום: אסנת רום רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות. "השוק יחזור לפעילות אחרי חופשת הקיץ", צילום: אסנת רום

באוגוסט נרשם גם גיוס חוב לא שגרתי. חברת הנדל"ן המניב אלוני חץ גייסה שתי סדרות אג"ח שאחת מהן, סדרה י"ב – בהיקף של 399 מיליון שקל – גויסה במודל חדש בארץ. המדובר באג"ח שאותן החברה יכולה לפרוע, על פי החלטתה, באמצעות מניות. בסדרה י"א הרגילה גייסה אלוני חץ 199 מיליון שקל כאשר שתי הסדרות זהות בתנאיהן: הן אינן מובטחות בשעבוד כלשהו, המח"מ שלהן 7.5 שנים, ובשתיהן התשלום הראשון של הקרן יהיה ב־2022 והאחרון ב־2031.

מתחילת השנה גויסו בארץ 38 מיליארד שקל באג"ח, ירידה של 15.6% לעומת גיוסי חוב של 45 מיליארד שקל בתקופה המקבילה בשנתיים הקודמות. מי שהפך לקטר הגיוסים בינואר־אוגוסט הוא הסקטור הפיננסי עם נתח של 42% מההנפקות, זאת לעומת נתח של 25% בתקופה המקבילה. עיקר ההתכווצות בהיקפי גיוסי החוב מיוחס לירידה בגיוסי הסקטור הריאלי – בתוכו הנפקות חברות הנדל"ן הזרות מארה"ב – שהגיעו לשיא של 57 מיליארד שקל ב־2017 ומאז הלכו ודעכו ל־22 מיליארד שקל מתחילת 2019.

רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות. "השוק יחזור לפעילות אחרי חופשת הקיץ"
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות