אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשורה לעסקים הקטנים: האשראי מגופים חוץ בנקאיים יגדל פי 5 צילום: ענר גרין

בשורה לעסקים הקטנים: האשראי מגופים חוץ בנקאיים יגדל פי 5

רשות שוק ההון משווה את התנאים בעת חבירת גופים מוסדיים עם שחקן חוץ בנקאי לתנאים הקיימים של שיתוף פעולה עם בנקים; השינוי הדרמטי יאפשר הגדלה בתקרת ההלוואה לעסקים קטנים ובינוניים - ממיליון לחמישה מיליון שקלים

08.09.2019, 13:03 | רחלי בינדמן

רשות שוק ההון, שהחלה משנת 2016 לפקח על נותני אשראי חוץ בנקאיים, פועלת יחד עם משרד האוצר ומשרד הכלכלה להגדיל את התחרות על האשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

קראו עוד בכלכליסט

היום (א') פרסמה הרשות הוראה שמשווה את תנאי החבירה של גוף מוסדי לשחקן חוץ בנקאי בעת מתן אשראי לתנאים הקיימים בעת חבירה של גוף מוסדי לבנק. קרי, הרשות, בראשה עומד משה ברקת, פרסמה חוזר המגדיל את תקרת ההלוואה שמעמיד גוף מוסדי בשיתוף פעולה עם גורם חוץ בנקאי, לתקרה הקיימת כיום, בעניין הלוואות שמעמידים גופים מוסדיים בשיתוף פעולה עם הבנקים.

עד כה, כאשר גוף מוסדי רצה לחבור לשחקן חוץ בנקאי ולהעמיד יחד אשראי, הוא הוגבל להשקעה של עד מיליון שקלים. ואילו בעת חבירה לבנק, כל השקעה הוגבלה עד ל-5 מיליון שקל.

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, צילום: דוברות האוצר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון | צילום: דוברות האוצר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, צילום: דוברות האוצר

עתה, משנכנסו השחקנים החוץ בנקאיים תחת חסות רשות שוק ההון, אין מניעה להגדיל את התקרה ל-5 מיליון שקלים. זאת, במטרה לעודד גופים מוסדיים לחבור גם לשחקנים חוץ בנקאיים ולהעמיד יחד אשראי לעסקים קטנים ובינוניים במשותף, על בסיס יכולות החיתום ומתן האשראי של אותם שחקנים חוץ בנקאיים, ובכלל זה, גופים כמו מימון ישיר, נאוי, פנינסולה ואחרים.

להבדיל מהאשראי לעסקים גדולים שמתמודד בעשור האחרון עם תחרות עזה מצד שוק ההון והנפקות האג"ח הציבוריות שמתבצעות דרכו, בשנים האחרונות נכנסו לשוק הזה שחקנים חוץ בנקאיים שצומחים בקצב דו ספרתי, אך תיק האשראי שלהם עדיין קטן בהשוואה לזה של הבנקים. על כן, חבירה לגופים מוסדיים עם כיס עמוק שמחפשים בנרות השקעות מניבות תשואה, עשויה להגביר את התחרות על האשראי לעסקים קטנים.

עד כה הגופים המוסדיים נמנעו מלהיכנס ישירות לתחום האשראי לעסקים קטנים ועשו זאת בעקיפין דרך השקעה בחברות הפועלות בתחום כמו מיטב-דש ופנינסולה, מנורה עם חברת ERN ועוד. הגדלת התקרה אמורה לתת פתח לשיתופי פעולה נוספים. עיקר האשראי שניתן היום לעסקים קטנים הוא למימון פעילות שוטפת, בין היתר דרך נכיון צ'קים, ופחות לצמיחת העסקים על רקע הסיכונים הכרוכים בכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות