אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"צריך לתת 120 אלף יורו לכל אזרח שמגיע לגיל 25" צילום: scmp.com

"צריך לתת 120 אלף יורו לכל אזרח שמגיע לגיל 25"

בספרו החדש, "הון ואידאולוגיה" מציג הכלכלן תומאס פיקטי תוכנית שנקראת "ירושה לכל", לפתרון אי השוויון הכלכלי. עוד בתוכנית: מס של 90% על עשירי המדינה

17.09.2019, 20:37 | שירות כלכליסט

הכלכלן הצרפתי המפורסם תומאס פיקטי מציע שהממשלה בצרפת תעניק לכל אזרח צרפתי שמלאו לו 25 שנים 120 אלף יורו (132 אלף דולר). הוא קורא לתוכנית הזו "ירושה לכל". פיקטי מעלה את ההצעה הזו בספרו החדש "הון ואידיאולוגיה" שראה אור בצרפת החודש והמהדורה האנגלית שלו צפויה בתחילת השנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית הירושה לכל היא חלק מהרעיונות שמציע פיקטי בספר המתפרס על פני 1,232 עמודים לפתרון אי השוויון הכלכלי. צעדים נוספים כוללים הטלת מס של 90% על עשירי העל של צרפת. "אלה שיש להם כמה מאות מיליוני יורו או כמה מיליארדים, יצטרכו לחלוק בכוח", אמר בריאיון למגזין הצרפתי L’Obs.

הצעה נוספת שמעלה פיקטי היא לאסור על בעלי מניות להחזיק יותר מ-10% מזכויות ההצבעה בכל חברה נתונה, זאת בעוד שהעובדים צריכים לייצג 50% מהמקומות בדירקטוריון. "להצעות שלי תהיה השפעה על מחירי הנדל"ן, שהם מטורפים בפריז, והם יאפשרו לקבוצות חברתיות חדשות להפוך לבעלים ולבעלי מניות", הוסיף.

פיקטי וספרו החדש, "הון ואידאולוגיה", צילום: אם סי טי פיקטי וספרו החדש, "הון ואידאולוגיה" | צילום: אם סי טי פיקטי וספרו החדש, "הון ואידאולוגיה", צילום: אם סי טי

הרעיון של מענקים ממשלתיים באמצעות תכניות של הכנסה בסיסית אוניברסלית תופס לאחרונה תאוצה גם בארה"ב. כך למשל, מנכ"ל טסלה אילון מאסק טען כי חלוקת כסף מסוג זה הכרחית על רקע האוטומציה שמובילה לביטול משרות רבות.

בדומה, מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג רואה בזה דרך לתמוך ביזמות. אפילו אנדרו יאנג המתמודד על ראשות המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות הבאות לנשיאות בארה"ב, כלל במצע שלו תוכנית להעניק לאמריקאים 12 אלף דולר בשנה, או אלף דולר בחודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות