אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זהו דירוג הדרכונים הטובים בעולם - ואיפה ישראל? צילום: גטי אימג'ס

זהו דירוג הדרכונים הטובים בעולם - ואיפה ישראל?

יפן וסינגפור ממשיכות להחזיק במקומות הראשונים, עם 190 מדינות אליהן יכולים להיכנס המחזיקים בדרכוניהן ללא בבקשת ויזה מראש; אנחנו וברבדוס באותו מיקום

02.10.2019, 21:12 | שירות כלכליסט

יפן וסינגפור ממשיכות לספק לתושבים שלהן את הדרכונים הטובים בעולם, כך לפי מדד הדרכונים של הנלי (Henley Passport Index) המעודכן, שמודד את מספר המדינות אליהן יכולים להיכנס המחזיקים בדרכון ללא בקשת ויזה מראש.

קראו עוד בכלכליסט

לפי המדד, המבסס את הנתונים שלו על מידע שמתקבל מאיגוד התעופה הבין לאומי (IATA), מחזיקי הדרכונים של יפן וסינגפור יכולים להיכנס ללא ויזה ל-190 מדינות ברחבי העולם. המדד מתעדכן בזמן אמת בהתאם לשינויים במדיניות הוויזה של המדינות השונות.

דרכונים דרכונים דרכונים

במקום השני מדורגות ביחד דרום קוריאה, פינלנד וגרמניה עם כניסה ל-188 מדינות. פינלנד עלתה למקום השני מהמקום השלישי בו דורגה לפני כחצי שנה הודות לשינויים במדיניות הוויזה הנוקשה של פקיסטן, שכעת מציעה כניסה חופשית לאזרחי 50 מדינות, ביניהן פינלנד, יפן, ספרד ושוויץ, אך באופן מפתיע לא לארה"ב או בריטניה.

דנמרק, איטליה ולוקסמבורג חולשות יחדיו על המקום השלישי עם גישה חופשית ל-187 מדינות, כשצרפת, ספרד ושבדיה מדוגות במקום הרביעי עם 186 מדינות, ישראל מדורגת במקום ה-22 ביחד עם ברבדוס עם 159 מדינות ללא צורך בויזה מראש.

הדירוג הנוכחי אינו שונה במיוחד מהדירוג האחרון, שפורסם במרץ השנה, אך יש הבדל ניכר לעומת הדירוג שפורסם לפני חמש שנים, אז ארה"ב ובריטניה דורגו ראשונות.

דרכון ישראלי, צילום: שאטרסטוק דרכון ישראלי | צילום: שאטרסטוק דרכון ישראלי, צילום: שאטרסטוק

כעת הן מסתפקות רק במקום השישי - המיקום הנמוך ביותר עבורן מאז 2010. הברקזיט הממשמש ובא צפוי לפגוע אף יותר בדירוג של בריטניה, זאת על אף שבשלב זה התהליך מלווה בעיקר בחוסר ודאות ובלבול לגבי תנאי העזיבה של הממלכה את האיחוד האירופי.

לעומת זאת, איחוד האמירויות הערביות ממשיך להתקדם במעלה הדירוג, ועלה הפעם בחמישה מקומות למקום ה-15.

בקצה השני של הסקאלה, אפגניסטן שמרה על מקומה בתחתית הדירוג עם 25 יעדים בלבד אליהם מורשים האזרחים להיכנס ללא ויזה.

"מלבד כמה יוצאים מן הכלל בולטים, הדירוג מצביע על כך שמדינות ברחבי העולם תופסות פתיחות במתן ויזות כגורם מהותי להתקדמות כלכלית וחברתית", סיכם ד"ר כריסטיאן קלין, מחבר המדד.

הנלי אינו המדד היחיד שעוקב אחר חוזק הדרכונים. המדד המקביל, ארטון קפיטל מנטר את חוזק הדרכונים של 193 המדינות החברות באו"ם וכן שש טריטוריות, ביניהן מקאו, הונג קונג והרשות הפלסטינית.

על פי המדד שפורסם השנה, אזרחי איחוד האמירויות מחזיקים בדרכון החזק ביותר שמעניק כניסה חופשית ל-177 מדינות, ואחריהם תושבי גרמניה, פילנד, לוקסמבורג וספרד עם 170 מדינות.

אלה הדרכונים הטובים ביותר ב-2019:

10. הונגריה, איסלנד, לטביה, סלובניה - 180 מדינות

9. אוסטרליה, ליטא, סלובקיה - 181 מדינות

  

8. ניו זילנד – 182 מדינות

 

7. מלטה, צ'כיה –  183 מדינות

6. בלגיה, קנדה, יוון, אירלנד, נורבגיה, בריטניה, ארה"ב, שוויץ – 184 מדינות

דרכון אמריקאי, צילום: homesecurity.press דרכון אמריקאי | צילום: homesecurity.press דרכון אמריקאי, צילום: homesecurity.press

5. אוסטריה, הולנד, פורטוגל – 185 מדינות

4. צרפת, ספרד, שבדיה – 186 מדינות

דרכון ספרדי, צילום: שאטרסטוק דרכון ספרדי | צילום: שאטרסטוק דרכון ספרדי, צילום: שאטרסטוק

3. דנמרק, איטליה, לוקסמבורג – 187 מדינות

2. פינלנד, גרמניה, דרום קוריאה – 188 מדינות

דרכון גרמני, צילום: גטי אימג דרכון גרמני | צילום: גטי אימג'ס דרכון גרמני, צילום: גטי אימג

1. יפן, סינגפור – 190 מדינות

הדרכון היפני הוא עדיין הטוב בעולם, צילום: גטי אימג הדרכון היפני הוא עדיין הטוב בעולם | צילום: גטי אימג'ס הדרכון היפני הוא עדיין הטוב בעולם, צילום: גטי אימג

 

אלה הדרכונים הגרועים ביותר ב-2019:

107. אפגניסטן – 125

106. עיראק – 27

105. סוריה – 29

104. סומליה, פקיסטן – 31

103. תימן - 33

תגיות