אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטוריה: רץ מרתון בפחות משעתיים צילום: רויטרס

היסטוריה: רץ מרתון בפחות משעתיים

הקנייתי אליוד קיפצ'וגה בן ה-34 קבע 1:59:40 שעות בריצה מיוחדת שנערכה עבורו בווינה. למרות שמדובר בתוצאה הטובה בכל הזמנים היא לא תוכר כשיא עולם בעקבות נוכחותם של מכתיבי קצב מתחלפים לאורך כל המרתון. הרץ ההיסטורי אמר בסיום: "היה לי חשוב לשמש השראה ולהראות שאף אדם לא מוגבל"

12.10.2019, 13:02 | אורן אהרוני, ynet
עליוד קיפצ'וגה עשה זאת בגדול. הרץ הקנייתי בן ה-34 ירד הבוקר (שבת) מתחת לשעתיים בריצת המרתון כשקבע תוצאה מדהימה – 1:59:40 שעות, והוא הראשון בהיסטוריה שעושה זאת. הקנייתי, שהתכונן זמן רב לריצה שנערכה במיוחד עבורו בווינה, נעזר במכתיבי קצב מתחלפים, מטובי הרצים בעולם למרחקים הבינוניים, על מנת שיסייעו לו להשיג את התוצאה. 

קראו עוד בכלכליסט

למרות שמדובר, כאמור, בתוצאה הטובה בהיסטוריה, בהתאחדות האתלטיקה העולמית לא יכירו בה כשיא עולם, מאחר שעל פי התקנון בריצה רשמית אסור שיהיו מכתיבי קצב מתחלפים.

כמו כן, קיפצ'וגה נעזר במכונית שנסעה לפניו וסימנה בלייזר ירוק על הכביש את המיקום שהוא צריך להיות בו על מנת לרדת מתוצאה של שעתיים, והמארגנים הביאו לו את כוסות המים לשתייה למסלול עצמו והוא לא נאלץ לסטות ממנו לשנייה על מנת לקחת אותן.

זו הייתה הפעם השנייה ששיאן העולם (2:01:39 שעות במרתון ברלין בשנה שעברה) מנסה לרדת מתוצאה של שעתיים בריצה המדוברת. בפעם הקודמת ב-2017 הוא רץ במסלול האימונים של פורמולה 1 באיטליה, אבל סיים בתוצאה של 2:00:25 שעות.

קיפצ'וגה: "רוצה שיזכרו מהאירוע הזה את החיוביות שבספורט"

"אני מרגיש טוב. היה לי חשוב לשמש השראה ולהראות שאף אדם לא מוגבל", אמר בסיום

קיפצ'וגה, שהזכיר גם את רוג'ר באניסטר שהיה הראשון שירד מארבע דקות בריצת המייל. על מכתיבי הקצב שסייעו לו אמר הקנייתי: "מכתיבי הקצב הם מהרצים הטובים בהיסטוריה. אני מודה להם ומעריך אותם על העבודה".

עוד הוסיף הרץ ההיסטורי: "יש לתוצאה משמעות גדולה לקניה, המדינה שלי. אפשר להפוך את העולם הזה לעולם יפה ושוחר שלום. אני שמח שהמשפחה שלי הייתה פה. אני רוצה שיזכרו מהאירוע הזה את החיוביות שבספורט".

מאמנו, פטריק סאנג: "אני עוד בירח וצריך לנחות. אליוד הוכיח שאפשר למתוח את הגבולות בחיים. הוא עשה היסטוריה. ראיתי את המהירות של מכתיבי הקצב, הכול עבד כמתוכנן. שיאים נועדו להישבר, זה לא ייאמן".

הישגים בלי סוף

קיפצ'וגה החל לרוץ מגיל קטן מאוד. כבר כילד רץ כשלושה קילומטרים מדי יום כדי להגיע לבית ספרו. בהמשך הפך לרץ מקצועני והחל להתאמן אצל מדליסט הכסף מאולימפיאדת ברצלונה 1992, פטריק סאנג. לאורך השנים זכה במדליות רבות, כשהשיא היה באולימפיאדת ריו 2016 עם הזהב במרתון. בבייג'ינג 2008 זכה בכסף בריצת 5,000 מטרים וארבע שנים קודם לכן באתונה בארד באותה ריצה.

לקיפצ'וגה יש מדליית זהב גם ב-5,000 מטרים באליפות העולם בפריז 2003 וכסף מאוסקה 2007. את המעבר למרתון עשה אחרי שנכשל ולא הצליח להעפיל לאולימפיאדת לונדון 2012 בריצה ל-5,000 מטרים. מאז הוא הספיק לזכות בלא מעט מרתונים נחשבים ברחבי העולם (לונדון, שיקגו והמבורג), וכאמור לקבוע את שיא העולם בברלין בשנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות