אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה נוספת לג'ונסון: הפרלמנט לא יצביע גם היום על הסכם הברקזיט צילום: אי פי איי

מכה נוספת לג'ונסון: הפרלמנט לא יצביע גם היום על הסכם הברקזיט

ההצבעה על ההסכם נדחתה ביום שבת והיום תכנן רה"מ הבריטי לערוך אותה - אך הדבר סוכל על ידי יו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו. לאחר הכישלון בסופ"ש, בריטניה פנתה לאיחוד האירופי בבקשת דחייה לביצוע הברקזיט

21.10.2019, 17:51 | שירות כלכליסט

מכה נוספת לבוריס ג'ונסון: ראש ממשלת בריטניה לא יוכל לערוך היום הצבעה על הסכם הברקזיט שאליו הגיע לאחרונה עם בריסל. לפי הדיווח ב-CNBC, ממשלת בריטניה הייתה מעוניינת לערוך היום (ב') "הצבעה משמעותית", אך היוזמה הזו נדחתה על ידי יו"ר הפרלמנט ג'ון ברקו (John Bercow), משום שזה אינו "פרלמנטרי" לשאול את הנבחרים פעם אחר פעם את אותן השאלות.

קראו עוד בכלכליסט

ג'ונסון, ניסה היום (ב') להעביר בפרלמנט את הסכם הברקזיט שהשיג בשבוע שעבר עם האיחוד האירופי, זאת לאחר שנכשל שלשום בפרלמנט, ואולץ על ידי יריביו הפוליטיים לשלוח מכתב המבקש מהאיחוד לדחות את הברקזיט מהמועד המתוכנן - ה-31 באוקטובר. אך כאמור, היוזמה טורפדה, לאחר שהיו"ר ג'ון ברקו יאפשר את ההצבעה היום. הצבעה נוספת ומכרעת צפויה להיערך בפרלמנט הבריטי במהלך השבוע.

בוריס ג בוריס ג'ונסון | צילום: אי פי איי בוריס ג

נותרו 10 ימים בלבד עד מועד העזיבה, והפוליטיקאים הבריטים לא מפסיקים להתווכח בשאלה האם לעזוב עם הסכם, ללא הסכם או לערוך משאל עם נוסף. אחת ההוכחות למצב אליו נקלעה הפוליטיקה הבריטית היא האופן בו פנה ג'ונסון לאיחוד האירופי. במכתב אחד לא חתום הוא מבקש דחייה של הברקזיט כפי שאולץ לעשות, ובמכתב אחר, חתום, הוא מתנגד לדחייה: "הארכה נוספת תפגע באינטרסים של הממלכה המאוחדת ושל שותפינו באיחוד האירופי ובמערכת היחסים בינינו".

"סאנדיי טיימס" דיווח אתמול כי האיחוד האירופי ידחה את מועד הברקזיט עד פברואר אם ג'ונסון לא יצליח לאשר השבוע בפרלמנט את הסכם היציאה מהאיחוד. לפי מקורות דיפלומטיים המצוטטים בעיתון, הדחייה תהיה "גמישה", כלומר בריטניה תוכל לעזוב מוקדם יותר - ב-1 או ב-15 בנובמבר, דצמבר או ינואר, אם ההסכם יאושר עד אז. אם יוכרז משאל עם נוסף בבריטניה, הברקזיט יידחה לתקופה ארוכה יותר. במקרה שתוכניתו של ג'ונסון להעביר את ההסכם בפרלמנט תסתבך או שיוחלט בבריטניה על משאל עם שני, מדינות כמו גרמניה ילחצו על מתן ארכה נוספת, ייתכן שאפילו עד יוני בשנה הבאה.

בתוך כך, גולדמן זאקס העלה את הסבירות לעזיבה של הממלכה את האיחוד עם עסקה מאושרת מ-65% ל-70%, חתך את תחזיותיה לסיכוי של ברקזיט ללא הסכם מ-10% ל-5% והשאיר את התחזיות על ביטול הברקזיט ב-25%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות