אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות לשב"א: "הקשר שלכם עם מס"ב הוא בבחינת הסדר כובל" צילום: צילום מסך לע"מ

רשות התחרות לשב"א: "הקשר שלכם עם מס"ב הוא בבחינת הסדר כובל"

חברת שירותי הבנקאות האוטומטיים הונפקה לאחרונה בבורסה ויצרה קשר עם החברה האחות מס"ב שבבעלות הבנקים. לדעת הרשות יש חשש להסדר כובל שעלול לפגוע בתחרות. כלכליסט חשף לאחרונה כי מס"ב מפתחת תשתית שתאפשר לאפליקציות של הבנקים לסלוק עסקאות ללא תיווך כרטיס אשראי ובכך להתחרות בשב"א

29.10.2019, 10:40 | רחלי בינדמן

רשות התחרות, בראשות מיכל הלפרין, שלחה היום (ג') מכתב לחברת שב"א (שירותי הבנקאות האוטומטיים) שהונפקה לפני חצי שנה ומספקת את תשתית התשלומים של כרטיסי האשראי בישראל, ובו היא מבהירה כי היא רואה בקשר שלה עם החברה האחות מס"ב (מרכז סליקה בנקאי) - הסדר כובל.

קראו עוד בכלכליסט

"מדובר לכאורה בהסדר כובל שלא זכה לאישור או היתר זמני מטעם בית הדין לתחרות או פטור מטעם הממונה על התחרות. לנוכח החששות התחרותיים האפשריים ספק רב אם ההסדר עומד בתנאי פטור ולכן על החברה לפעול לאלתר להביא לסיום של ההפרה ולתיקון המצב", נאמר במכתב. שב"א חולקת על תפישת הרשות ומתכננת לשלוח תגובתה.

בעקבות חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית, הבנקים נדרשו למכור את אחזקותיהם בחברת שב"א והם עשו זאת דרך הנפקתה בבורסה. אלא שבמקביל הותר להם להמשיך ולהחזיק בחברה האחות מס"ב שמספקת את התשתית לביצוע העברות בנקאיות מחשבון לחשבון.

למרות שינוי מבנה הבעלות בחברה שב"א ומס"ב, המשיכו לקיים ביניהן קשר הדוק – כך למשל מטה ההנהלה ומשרדי החברות הם משותפים, תשתית טכנולוגית ומתקני גיבוי משותפים, וכן שירותים משותפים נוספים קיימים בין שתי החברות.

לדעת רשות התחרות עשווים להתקיים בין החברה ומס"ב יחסי תחרות בפועל – הרשות מכוונת כמובן לכך שמס"ב, כפי שנחשף בכלכליסט, מפתחת תשתית להעברת תשלומים ישירות מחשבון לחשבון גם לאפליקציות התשלום של הבנקים, ובכך בעצם ליצור מנגנון תשלום שיתחרה בחברות כרטיסי האשראי. זאת בזמן ששב"א מספקת את תשתית הסליקה בכרטיסי האשראי ובכך בעצם מס"ב מתחרה בה.

ברשות התחרות חוששים כי שיתופי הפעולה בין שתי החברות עלול לעורר חששות תחרותיים ובכלל זה צינון התחרות בין הצדדים וזליגת שיתוף הפעולה לתחומים שבלב התחרות בין הצדדים ובמיוחד כששיתוף הפעולה נוגע גם למערכת קבלת ההחלטות בתוך הצדדים.

הממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין, צילום: צילום מסך לע"מ הממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין | צילום: צילום מסך לע"מ הממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין, צילום: צילום מסך לע"מ

לפני חצי שנה חשף כלכליסט כי ישראכרט מסרבת לשלם לשב"א תשלום חדש שהחלה שב"א לגבות בתחילת השנה על מסופי תשלום לא פעילים בבתי עסק. ישראכרט טענה כי שב"א מנצלת את כוחה המונופוליסטי כדי לגבות מחברות כרטיסי האשראי תשלומים חדשים אך עניין זה עדיין נמצא תחת מחלוקת ונבדק ברשות התחרות. הבדיקה של רשות התחרות את נושא הזיקה בין שב"א ומס"ב החלה בעקבות פניה של ישראכרט הן בנושא התשלום החדש והן בנושא זה.

 

משב״א ומס״ב נמסר בתגובה: ״לא חל כל שינוי במערכת היחסים העסקית שבין שב״א למס״ב. מדובר בפעילות עסקית ארוכת שנים אשר תורמת רבות לשתי החברות ולפיתוח הטכנולוגיה בשוק הפיננסים לטובת המשק וכלל הציבור בישראל. החברות סבורות כי אין בשיתוף הפעולה ביניהן הפרה כלשהי והן בוחנות את פרטי הפניה של רשות התחרות והמשמעות שלה. החברות מתכוונות לקיים דיאלוג ולהבהיר את הדברים לרשות״.

תגיות