אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית ההתנתקות של הארי ומייגן: הכסף המלכותי ימשיך לזרום צילום: גטי אימג'ס

פרשנות

תוכנית ההתנתקות של הארי ומייגן: הכסף המלכותי ימשיך לזרום

הנסיך הבריטי ורעייתו האמריקאית ויתרו אמנם על מעמדם בבית המלוכה במטרה להפוך לעצמאים מבחינה פיננסית, ואולם חלק נכבד מדמי המחיה שלהם ימשיך להגיע ממקורות מלכותיים; האם יעשו "השלמת הכנסה" באינסטגרם?

09.01.2020, 19:42 | תמר טוניק
הנסיך הארי ורעייתו האמריקאית מייגן מרקל נוטשים אמנם את חובותיהם המלכותיים, אבל אל דאגה - הם יישארו קרוב לבית וגם לצלחת. שנתיים אחרי שהודיעו על אירוסיהם (אז עוררה מייגן סערה כי התייצבה לצילומים הרשמיים בלי גרביונים) – הזוג הססגוני ביותר בבית המלוכה הבריטי בישר אתמול על פרישה לחיים פרטיים. הדוכס והדוכסית מסאסקס יחלקו מעתה את זמנם בין קנדה לפרוגמור האוס - אותו קוטג' חביב בפאתי לונדון שהעניקה להם המלכה לכבוד נישואיהם וששופץ בעלות של 2.4 מיליון ליש"ט, על חשבון משלם המסים.

קראו עוד בכלכליסט

אז למה קנדה? ראשית, כי זהו אחד היעדים החביבים על הנסיך הארי, שהרבה לטוס לשם בשנים האחרונות. מייגן התגוררה בקנדה בשבע השנים שקדמו לאירוסיה, בעיקר כי שם צולמה סדרת הטלוויזיה של נטפליקס Suits בכיכובה.

קנדה קיבלה עצמאות מבריטניה ב-1867, אבל המלכה אליזבת השנייה היא עדיין ראש המדינה. בהודעת הפרישה הדרמטית, שפורסמה באינסטגרם של בני הזוג, הם ציינו במרומז כי ההחלטה לצאת לדרך עצמאית, שהתבשלה במשך חודשים ארוכים, ניזונה גם מתמיכה שזכו לה אצל המלכה. כך שבין פרוגמור לאחוזה שבה קרוב לוודאי יקבעו את מושבם בקנדה, עובר חוט מקשר שנמתח הישר אל הכתר ויאפשר להם לגדל את בנם נטול תואר האצולה ארצ'י, תחת דגל בריטי.

במסגרת פרויקט העצמאות של מייגן והארי, חלק נכבד מדמי המחיה יגיעו ממקורות מלכותיים - למשל קרן נאמנות בשווי 19 מיליון ליש"ט שהמלכה האם פתחה ב-1994 עבור ניניה, בהם גם וויליאם (38) והארי (36). "הגרדיאן" מדווח כי האחים חילקו ביניהם כ-6 מיליון ליש"ט מכספי הקרן כאשר הגיעו לגיל 21. עם זאת, הארי קיבל את חלק הארי של הכסף, "פיצוי על כך שלא ייהפך למלך". וויליאם והארי יחלקו ביניהם 8 מיליון ליש"ט נוספים מקרן המלכה האם, כשיגיעו לגיל 40.

על פי דיווח במגזין "פורבס", הנסיכה דיאנה הורישה לבניה הנסיכים 10 מיליון דולר אחרי מסים, והם התחילו לקבל דיבידנדים שנתיים מכסף זה בגיל 25 – סכום של 450 אלף דולר בשנה. כבונוס נחמד, הבנים גם ירשו את אוסף התכשיטים המרשים של דיאנה, שפריטים בולטים ממנו, בראש ובראשונה יהלום האירוסים, הגיעו כבר לידיה של מייגן. כתוצאה מכל אלה, שווי הונו הפרטי של הארי מוערך ב-40 מיליון דולר. סכום נאה עבור זוג ללא משכנתה. וכמובן, אין לשכוח שמייגן מבוססת למדי בזכות קריירת המשחק שלה. על השתתפותה בסדרה Suits היא הרוויחה 50 אלף דולר לפרק, כאשר לסכום זה מתווספים עוד כ-500 אלף דולר שקיבלה מסדרות וסרטים אחרים. ההערכות הן, שלפני נישואיה להארי עמד שוויה על 3.8 מיליון ליש"ט - פרוטות יחסית לנסיך, אבל עדיין רשת ביטחון נחמדה.

הארי ומייגן, צילום: גטי אימג הארי ומייגן | צילום: גטי אימג'ס הארי ומייגן, צילום: גטי אימג

עד כה, נמנע מבני הזוג על פי חוק להרוויח כסף באופן עצמאי וצורכיהם עבור הופעות רשמיות, כ-5% מכלל ההוצאות, כוסו על ידי משלם המסים. שאר דמי המחיה הגיעו מהונו הפרטי של הנסיך צ'ארלס, יורש העצר ואביהם של וויליאם והארי. לפי דיווחים, עבור שני בניו הוא הפריש בשנה שעברה כ-5.5 מיליון ליש"ט. כעת עם צאת בנו הצעיר לדרך עצמאית, לא ברור אם הנסיך ימשיך לשלם את החשבונות.

זהו פרט מדאיג בעלילה, אם הם ישאפו להמשיך ולתחזק את רמת החיים שהורגלו אליה. מאז הפכו לזוג, מייגן והארי פיזרו למעלה מ-50 מיליון ליש"ט. על מה בדיוק? החתונה, שנערכה במאי 2018, עלתה 32 מיליון ליש"ט. עלויות אבטחת פרוגמור האוס מגיעות לכ-600 אלף ליש"ט בשנה. במהלך הריונה של מייגן הם בזבזו 800 אלף ליש"ט על מלתחה ומסיבת טרום-לידה שהתקיימה בניו יורק בהשתתפות חברותיה של הדוכסית. חופשתם באיביזה בקיץ האחרון, שעוררה ביקורת רבה בגלל השימוש במטוס פרטי, עלתה 100 אלף ליש"ט. חופשות באוסטרליה ובדרום אפריקה עלו כ-180 אלף ליש"ט. אוסף התכשיטים שצברה מייגן מאז נכנסה לבית המלוכה מוערך ב-600 אלף ליש"ט וכולל 91 פריטים. פי שניים מאוסף התכשיטים של גיסתה קייט מידלטון ששוויו מוערך ב-300 אלף ליש"ט ומונה 60 פריטים.

הקוטג הקוטג' שקיבלו הארי ומייגן במתנה מהמלכה | צילום: T.M.O.Buildings הקוטג

כעת, העניין הרב של מייגן בתכשיטים עשוי לשמש עבורם מקור הכנסה לא רע בכלל. על פי מומחה הרשתות החברתיות פול סאטון, שאמר את הדברים ל"סאן", בני הזוג הנהנים מ-10 מיליון עוקבים יוכלו להפוך למשפיעני האינסטגרם הגדולים בעולם ולהרוויח עשרות מיליוני דולרים רק מכך. "באופן מיוחד, מותגים של תכשיטי יוקרה יחזרו אחרי מייגן", אמר. לשם המחשת הפוטנציאל ציין סאטון את האחיות קים קרדשיאן וקיילי ג'נר, שמקבלות כ- 728 אלף ליש"ט ו-960 אלף ליש"ט לפוסט, בהתאמה. הזוג המלכותי, צפוי כאמור לעקוף אותן.

ומה בעניין עונה חדשה ל-Suits? מייגן ציינה בעבר כי לא תחזור לקריירת המשחק וכי תשאף להתמקד בפעילות צדקה ובפעילות למען העצמה נשית. אם לבחון את הרזומה שלה בשנתיים האחרונות, היא צברה לא מעט השפעה והון שיאפשרו לה לעשות זאת.

אך בשורה התחתונה צריך לזכור את המהירות שבה מייגן התחבבה על המלכה. השתיים נצפו קרובות מאוד זו לזו בכמה וכמה אירועים רשמיים זמן לא רב אחרי כניסתה של מייגן לארמון, הישג שהתקשורת הבריטית הרבתה לציין. אם לחבר לכך את הרמיזה בהודעת האינסטגרם על התמיכה שזכו לה מהמלכה, הרי שהדיבידנדים נמצאים שם – גם אם לא יינתנו בגלוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות