אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו זה מדעי: אם אתה נוסע ברכב יקר - אתה "זבל של בן אדם" צילום: wallpaperflare

עכשיו זה מדעי: אם אתה נוסע ברכב יקר - אתה "זבל של בן אדם"

לפי מחקר שנערך באוניברסיטת נבאדה, הסיכוי שבעלי מכוניות ראוותניות יעצרו ויאפשרו להולכי רגל לחצות את הכביש יורד ב-3% - ככל שמחיר הרכב שלהם מתייקר ב-1,000 דולר

27.02.2020, 22:31 | שירות כלכליסט

המדע נחרץ למדי: בעלי מכוניות יקרות הם "אנטיפתיים ולא אמפתיים" - כך עולה ממחקר חדש שפורסם בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הממצאים, הסיכוי שנהגים שיש בבעלותם מכוניות ראוותניות יעצרו ויאפשרו להולכי רגל לחצות את הכביש יורד ב-3% - ככל שמחיר הרכב שלהם מתייקר ב-1,000 דולר.

במוו M4 קופה, צילום: wallpaperflare במוו M4 קופה | צילום: wallpaperflare במוו M4 קופה, צילום: wallpaperflare

בתחילת המחקר העריכו החוקרים מאוניברסיטת נבאדה, כי בעלי המכוניות היקרות "חשים סוג של עליונות על משתמשי הדרך האחרים" ועשויים להיות פחות אמפתיים כלפי הולכי הרגל ה"נחותים".

הם איששו את ההנחה הזאת, אחרי שביקשו ממתנדבים ללכת על מדרכה ולחצות כבישים מאות פעמים, תוך כדי שהם מתעדים ומנתחים את תגובות הנהגים. החוקרים השתמשו בגבר ואשה אפרו-אמריקאים וגבר ואשה לבנים, וגילו גם שהסבירות שנהגים יתייחסו לנסיינים והנסייניות הלבנים, גבוהה משייעצרו וייתנו לנסיינים ולנסייניות האפרו-אמריקאים לחצות את הכביש. נמצא כי כלי רכב עצרו 31% מהפעמים לנסיינים הלבנים, לעומת 24% מהפעמים לגברים ו-25% לאפרו-אמריקאים.

אך עלות הרכב התגלתה כ"חזאית הטובה ביותר", בתשובה לשאלה האם בעל מכונית יעצור במעבר החציה. כך גילו החוקרים. לדבריהם, "חוסר עניין ויכולת מופחתת לפרש מחשבות ורגשות של אחרים, לצד תחושת עליונות ונרקיסיזם, מובילים לחוסר אמפתיה כלפי הולכי רגל". וזאת בקרב בעלי מכוניות יוקרה, נאמר במחקר.

אך המתאם בין התנהגות אנטיפתית לשווי הרכב אינו דבר חדש. המחקר, שפורסם בירחון תחבורה ובריאות, מיישר קו עם מחקר פיני שפורסם בחודש שעבר, ומצא שסביר יותר שגברים שבבעלותם מכוניות יוקרה יהיו "וכחניים, עקשנים, ולא אמפתיים". 

על פי המחקר הפיני, שבדק 1,892 נהגים, נהגים של רכבי יוקרה הראו מאפייני אישיות פחות נעימים, וגם "הפגינו משיכה גבוהה יותר לבעלי מכוניות יוקרה אחרים".

לפי ין אריק לונקוויסט מאוניברסיטת הלסינקי, שבה נערך המחקר, שיצא לחקור איזה סוג אנשים סביר יותר שייקנו רכב יקר ויצר בכך מעין מבחן אישיות עבור הנהג הפיני, "הבחנתי שאלה שהכי סביר שייעברו באור אדום, לא יעצרו להולכי רכב ובכלל, ינהגו בחוסר זהירות, הם בד"כ אלה שנוהגים במכוניות גרמניות".

הוא הוסיף כי "התשובות חד משמעיות:  סביר בהרבה שגברים מרוכזים בעצמם, עקשנים, וכחניים, לא נעימים ולא אמפתיים, יחזיקו ברכב יקר כמו אאודי, ב.מ.וו או מרצדס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

89 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

88.
בדיוק מה ש-85 כתב, ועוד
זה שאתה מחזיק רכב יקר פשוט לא הופך אותך לעשיר. בעלי קנה את המרצדס הראשונה שלו אחרי עזיבת מקום עבודה אחרי שנים רבות, ועם הפיצויים הוא קנה את הרכב. משם, עם התנאים שמציעים בארצות הברית, כבר לא היה מסובך להתקדם למרצדס הבאות בתור. אנחנו לא עשירים בשום קנה מידה, ולפי ההכנסה לנפש אנחנו גם הרבה פחות מזה. אה, והוא איש עדין, קשוב, ויעצור בהחלט להולכי רגל. ועוד משהו: זה גם בטיחותי יותר ליסוע ברכב יקר. לאחרונה הוא עבר תאונה (עם המרצדס הקודמת) כשמיכלית דלק נכנסה בו מאחור, ובוחני התנועה אמרו לו שהרכב ספג היטב את המכה ועם רכב פשוט יותר - המיכלית היתה מגיעה עד לחלק הקדמי ולא היה נשאר ממנו כלום. גם ככה הוא ספג פגיעות פנימיות לא פשוטות בשל עוצמת המכה, אבל חיצונית - כמעט לא נפגע. אז תפסיקו לחשוב על מרצדס במושגים של "עשיר", אולי תתחילו לחשוב במושגים של "בטוח".
ניו יורקית  |  02.03.20
86.
מחקר מצחיק
קצת לא ברור לי איך השיגו הוקרים את נתוני העושר או העוני של הנהגים השונים כאשר מן הידועות הוא שהאמריקאים לא נוהגים לפרסם את מצבם הכלכלי. ( ראו דוחות המס הנסתרים של נשיא ארהב). בארהב ניתן לקנות כל רכב, יוקרה או פשוט, בעד 72 תשלומים ולמעשה כל אחד יכול לפנק עצמו בכל סוג רכב שירצה. נהגים מתורבתים יעצרו במעבר חציה ללא שום קשר לרכבם. נהגים חסרי תרבות וחסרי חינוך פשוט לא יודעים את חוקי התנועה כי הם בורים. כרוכב אופניים בתל האביב אני רוצה לציין לטובה את נהגי המוניות, כמעט תמיד הם עוצרים במעברי חציה.
אהרון  |  01.03.20
לכל התגובות