אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר החולים בקורונה עלה ל-7,428, בהם 96 מונשמים צילום: עמית הובר

דיווח שוטף

מספר החולים בקורונה עלה ל-7,428, בהם 96 מונשמים

מספר הנפטרים מקורונה בארץ עלה ל-40; חשש מהתפרצות קורונה בעיר הבה"דים; צה"ל יגיש סיוע אזרחי לבני ברק; יותר מ-40 אלף עצמאים יקבלו מענק מרשות המסים; עד כה החלימו מהנגיף 357 איש; החמרה נרשמה במצבו של צעיר בשנות ה-20 לחייו המאושפז באסותא אשדוד

03.04.2020, 20:50 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

עשר הערים עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר

מונשמים מול מתים

20:50 - מספר החולים בקורונה עלה ל-7,428

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-7,428 בני אדם. מצבם של 113 מוגדר קשה, 96 מונשמים.

18:54 - מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-40

אישה בת 70 נפטרה מקורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב. לפיכך מספר המתים מקורוה בישראל עלה ל-40.

18:30 - קורונה בעיר הבה"דים

חשש מהתפרצות קורונה בבסיס הגדול ביותר בצה"ל: לפחות שלושה חיילים, בהן קצינה, המשרתים בקריית ההדרכה שבנגב, נדבקו בקורונה וזוהו כנשאים של הנגיף בימים האחרונים. כתוצאה מכך מ-100 חיילים הוכנסו לבידוד במתחם סגור במחנה רחב הידיים. בצה"ל חוששים שחיילים נוספים נדבקו ולכן כוח של מגן דוד אדום נמצא בכוננות במידה ויתגבר החשש להדבקה נרחבת בנגיף.

בשבועיים האחרונים עלו עדויות כי כללי הזהירות והנחיות משרד הבריאות לא נשמרו בעיר הבה"דים: קבוצות של מאות חיילים עמדו בצפיפות וישבו זה לצד זה בחדרי האוכל. בנוסף, נמשכה התנועה של עשרות רבות של אזרחים המועסקים בו כעובדי קבלן, מדי יום, אל הבסיס וממנו. גם חיילים הורשו לצאת לגימלים או להפניות, ולשוב, לטענת חיילים, מבלי שנבדק להם החום בשערי הבסיס, בו משרתים קרוב לעשרת אלפים חיילים.

התקהלות חיילים בעיר הבה"דים התקהלות חיילים בעיר הבה"דים התקהלות חיילים בעיר הבה"דים

15:20 - עלה ל-39 מניין הנספים מקורונה בישראל

בית החולים הלל יפה בחדרה הודיע כי בן 75 נפטר מנגיף הקורונה. נמסר כי מצבו הדרדר בימים האחרונים וכי הוא סבל ממחלות רקע שונות. מדובר בנפטר ה-38 מנגיף הקורונה בישראל. בית החולים מאיר בכפר סבא הודיע כי בן 79 נפטר מנגיף הקורונה. מדובר בנפטר ה-39 בישראל.

14:22 - יותר מ-40 אלף עצמאים יקבלו מענק מרשות המסים

רשות המסים מסרה היום (ו') בצהריים, כי פחות מיממה מאז שנפתחה האפשרות להגיש בקשות למענק סיוע לעצמאיים באתר רשות המסים: למעלה מ-40 אלף עצמאיים נמצאו זכאים למענק ויראו את הכסף בחשבונם כבר ביום שני הקרוב

בהודעה נכתב: "אתמול אחה"צ, לאחר אישור הממשלה ופרסום תקנות שעת חירום ברשומות, פתחה רשות המסים את האפשרות להגשת בקשות לקבלת מענק סיוע לעצמאיים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. נכון לשעה זו (14:00) פחות מיממה מאז שנפתחה האפשרות להגיש בקשות למענק, למעלה מ-40,000 עצמאיים שנכנסו למערכת נמצאו זכאים למענק ויראו את הכסף בחשבונם כבר ביום שני הקרוב (ערך יום ראשון, עוד לפני חג הפסח). גם עצמאיים שיגישו בקשה למענק במהלך יום ראשון הקרוב יקבלו אותו ישירות לחשבון הבנק לפני החג. יצוין כי בהתאם לתקנות ניתן להגיש בקשות לקבלת המענק בתוך 70 ימים מיום פרסומן ברשומות (2 באפריל 2020). לצורך קבלת המענק, ניתן להגיש תביעה בהליך פשוט, באמצעות טופס מקוון, באזור האישי באתר רשות המסים. בדיקת הזכאות וחישוב סכום המענק מבוצעות על ידי רשות המסים ומוצגות באזור האישי. המענק ישולם לעצמאי לאחר קביעת הזכאות, באמצעות זיכוי חשבון הבנק.

ניתן להגיש בקשות למענק הסיוע באתר רשות המסים בקישור הבא:

https://www.gov.il/he/service/grant-self-employed-persons-for-corona-period

מידע כללי בנושא ניתן לקבל גם באמצעות שיחת צ'ט (בוט) באתר רשות המסים בקישור הבא:

https://shaam.wizsupport.com/chat//ICR/BOT.aspx?l=24

14:00 - 18 אלף פניות לקרן לעסקים קטנים ובינוניים

 

ממשרד האוצר נמסר כי "בהמשך לשורת ההקלות שאישר השבוע החשב הכללי בתנאי הקרן להעמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, התקבלו ביומיים האחרונים למעלה מ-18 אלף פניות מבעלי עסקים. הפניות נמצאות בטיפול המערכת הבנקאית. הערכה היא כי כבר בשבועיים הקרובים יועברו למעלה מ-2 מיליארד שקל ישירות לעסקים".

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "בתקופת משבר זו קיימת חשיבות עליונה במתן סיוע לעסקים קטנים ובינוניים, המהווים אחוז משמעותי מהעסקים במשק. אני שמח לראות כי ישנה היענות גבוהה מצד בעלי העסקים והמערכת הבנקאית ומעריך כי כבר בימים הקרובים יאושרו אלפי בקשות".

13:50 - נתניהו קבע: צה"ל יגיש את סיוע האזרחי לבני ברק

ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיים היום דיון בנושא סיוע אזרחי לעיריית בני ברק ע"י צה"ל, כך נמסר מטעם משרדו. זאת לאור התפרצות הקורונה החמורה בעיר.

לפי ההודעה, הדיון נערך בהשתתפות שר הפנים, שר הביטחון, השר לביטחון פנים, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, מנכ"ל משרד הבריאות, מ"מ מפכ"ל המשטרה, יועץ עיריית בני ברק אלוף (מיל') רוני נומה וראש אגף בט"פ ועורף במל"ל. שר הפנים, אריה דרעי, הציג את המלצתו והמלצת הרמטכ"ל לאחר דיון מקדים שקיימו בנושא, בהשתתפות המשרדים ועל דעת כלל משתתפיו.

עוד נמסר כי "ראש הממשלה סיכם: לאור המצב המיוחד בו נתונה בני ברק בעקבות ההגבלות בגין מגיפת הקורונה, יוטל על צה"ל לאלתר להגיש את הסיוע האזרחי הנדרש לעיריית בני ברק כדי לממש את אחריותה. אין בכך כדי לשנות את ההגדרה הקיימת של הפיקוד ושליטה (פו"ש) ושל תחומי הסמכות והאחריות. יודגש כי האחריות לאכיפת ההגבלות לרבות במעטפת החיצונית של העיר מוטלת על משרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל. האחריות בתחומי הבריאות תמשיך להיות מופקדת בידי משרד הבריאות. יש לממש (זאת) מיידית, ולהתכונן להפעלת מודל זה גם במקומות נוספים עליהם ימליץ משרד הבריאות".

13:30 - החמרה במצב חולה בשנות ה-20 לחייו

בית החולים אסותא אשדוד מעדכן כי " לצערנו, ביממה האחרונה חלה החמרה במצבו של הצעיר בשנות העשרים לחייו" המאושפז במקום וחולה בקורונה. הוא מורדם ומונשם.

עוד נמסר כי "בתיאום עם המשפחה הוחלט על העברתו להמשך טיפול 'אקמו' (טיפול המאפשר חימצון דרך הדם) בבית החולים איכלוב".

 

12:12 - משרד הבריאות: כל מי שהיה במגע עם ליצמן שחלה בקורונה קיבל הודעה אישית

 

משרד הבריאות הודיע כי כל האנשים שבאו במגע עם שר הבריאות יעקב ליצמן שנדבק בקורונה קיבלו שיחה אישית והודעה אישית. עוד ציינו כי הטלפון האישי של השר אוכן לטובת החקירה האפידמיולוגית.

שר הבריאות יעקב ליצמן, צילום: יואב דודקביץ שר הבריאות יעקב ליצמן | צילום: יואב דודקביץ שר הבריאות יעקב ליצמן, צילום: יואב דודקביץ

 

11:15 - ירידה במספר הבדיקות

למרות העלייה במספר הקורבנות והנדבקים בקורונה (ראו דיווח מוקדם), במספר הבדיקות חלה דווקא ירידה - אתמול התבצעו 7,294 בדיקות קורונה, לעומת יותר מ-7,800 ביומיים שלפני כן. מדובר בירידה של כ-7% במספר הבדיקות. יש לציין כי מדובר במספר גבוה יותר מזה שהיה בימים ראשון ושני, אז נבדקו בממוצע כ-6,550 ישראלים ביום. מניין קורבנות נגיף הקורונה עלה היום ל-37 בני אדם. זאת, לאחר שהמרכז הרפואי שיבא מסר כי מטופל בן 71 שסבל ממחלות רקע משמעותיות נפטר במחלקה לטיפול בחולי קורונה

בימים האחרונים חלה עלייה רציפה במספר החולים המונשמים. על פי נתוני משרד הבריאות בשבת שעברה היו בבתי החולים ברחבי הארץ 43 חולי קורונה שהיו זקוקים להנשמה, ביום ראשון עלה המספר ל-59 ומאז נרשמה עלייה הדרגתית. ביום רביעי הגיע מספר המונשמים ל-81. היום פרסם משרד הבריאות כי מספר המונשמים הגיע ל-95, כלומר עלייה של 17.2% ביומיים. יש לציין כי מדובר בעלייה מתונה בהרבה לעומת הגידול במספר החולים.

חולי קורונה בישראל

שיעור שינוי יומי במספר הנדבקים

10:37 - משרד הבריאות: מעל ל-7,000 חולי קורונה בישראל

משרד הבריאות עדכן בשעה זו כי מספר חולי הקורונה בישראל טיפס ל-7,030 בני אדם. מתוכם 6,378 חולים קל, 144 בינוני, 115 חולים קשה, 95 מונשמים. עד כה נפטרו מהמחלה על פי משרד הבריאות 36 בני אדם. עוד לפי המשרד - 732 מאושפזים בבתי חולים (מתוכם - 473 קל, 144 בינוני ו-115 קל); 3,929 חולים מאושפזים בביתם; 717 בבתי מלון; 1,259 להחלטה קהילה/אשפוז ועד כה 357 החלימו ושוחררו.

9:31 - שירות התעסוקה: אתמול נרשמו 14,500 דורשי עבודה חדשים

• אתמול, 03.4.2020, נרשמו בסה"כ 14,544 (לעומת 32,137 שלשום 31.3.2020, ו-42,860 ביום חמישי האחרון, 26.3.2020)

• מתחילת מרץ: 882,577 נרשמים חדשים – 89% מהם בחל"ת

• שיעור האבטלה עומד היום על 24.9%

*העדכון הבא ייצא ביום ראשון בבוקר ויהיה מורחב. בעדכון ננתח את דורשי העבודה שהיו בתחילת מרס טרם משבר הקורונה, כמה מהם המשיכו לאפריל וכמה לא

08:50 - זינוק של 337% במספר הנדבקים בבני ברק

מספרים מראים היטב את מהירות התפשטות הנגיף בערים החרדיות. כבר לפני שבוע הייתה בני ברק במקום השני ברשימת התושבים הנדבקים בקורונה. אז מספרם היה 267, לעומת 352 תושבי ירושלים שנדבקו ו-211 תושבי תל אביב שאובחנו כחולים. בני ברק עדיין במקום השני, אבל השינוי מבהיר היטב מה השתנה. על פי הנתונים אתמול, בבני ברק כבר 900 נדבקים, כמעט כמו בירושלים (916) וכמעט פי 3 יותר מבתל אביב (324).

שוטר בבני ברק, צילום: צילום: איי אף פי שוטר בבני ברק | צילום: צילום: איי אף פי שוטר בבני ברק, צילום: צילום: איי אף פי

למעשה, בפחות משבוע זינק מספר הנדבקים בבני ברק בלא פחות מ-337%. זאת, לעומת עלייה של 260% בירושלים ורק 153% בתל אביב. אבל בני ברק, כאמור, היא אמנם העיר הראשונה שהוכרזה כ"אזור מוגבל", אך היא לא צפויה להיות היחידה. באלעד כבר 106 חולים לעומת 43 ביום שישי שעבר, עלייה של 246%. אתמול החליטה העיר על סגירת הכניסה החדשה מצפון-מזרח העיר. תתאפשר רק מכביש 444 כדי לאפשר פיקוח הדוק יותר על הכניסות והיציאות.

מוקדים חרדיים נוספים שבהם נרשמה עלייה ניכרת בשבוע האחרון במספר הנדבקים בנגיף וייתכן כי יוכרזו כ"אזורים מוגבלים" הם בית שמש - 106 חולים לעומת 37 בשבוע שעבר (286%), מודיעין עילית (70 חולים לעומת 19 בשבוע שעבר, עלייה של 368%) וביתר עילית (50 לעומת 25, פי 2). בקריית יערים, שם נידונה אפשרות של סגר לפני כשבועיים, מספר החולים המאובחנים עלה בשיעור מתון בהרבה - מ-30 בשבוע שעבר ל-32 אתמול.

 , צילום: צילום: איי אף פי צילום: צילום: איי אף פי  , צילום: צילום: איי אף פי

08:30 - עוד נפטר מקורונה, ה-37 במספר

בית החולים שיבא בתל השומר מסר כי גבר בן 71 נפטר במהלך הלילה מנגיף הקורונה. עוד נמסר כי הוא סבל ממחלות רקע משמעותיות. מדובר בנפטר ה-37 מהמחלה בישראל.

08:05 - חשש מאסון הומניטרי בבני ברק

בימים האחרונים חשים תושבי בני ברק שמלאך המוות מסתובב ברחובות העיר, ובתוך הבתים המצב אינו טוב יותר. מספר חולי הקורונה ממשיך לזנק ובעיר החרדית חוששים מאסון הומניטרי שייגרם דווקא מהמצוקה הכלכלית האדירה בקרב התושבים - סכנה מוחשית שמורגשת כעת לא פחות מהנגיף המשתולל.

בעקבות אישור תקנות "האזורים המוגבלים", ולאחר זינוק נוסף במספר החולים בעיר, הוצבו מהבוקר עשרות מחסומי דרכים בכל הכניסות לעיר והיציאות ממנה. כוחות משטרה רבים בהיקף העולה על אלף שוטרים הגיעו לכניסות לעיר, ומסתייעים ברחפנים ובתצפיות לשליטה ולאיתור חריגים.

 , צילום:  יריב כץ צילום: יריב כץ  , צילום:  יריב כץ

בימים הללו, טרום חג הפסח, הרחובות והשווקים בריכוזים החרדיים הם העמוסים והסואנים ביותר בשנה. הצפיפות הדמוגרפית ב"עיר התורה והחסידות", שבימים שבשגרה מתבטאת בעיקר במספרים וטבלאות על נייר, מתגלה לפתע בחודש ניסן במלוא עוצמתה, כאשר הורים וילדיהם נמצאים כולם בחופשה מהכוללים, מהישיבות ומתלמודי התורה, מתרוצצים כה וכה ועסוקים במרץ בהכנות לפסח - מהמשימות הקשות והמורכבות בשנה.

השנה הציפייה מתושבי בני ברק - רבים מהם חיים במשפחות מרובות ילדים ועניות - היא כמעט לכלוא את עצמם בבתים הצפופים מחשש להידבקות בקורונה, בתזמון שהופך את העניין ללא פחות מבלתי אפשרי מבחינתם, מבלי יכולת לדאוג לקיום היומיומי הבסיסי, שלא לדבר על צרכי החג.

במסגרת התקנות הנוספות לשעת חירום שאישרה הממשלה, המאפשרות להגביל כניסה ויציאה מאזור מסוים, העיר הראשונה שהוכרזה "אזור מוגבל" היא בני ברק. התושבים אינם יכולים לצאת מעתה מהעיר למעט יציאה לטיפול רפואי, הלוויה של קרוב מדרגה ראשונה או הליך משפטי. היישובים הבאים שיוגבלו הם אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית ובית שמש.

אבל גם לפני הטלת המגבלות החדשות, התחושה הייתה של סגר. יציאה לקניות משולה להידבקות ודאית, שלא לומר התאבדות. מחוץ תשכל חרב ומחדרים אימה.

 , צילום: טל שחר צילום: טל שחר  , צילום: טל שחר

ברחובות העיר, בשעות היום והלילה, המון אדם, שנראה לעתים כדבוקה אחת ממש. זה רץ לתפילת ערבית, ההוא תופס מנת פלאפל בשישה שקלים, שלישי שועט לעבר עמדת הגעלת הכלים שליד בית הכנסת. רגע לפני שהמדרכות מתפקעות, חלקם זולגים אל הכביש. כלי הרכב והולכי הרגל מתערבבים זה בזה - ולא, זו אינה הפגנה. זר לא יבין זאת, אבל זהו החן של בני ברק, והוא גם הקסם שלה.

מעל לכל אלה מרחף איום כלכלי על אלפי משפחות שבימים שבשגרה חיות "על הקצה", מהיד אל הפה, מגלגלות הלוואות בגמ"חים ונתמכות על ידי הקהילה, וכעת מגיעות אל סף רעב. אם לא די בפגיעה בהכנסה המועטה שלהן, הרי שחלוקת התרומות לנזקקים, כסף או מזון, על ידי ארגוני הסיוע השתבשה אף היא, ורבבות נאחזים צמת ושיתוק רק מהמחשבה כיצד (לא) יגיעו לליל הסדר. עם כל הכבוד לקורונה, ביהדות עני נחשב כמת.

"כבר בשבועות האחרונים, כשראינו את עומס הפניות הגדל לעמותה, הבנו שאנחנו נמצאים במשבר אחר לגמרי", סיפר יעקב נוראני, מנכ"ל עמותת "בית לחם יהודה", המאכילה מידי שבוע אלפי משפחות במצוקה, ומחזיקה שבעה מוקדי חלוקה בבני ברק.

 , צילום:  יריב כץ צילום: יריב כץ  , צילום:  יריב כץ

לדבריו, "אם עד היום התמודדנו רק עם משפחות במצוקה, הפעם קיבלנו מאות פניות של אנשים שכל השנה היו אפילו בצד התורם - החל מעצמאים שאין להם כסף לגמור את החודש וחוששים מקריסה כלכלית, ועד לשכירים שיצאו לחל"ת וחיים על הקשקש, ובמצב הנוכחי אין להם איך לעשות קניות בסופר".

נוראני הוסיף כי "מכיוון שאנחנו מחלקים סחורה בכמויות ענק, עד היום 80% מהחלוקות שלנו התבצעו בנקודות חלוקה בשכונות לשם הגיעו הנזקקים. ההנחיות החדשות שינו לנו את כל מערך החלוקות. גייסנו מתנדבים רבים, והשנה רוב המוצרים הגיעו עד לפתח ביתם של הנזקקים, תוך שמירה מרבית על הנחיות משרד הבריאות".

עמותת "בית לחם יהודה" מחלקת מידי חודש יותר מ-1,500 טון מזון לנזקקים, כאשר הרוב מגיע מתרומות של חקלאים, חברות ומפעלים מהגדולים במשק. אלה דווקא גדלו השנה בעקבות המשבר, לאחר שהרבה מפעלים נתקעו עם סחורות שהיו מיועדות לשוק המוסדי, אבל התרומות הכספיות שעליהן נשענת העמותה ירדו בכ-40%.

"אנחנו מחזיקים מערך לוגיסטי ענק, הכולל שטח אחסון גדול בפתח תקווה, חדרי קירור והקפאה, משאיות, ומערך שינוע מהגדולים בישראל", סיפר נוראני, "הכול כדי שנוכל למשוך כמה שיותר סחורות ממפעלים, ולחלק לכמה שיותר משפחות. כרגע אין לנו איך להחזיק את כל המערך הלוגיסטי הענק הזה, ואם לא נקבל תמיכה וסיוע מהמדינה בתקופה הקרובה, יהיה לנו מאוד קשה לשרוד ולהמשיך הלאה".

אגף הרווחה בעיריית בני ברק חילק 4,800 מנות מזון ל-960 קשישים בעיר, שישמשו אותם בחמשת הימים הקרובים, וביום ראשון יחולקו 2,500 מנות נוספות לכ-500 משפחות לקראת החג. הן מצטרפות לכ-1,750 שחולקו שלשום על ידי חיילי צה"ל לתושבי העיר.

מחסום בכניסה לעיר, צילום: דוברות המשטרה מחסום בכניסה לעיר | צילום: דוברות המשטרה מחסום בכניסה לעיר, צילום: דוברות המשטרה

במסגרת המבצע המיוחד סיפק משרד העבודה והרווחה לעובדים ערכות מיגון מלאות למקרה שיצטרכו להיכנס לבתים שבהם ישנם חולים מאומתים ומבודדים. המענה הטלפוני לתושבים באגף הרווחה של העירייה תוגבר בסיוע פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית.

מתנדבים רבים פועלים ברחבי בני ברק כדי לסייע לנזקקים בעקבות משבר הקורונה והתקנות המגבילות. משה בצלאל, בעצמו תושב העיר, שמשרת כבר שנה וחצי בשירות לאומי-אזרחי ב"איחוד הצלה", סיפר: "אנחנו מסייעים בחלוקת מזון לכ-1,000 משפחות נזקקות וקשישים שמעוניינים לשמור על בריאותם ונשמעים להוראות לא לצאת מהבית. התחלנו גם בחלוקת סלי מזון 'קמחא דפסחא' לקראת הפסח. הסלים מלאים במצרכים בסיסיים עבור מאות משפחות שלא יכולות לצאת ולקנות".

לא רק ארוחות ומצרכי מזון מביאים איתם המתנדבים. "חילקנו גם משחקים למשפחות נזקקות ולילדים עם צרכים מיוחדים", אמר בצלאל, "כך תהיה להם תעסוקה בבית והם לא יצטרכו להסתכן חלילה ביציאה לרחוב, ונקל במקצת על ההורים". הוא הוסיף: "אני גאה לשרת את עם ישראל בסיוע לפיקוד העורף ולאגף הרווחה".

מנכ"ל השירות הלאומי-אזרחי, ראובן פינסקי, סיכם את המבצע: "מרחיב את הלב לראות את המתנדבים החרדים עוסקים במתן סיוע בתחומי הרווחה וחלוקת המזון כחלק משליחותם בשירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות