אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוניברסיטאות נגד זאב אלקין: "הוא בא להרוס את המערכת" צילום: עמית שעל

האוניברסיטאות נגד זאב אלקין: "הוא בא להרוס את המערכת"

השר להשכלה גבוהה הספיק תוך חודש להיכנס לשורה של עימותים עם ראשי האוניברסיטאות, בין היתר סביב כוונתנו למנות בכיר מאוניברסיטת אריאל לוועדה לתכנון ולתקצוב. אלקין: "מדובר בהתנשאות וקרטל"

06.07.2020, 08:22 | שחר אילן

זאב אלקין נכנס לתפקיד השר להשכלה גבוהה רק בחודש שעבר וכבר הצליח ליצור שורת מחלוקות ועימותים עם מערכת ההשכלה הגבוהה בכמות שלקודמו נפתלי בנט לקח קדנציה שלמה. אלקין התעמת עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) לא רק על המבחנים באוניברסיטה אלא גם על כוונתו למנות את רקטור אוניברסיטת אריאל פרופ' מיכאל זיניגרד כחבר בוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת). אמש פורסם כי פרופ' זיניגרד הודיע על הסרת מועמדותו לחברות בוועדה.

אם בנט פגע לעיתים בעצמאות האקדמית של המוסדות להשכלה גבוהה, כעת מאשימים באוניברסיטאות שאלקין "בא להרוס את המערכת" ולסמן עצמו כ"מירי רגב של ההשכלה הגבוהה". 

קראו עוד בכלכליסט

דברים חריפים במיוחד על אלקין אומר חבר במועצה להשכלה גבוהה: "הבן אדם בא להרוס את המערכת. הוא בא לפגוע. הוא רוצה להיות במחלוקת הוא אומר 'אני קובע ותעשו מה שאני אומר'. אלה דברים שמנוגדים לחופש האקדמי. השאלה כמה נזק הוא יגרום תלויה בשאלה כמה זמן הממשלה תשרוד".

לבנט שעמד בראש המל"ג בקדנציה הקודמת היו ויכוחים עם האוניברסיטאות אבל בעצימות נמוכה הרבה יותר. העימותים עסקו בהקמת הפקולטה לרפואה באריאל ובהענקת האפשרות להענקת תואר דוקטור למרכז הבינתחומי בהרצליה. בנט גם הכריז "שברתי את קרטל האוניברסיטאות", אבל הוא פעל באמצעות המל"ג ולא ניסה לעקוף אותה. 

מימין השר זאב אלקין ופרופ מימין השר זאב אלקין ופרופ' רון רובין | צילום: יואב דודקביץ מימין השר זאב אלקין ופרופ

"מירי רגב של ההשכלה"

בכיר באחת האוניברסיטאות אומר: "השר מנסה לשנות אל כללי המשחק. הרגולטור שלנו זה המועצה להשכלה גבוהה. הוא מנסה להקים שורה של מעקפים כדי שהוא יחליט ולא המועצה. אפילו בנט לא הפר את הכללים, והוא היה שר מאוד רדיקלי. אלקין מנסה למצב את עצמו בתור 'מירי רגב של ההשכלה הגבוהה' ואנחנו מבחינתו אנשי האליטה".

הוויכוח העיקרי שנחשף לציבור בימים האחרונים הוא על המבחנים בקמפוסים. בוועד ראשי האוניברסיטאות זעמו על כך שההחלטהעל כמות המבחנים בקמפוסים בימי הקורונה לא תואמה איתם. אלקין סירב לכנס את המל"ג, שהוא עומד בראשה, לדיון בהצעה לקיים 25% מהבחינות ומציע 10% בלבד. בינתיים אין בכלל בחינות בקמפוסים.

אלקין משוכנע שהסטודנטים לצידו. "אני מניח שאם תעשה סקר בקרב הסטודנטים תגלה תמיכה מאוד גדולה בעמדתי", אמר. לדבריו, המשמעות האמיתית של הצעת האוניברסיטאות היתה קיום 40% מהבחינות בקמפוסים ולא היה שום טעם לדון בכך במל"ג בלי הסכמה של משרד הבריאות.

העימותים האחרים הרבה יותר פוליטיים. המסורת היא שנציגי האוניברסיטאות בות"ת הם מומלצים של ועד ראשי האוניברסיטאות, שאוניברסיטת אריאל כלל לא חברה בו. אלקין רוצה שהם יצרפו אותה לור"ה. בינתיים הוא מנסה למנות את רקטור אוניברסיטת אריאל הפרופ' לפיסיקה מיכאל זיניגרד לחבר בות"ת.

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין, כתב לאלקין: "אתה נחוש בדעתך למנות לנציג האוניברסיטאות בות״ת 'נציג מטעמך', מינוי של יס־מן' המחויב לשר הממנה, וזאת למרות שאינו עומד בתנאי הסף. המשמעות היא פוליטיזציה של הוועדה המקצועית העוסקת בחלוקת תקציבי המוסדות".

לדבריו, הרקורד האקדמי של זיניגרד "לא היה מזכה אותו בקביעות באף אוניברסיטת מחקר אחרת בארץ". באוניברסיטת אריאל לא רצו להגיב לדברים.

"למינוי כזה עלולה להיות השפעה הרסנית ממש על המו"מ המתנהל בחודשים אלה על תקציבי מחקר אדירים של מיליארדי שקלים, שאמורים להגיע לישראל במסגרת הסכם הורייזן אירופה. מדובר באחד ההסכמים החשובים ביותר לאקדמיה הישראלית", הזהיר רובין.

באוניברסיטאות טוענים עוד שכבר 14 שנה אין נציג לאוניברסיטת באר שבע בות"ת והם מתכוונים להגיש לאלקין רשימה של מועמדים.

אלקין: "זה לא פוליטי"

אלקין אמר בתגובה: "בגישה של האוניברסיטאות יש המון התנשאות. יש להן 4 נציגים בות"ת, אז אחד מהם יכול להיות מאריאל. זה לא פוליטיקה וזה לא אומר שהוא יהיה יותר יס־מן מאחרים. יש נטיה לאוניברסיטאות הגדולות לחנוק את הקטנות. פעם זה היה באר שבע וחיפה, ועכשיו זו אריאל. זו התנהגות קרטלית שלא מוכנה לקבל שינוי". אלקין מציין שור"ה אינו מייצג את אוניברסיטת אריאל ולכן חשוב לו למנות נציג שלה לות"ת. לדבריו, זה לא חייב להיות זיניגרד, אבל חייב להיות איש מדעי הטבע ואיש אריאל.

העימות הבא כבר מסתמן באופק. מאז שמתניהו אנגלמן עזב את תפקיד מנכ"ל מל"ג-ות"ת ועבר להיות מבקר המדינה מילאה את מקומו סגנית המנכ"ל מיכל נוימן. מדובר במינוי מקצועי, ונוימן עובדת יותר מ־20 שנים במל"ג.

בסוף החודש תוקם ועדת האיתור לתפקיד המנכ"ל הקבוע, ובאוניברסיטאות צופים שאלקין ינסה להביא מינוי לא פחות פוליטי משהיה אנגלמן. על כך אמר אלקין: "תהיה ועדת איתור ואני לא יודע להגיד מי יזכה. אני לא מאמין שאתה חושב שוועדת איתור זה משחק מכור".

תגיות