אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר להשכלה גבוהה מאשים את ראשי האוניברסיטאות בבריונות: "אאבק על חלוקת תקציבים הוגנת" צילום: עמית שעל

בעקבות חשיפת כלכליסט

השר להשכלה גבוהה מאשים את ראשי האוניברסיטאות בבריונות: "אאבק על חלוקת תקציבים הוגנת"

השר זאב אלקין הגיב לדברי בכירים שפורסמו ב"כלכליסט" שטענו, כי הוא "בא להרוס את המערכת" ומנסה ל"מצב את עצמו כמירי רגב של ההשכלה הגבוהה". אלקין כתב בפייסבוק: "הגיע הזמן לשינוי. מי שחושב שכתבות מוזמנות עם הכפשות אנונימיות ירתיעו אותי, כנראה שלא מכיר אותי מספיק"

06.07.2020, 13:06 | שחר אילן

השר להשכלה גבוהה זאב אלקין מאשים את ראשי האוניברסיטאות בבריונות. זאת בתגובה לפרסום ב"כלכליסט" בו האשימו אותו בכירים במערכת ההשכלה הגבוהה שהוא "בא להרוס את המערכת" ומנסה "למצב את עצמו כמירי רגב של ההשכלה הגבוהה". אלקין העלה את הכתבה בפייסבוק וכתב ש"מי שהתרגלו לשלוט בבריונות במשאב לאומי עצום של 12 מיליארד שקל תוך התעלמות מהצרכים של המשק, מהאינטרסים של הסטודנטים ומרוב המוסדות בתחום ההשכלה הגבוהה צריכים להבין שהגיע הזמן לשינוי".

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר פרסם "כלכליסט" כתבה על העימות ההולך ומחריף בין אלקין לראשי האוניברסיטאות, ואת טענת בכירים שהוא מנסה למצב עצמו כאויב האליטות, כמו השרים מירי רגב ואמיר אוחנה לפניו. שני העימותים העיקריים עד כה עסקו במחלוקת על קיום מבחנים בקמפוסים וברצון של אלקין למנות את רקטור אוניברסיטת אריאל פרופ' מיכאל זיניגרד לוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. אתמול הסיר זינגרד את מועמדותו אבל אלקין נחוש למנות נציג אחר של אריאל. 

השר  זאב אלקין, צילום: עמית שעל השר זאב אלקין | צילום: עמית שעל השר  זאב אלקין, צילום: עמית שעל

בכיר באחת האוניברסיטאות אמר: "השר מנסה לשנות אל כללי המשחק. הרגולטור שלנו זה המועצה להשכלה גבוהה. הוא מנסה להקים שורה של מעקפים כדי שהוא יחליט ולא המועצה. אפילו בנט לא הפר את הכללים, והוא היה שר מאוד רדיקלי. אלקין מנסה למצב את עצמו בתור 'מירי רגב של ההשכלה הגבוהה' ואנחנו מבחינתו אנשי האליטה".

חבר במועצה להשכלה גבוהה: "הבן אדם בא להרוס את המערכת. הוא בא לפגוע. הוא רוצה להיות במחלוקת הוא אומר 'אני קובע ותעשו מה שאני אומר'. אלה דברים שמנוגדים לחופש האקדמי. השאלה כמה נזק הוא יגרום תלויה בשאלה כמה זמן הממשלה תשרוד".

אלקין כתב בתגובה בפייסבוק ש"הגיע הזמן לשינוי! לכל מי שחושב שכתבות מוזמנות עם הכפשות אנונימיות ופחדניות ירתיעו אותי ויגרמו לי להיכנע לבריונות של חלק מראשי המוסדות, כנראה שלא מכיר אותי מספיק. גם בגיל צעיר בזמן פעילותי בברית המועצות ידעתי לעמוד מול איומים והכפשות גדולים מאלה".

לדבריו, "מערכת ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל יקרה לי לא פחות מאשר לאנשי ועד ראשי האוניברסיטאות. ואני לא צריך הטפות מוסר מתחסדות כדי להבין מה חשיבותה ובכל תפקיד בו כיהנתי עמדתי לצידה". אבל לדבריו, " מערכת ההשכלה הגבוהה שאני אאבק למענה היא מערכת שרואה את הסטודנטים והצרכים שלהם בגובה העיניים, שרואה את הסטודנט כלקוח מרכזי של מערכת ההשכלה הגבוהה ולא רק עוד שורה בספר ההכנסות של המוסדות".

עוד כתב ש"אני אאבק על מערכת השכלה גבוהה שיש בה חלוקה הוגנת של התקציבים, שרואה גם את הצרכים של המכללות המתוקצבות והלא מתוקצבות וגם של האוניברסיטאות הצעירות והאוניברסיטאות שבדרך כמו אוניברסיטת אריאל ואוניברסיטת רייכמן בהרצליה".

תגיות