אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביום שאחרי הקורונה: הדרכון הישראלי יכניס אתכם ל-160 מדינות ללא ויזה צילום: שאטרסטוק

ביום שאחרי הקורונה: הדרכון הישראלי יכניס אתכם ל-160 מדינות ללא ויזה

הדירוג השנתי שמפרסמת הנלי אינו כולל את הגבלות הכניסה המוטלות עכשיו במדינות העולם בגלל מגפת הקורונה; הדרכון היפני שומר על תוארו כדרכון החזק בעולם המעניק כניסה ל-191 מדינות ללא ויזה ובמקום השני סינגפור עם 190 מדינות, ואחריה גרמניה ודרום קוריאה. ישראל במקום 24 בדירוג העולמי

09.07.2020, 22:33 | שירות כלכליסט
כיום אמנם מרביתנו נשארים בבית ולא מתכננים חופשה מפנקת בחו"ל בשל מגבלות הקורונה, אך תמיד אפשר ורצוי לפנטז על היום שאחרי בו אפשר יהיה לחזור לטיסות ולדיוטי פרי. על רקע ההגבלות הללו פורסם מדד הדרכונים של הנלי (Henley Passport Index), המודד את הדרכונים של המדינות השונות בעולם לפי מספר המדינות שניתן להיכנס אליהן ללא צורך בוויזה.   

קראו עוד בכלכליסט

המדד מצביע על כך שתושבי אסיה מורשים להיכנס למספר הגדול ביותר של מדינות ברחבי העולם. בהתאם,יפן שמרה על מקומה בראש הטבלה הודות לכך שהדרכון היפני מעניק כניסה ל-191 מדינות. במקום השני מדורגת סינגפור עם כניסה ל-190 מדינות ואחריה מדורגות דרום קוריאה וגרמניה עם 189 מדינות.

ישראל מדורגת במקום ה-24 הודות לכך שהדרכון מאפשר כניסה ל-160 מדינות ברחבי העולם.  

דרכון ישראלי. במקום ה-24, צילום: שאטרסטוק דרכון ישראלי. במקום ה-24 | צילום: שאטרסטוק דרכון ישראלי. במקום ה-24, צילום: שאטרסטוק

עם זאת, יש לציין כי הדירוג לא לוקח בחשבון איסורים זמניים, כלומר, הוא אינו כולל את הגבלות הכניסה המוטלות עכשיו במדינות העולם בגלל מגפת הקורונה, כמו ההגבלות שנכנסו לתוקף בשבוע שעבר באיחוד האירופי שמרשה כניסה רק לאזרחי 14 מדינות. הרשימה הזו של מדינות מותרות כוללת בין השאר את יפן, קנדה ודרום קוריאה, אך אינה כוללת את ישראל, ארה"ב וברזיל.

כך למשל ארה"ב מדורגת במקום השביעי בדירוג הרשמי, אך בהתבסס על איסור הכניסה לאירופה לאמריקאים יש בעצם את אותו מעמד כמו לתושבי מקסיקו, המדורגים במקום ה-25 עם אישור כניסה ל-159 מדינות.

בדומה, ברזיל מדורגת במקום ה-19 הרשמי אך בפועל היא אמורה לחלוק דירוג עם פארגאווי במקום ה-36. לדבריו של כריסטיאן קאיילין, יו"ר הנלי והיוזם של המדד, ההשלכות של החלטת האיחוד האירופי יהיו מרחיקות לכת. "כפי שכבר ראינו, השפעת המגיפה על חירות הנסיעות היא דרסטית ונמשכת הרבה יותר מכפי שהעריכו כולם בתחילה. ההחלטה של האיחוד האירופי מצביעה על כך שצפויים עוד מכשולים בהמשך".

גם בלי הקורונה, יש מדינות שהאזרחים שלהם לא יכולים להגיע רחוק. אפגניסטן היא המדינה עם הדרכון החלש ביותר, המעניק לתושבים שלה כניסה ללא ויזה ל-26 מדינות בלבד. מדינות נוספות עם דרכון חלש כוללות את עירק (28) וסוריה (29).

המדינות עם הדרכונים הטובים ביותר:  

10. הונגריה – כניסה ללא צורך בוויזה ל-182 מדינות 

9. אוסטרליה וקנדה – 183 מדינות

  

8. צ'כיה, יוון, מלטה וניו זילנד – 184 מדינות

  

7. בלגיה, נורבגיה, שוויץ בריטניה וארה"ב – 185 מדינות

דרכון אמריקאי, צילום: homesecurity.press דרכון אמריקאי | צילום: homesecurity.press דרכון אמריקאי, צילום: homesecurity.press

6. צרפת, אירלנד, הולנד, פורטוגל ושבדיה – 186

  

5. אוסטריה ודנמרק – 187

  

4. פינלנד, איטליה, לוקסמבורג וספרד – 188

  

3. גרמניה ודרום קוריאה – 189  

דרכון גרמני, צילום: גטי אימג דרכון גרמני | צילום: גטי אימג'ס דרכון גרמני, צילום: גטי אימג

2. סינגפור – 190  

דרכון סינגפורי, צילום: koalatravelstheworld דרכון סינגפורי | צילום: koalatravelstheworld דרכון סינגפורי, צילום: koalatravelstheworld

1. יפן - 191 

דרכון יפני , צילום: גטי אימג דרכון יפני | צילום: גטי אימג'ס דרכון יפני , צילום: גטי אימג

תגיות